Tipy na výlety ve městě Brno

Husův sbor Církve československé husitské v Brně

Místním společenstvím Církve československé husitské v Brně – Králově Poli. Husův sbor byl postaven dle návrhu J. Nováka, základní kámen byl položen v roce 1924 a postaven byl zhruba za rok.

Nová synagoga ve Velkém Meziříčí

Netradiční červenou synagogu mají ve Velkém Meziříčí. Protože pochází z 19. století, její vnitřek odpovídá modernějšímu pojetí. Mnohé roky sem lidé chodili za nákupy, to se nyní mění a pořádají se zde kulturní akce. Od roku 2023 ji převzalo pod správu město Velké Meziříčí od Židovské obce Brna.

Besední dům v Brně – Králově poli

Besední dům v Brně – Králově poli vznikl na konci 19. století. Později byl přistavěn velký sál a v roce 1932 kino Jadran. Do 90. let pak dům plnil kulturní funkci, dnes je v něm nákupní centrum.

Kartuziánský klášter v Brně – Králově poli

Kartuziánský klášter v Králově Poli byl po kartouze v Újezdu u Prahy (dnes Praha-Smíchov) druhým klášterem kartuziánů v českých zemích. Dnes je jediným zachovaným na Moravě a nejlépe dochovaným u nás vůbec.

Kostel sv. Jiljí v Brně-Komárově

Po původní provizorní kapli postavili Benediktini koncem 12. století loď dnešního kostela. Zbytky původního románského zdiva můžeme vidět na severní straně lodi. Jedná se o nejstarší dosud používanou stavbu v Brně.

Soutok řeky Svratky se Svitavou

Dvě významné jihomoravské řeky se slévají v městské části Brna – Přízřenicích, které leží na jihu města.

Brno má novou turistickou atrakci. V březnu otevře soustavu tří historických vodojemů

Unikátní turistickou atrakci otevřou pro veřejnost na Světový den vody, který připadá na 22.  března, v Brně. Stanou se jí tři historické vodojemy pod Žlutým kopcem, které svou rozlehlostí a mohutnými sloupy připomínají sály trpaslíků z pohádek. Jde o soubor tří podzemních staveb, přičemž každá z nich je trochu jiná.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje v Brně – Bohunicích

Kaple sv. Cyrila a sv. Metoděje v Brně-Bohunicích má nad vstupními dveřmi letopočet 1871.

Pekárna – chráněná přírodní památka mezi Bystrcí a Žebětínem

Les Pekárna, který se rozkládá mezi brněnskými částmi Bystrc a Žebětín, je chráněn od roku 1989.

Oko nad Brnem – Kaplického blob jako zastávka na Lesné

Zastávka ve tvaru chobotnice, která je přesnou kopií neuskutečněného návrhu na budovu Národní knihovny v Praze na Letné, stojí v Brně na Okružní ulici v místě zastávky Loosova. Vznikla v roce 2011 v rámci projektu Pepsi Refresh Your World.

Funkcionalistická zastávka Obilní trh v Brně

Z několika zastávek pouliční dráhy, které v Brně realizoval architekt Oskar Poříska, se dochovala pouze jedna. Zastávka, stojící na Obilním trhu, byla architektem navržena jako jedna z prvních v roce 1926.

Památník BBO Novosady

Památník u Křepice připomíná osvobození Brna během bratislavsko-brněnské operace na konci II. Světové války. Na tomto místě dal údajně maršál Malinovskij rozkaz k rozhodujícímu útoku na Brno. Stavba památníku započala roku 1984, jejím architektem se stal Ing. Arch. J. Špaček.

Lesní hřiště pro Lesnou a Královo pole

Lesní hřiště bylo realizováno z participativního rozpočtu města Brna v roce 2023. Na hřišti najdete nejdelší skluzavku v Brně, balanční prvky nebo pirátskou rozhlednu.

Štěpánský most v Obříství

Štěpánský most přes Labe v Obříství byl postaven roku 1912 podle projektu Karla Šimka, pozdějšího profesora Vysokého učení technického v Brně. Konstrukčně se jedná o tzv. Spojitý nosník s klouby.

Maják civilizace u Brna

Nedaleko od Brna můžete zahlédnout tzv. Maják civilizace. Věž představuje vývoj lidstva v období rozvoje technické civilizace umožněný využitím neobnovitelných zdrojů.