Tipy na výlety ve městě Benešov

Kaple Nejsvětější Trojice v Bystřici u Benešova

Zděná výklenková kaple Nejsvětější Trojice byla postavena v roce 1730. Jedná se o hranolovou stavbu s výrazným štítem, s jednoduchou štukovou výzdobou. Zaklenutá nika je uzavřena masivní kovanou mříží.

Kostel sv. Šimona a Judy v Bystřici u Benešova

Původně gotický kostel byl založen pravděpodobně roku 1352. V roce 1666 byl barokizován. Jde o jednolodní obdélnou stavbu s trojboce uzavřeným presbytářem, se vstupní předsíní v západním průčelí a hranolovitou věží na severní straně. Hlavní oltář je neogotický.

Alej u Mlýnské strouhy

Alej vede z Dolního Benešova podél Mlýnské strouhy a potoku Opusta, až ke Kozmickým ptačím loukám a cesta dál pokračuje k hlučínské štěrkovně.

Skautská alej v Semilech

V roce 2020 uplynulo 100 let od založení skautingu v Semilech a 30 let od jeho znovuzrození. Skauti si výročí připoměli zapojením do výsadby aleje 67 stromů (37 třešní a 30 jabloní) kolem nově zbudované cesty přes pole od kapličky u cesty na Nouzov k Benešovu.

Zámek Líšno nedaleko Benešova

Dvoupatrová trojkřídlá stavba kolem obdélného nádvoří uzavřeného na čtvrté straně zdí s bránou z roku 1536. Zámek i zahrada jsou pro veřejnost uzavřeny, od roku 2015 probíhá rekonstrukce budovy i parku.

Tipy na víkend: Na vinobraní, závody nebo gastronomický festival

Sezona vinobraní je v plném proudu, a tak není divu, že víno a burčák můžete o víkendu ochutnat prakticky ve všech krajích. Mnohde si navíc dáte i tuzemské nebo zahraniční gastronomické speciality. Pokud vás nic z toho neláká, můžete se zúčastnit běžeckého festivalu v Benešově nebo vyrazit na velkou armádní přehlídku na ostravské Dny NATO.

Do jihočeských Athén a k mlýnům na Blanici je to od Protivína jen kousek

Malá a zdánlivě nenápadná obec Heřmaň tento ušlechtilý přídomek získala v dobách, kde zde žil filmový režisér Václav Krška, mlýny Benešovský a Červený mají s filmem také mnoho společného, na hřbitově odpočívá i známý básník, zde narozený, okolí je ideální i pro cykloturistiku…

Zámek Třebešice u Benešova

Zámecký areál se rozkládá na celkové ploše 6 hektarů na severozápadním okraji obce Třebešice u Benešova. Je tvořen budovami zámku, klasicistní konírny, barokního špýcharu a hospodářskými budovami bývalého lihovaru a pivovaru. V západní a severní části se rozprostírá bývalý park a ovocný sad.

Workoutové hřiště v Benešově

Workoutové hřiště v areálu Sladovka u Benešovského potoka nedaleko zimního stadionu je největší podobné sportoviště na světě.

Mlýnské kolo Velkopřevorského mlýna – největší vodní kolo v Evropě

Vodní kolo Velkopřevorského mlýna v Praze je největším dochovaným mlýnským kolem v Evropě. Kolo o průměru 8 metrů je již několikátou kopií původního mlýnského kola. To současné sestavil podle dobových dokumentů na začátku 90. let František Mikyska z Benešovska. K poslední výměně došlo roku 2018.

Geopark kraj blanických rytířů

Kraj blanických rytířů, Podblanicko, je místem oplývajícím přírodními krásami a bohatou minulostí. Území ceněné z přírodního, geologického i historického hlediska se nachází v centrální oblasti Čech, které leží převážně v okrese Benešov.

Rozhledna Vestec u Chocerad

Dřevěná rozhledna se nachází při okraji lesa cca 500 metrů jihozápadně od osady Vestec, severovýchodně od Benešova.

Československé prvorepublikové opevnění posloužilo nejvíc Němcům

Na českém prvorepublikovém opevnění zkoušeli Němci nejen zbraně, ale také nacvičovali dobývání těžkých objektů. Měly sloužit jako železobetonový val před hrozbami německé agrese, ale i na jižní hranici s Maďarskem. V zahraničí se o nich hovoří jako o Benešově linii, dala se ale ubránit?

Letiště Benešov

Veřejné vnitrostátní letiště Benešov leží v krásné přírodě Středočeského kraje mezi městečky Bystřice a Nesvačily blízko hlavního tahu z Prahy na České Budějovice a jedním z nejživějších aerodromů v České republice. Provozuje ho příspěvková organizace města Bystřice.

Letiště Benešov

Veřejné vnitrostátní letiště Benešov leží v krásné přírodě Středočeského kraje mezi městečky Bystřice a Nesvačily blízko hlavního tahu z Prahy na České Budějovice a jedním z nejživějších aerodromů v České republice. Provozuje ho příspěvková organizace města Bystřice.