Tipy na výlety v obci Bezděz

Králem hradů Českého středohoří je majestátní Hazmburk

Nádherná je krajina Českého středohoří. Mnohé kužely bývalých sopek jsou osazeny ruinami hradů, které jim dodávají náznak romantiky. Ve středověku ale byly pevnými oporami svých majitelů. O větrné Milešovce se říká, že je královnou Středohoří, Hazmburk, dříve zvaný Klapý, je nazýván králem hradů. Siluetou připomíná jednu z našich nejhezčích zřícenin - královský Bezděz.

Zámek v Bělé odkrývá poklady, překvapením jsou unikátní renesanční malby zvířat

Majestátní dominantu Máchova kraje starobylý Bezděz zná zřejmě každý. Málo se ale zatím ví o zámku v městečku, nad nímž se gotický hrad tyčí, o Bělé pod Bezdězem.

Romantickým Českým středohořím plným hradů

Mohutné kužely Českého středohoří solitérně trčící v severozápadní oblasti republiky jsou výjimečnou přírodní podívanou. Nade všemi ční Milešovka, ale rozhodně zaujme i Házmburk se zříceninou gotického hradu. Svým položením na vrcholu kopce připomíná Bezděz.

Přemyslovský Bezděz málem skončil jako stavební kamení

Od posledního stánku s občerstvením v obci Bezděz ke stánku na ruině bývalého královského hradu je to necelá půlhodinka stoupání. Pro zdatného turistu zívačka, pro ostatní mimo děti a mládež spíš týračka. Převýšení je přes 200 metrů. Výstup na jeden z nejkrásnějších hradů by ale měl absolvovat každý. Nejen kvůli historii, ale i kvůli panoramatu.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrazte na výtvarnou dílnu nebo stezku odvahy

Historické akce, divadlo, výtvarné či řemeslné dílny nebo stezka odvahy. To vše si chystá první srpnový víkend. Za šermíři můžete vyrazit třeba na Bezděz, Stekník nebo do Týnce nad Sázavou. Strašidla vás zase přivítají v Nerestcích.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrazte na výtvarnou dílnu nebo stezku odvahy

Historické akce, divadlo, výtvarné či řemeslné dílny nebo stezka odvahy. To vše si chystá první srpnový víkend. Za šermíři můžete vyrazit třeba na Bezděz, Stekník nebo do Týnce nad Sázavou. Strašidla vás zase přivítají v Nerestcích.

Národní přírodní rezervace Velký a Malý Bezděz

Chráněné území se nachází na úbočích Malého (578 m n. M.) a Velkého (603 m n. M.) Bezdězu. Oba kopce vznikly díky vulkanické činnosti cca před 34 mil. Let. Rezervace je také součástí Ptačí oblasti Českolipsko-Dokeské pískovce a mokřady a zároveň je zařazena i mezi Evropsky významné lokality.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrazte do vojenského ležení, vyzkoušejte si kovářské řemeslo

Předposlední srpnový víkend láká z velké části na historické akce. Do časů dávno minulých se můžete přenést třeba v Táboře, hradech Bezděz či Svojanov. Ti, kdo se chtějí na jeden den stát kovářem, mohou vyrazit do Těšan, kde se podrobně seznámí nejen s kovářstvím, ale i kolářstvím.

Bezděz nebo Trosky zdraží od nové sezóny vstupné

Pět z osmi státních hradů a zámků v Libereckém kraji od nové sezóny zdraží vstupné. Ceny vzrostou až o 20 korun. Novinářům to v úterý řekl regionální ředitel Národního památkového ústavu Miloš Kadlec. Vstupné se podle něj naposledy měnilo v roce 2011.

Čertova zeď byla nebezpečným místem na prastaré stezce z Čech do Lužice

Zajímavým přírodním útvarem nedaleko Kotle, malé vsi v Podještědí, je skalní stěna nazvaná Čertova zeď. Pojí se k ní dávná pověst o sázce sedláka z nedalekého Zábrdí s čertem. Sedlák čertu slíbil svou duši, když dokáže do kuropění přes noc postavit zeď od Ještědu až k Bezdězu.

Rozhledna na jizerském Smrku nabízí výhledy v okruhu až 150 kilometrů

Za dobrého počasí rozhledna na nejvyšší hraniční hoře Jizerských hor Smrku (1124 m n. M.) nabízí vyhlídky až v okruhu 150 kilometrů; kromě téměř všech hřebenů Jizerských hor výletníci uvidí polské i české Krkonoše, Lužické hory, Ještěd, České středohoří, Bezděz a někdy i Říp; výhledy jsou i do Polska a Německa.

Kam o víkendu s dětmi: Zkuste si, jak se žilo dřív, nebo přihlížejte obléhání hradu

Konečně dětem přichází zasloužená doba volna a odpočinku po školním roce. Přivítejte prázdniny v Muzeu Karla Zemana v Praze nebo vyrazte do Pardubického kraje a zjistěte, jak se žilo našim předkům na vsi. Pokud chcete ještě hlouběji do minulosti, můžete přihlížet obléhání hradu Bezděz.

Monumentální král hradů Českého středohoří Házmburk je skvělým vyhlídkovým místem

„Klapý jest hrad daleko viditelný jako Bezděz, jemuž se v tom i podobá, že věže obou lze do velké vzdálenosti rozeznávati, protože se jich tmavší barva od světlého vzduchu odráží…“ napsal přední český hradolog Augustin Sedláček.

Monumentální Bezděz, vězení Václava II., stojí na kopcích Děs a Běs

Je zcela ojedinělý, v kraji nepřehlédnutelný. K ovládnutí území ho nechal postavit Přemysl Otakar II., ale než si ho mohl užít, padl na Moravském poli. Bezděz je zdánlivě nedobytný, ale přesto ho několikrát vypálili a vydrancovali, sloužil i jako klášter. Také vězení pro Přemyslova syna Václava II.

Bezděz kvůli kalamitnímu počasí zůstává až do neděle uzavřen

Třebaže se kasteláni namlsáni předchozím hezkým počasím těšili na návštěvnicky bohaté Velikonoce, nevypadá to pro přichystané akce nijak příznivě. Kastelán Bezdězu byl dokonce nucen zrušit návštěvy hradu.