Tipy na výlety ve městě Chotěboř

Přírodní zahrada a geopark U Platanu

Geologická expozice nabízí ukázky hornin z okolí města, keře, květiny a byliny, jezírko, hmyzí domky a všemu dominuje 180 let starý platan javorolistý. Jednotlivé exponáty označeny informační tabulí. Veškerou tvorbu i údržbu mají na starost studenti Gymnázia Chotěboř.

Chráněná krajinná oblast Železné hory

V roce 1991 byla za účelem ochrany nejcennější části Železných hor založena chráněná krajinná oblast. Zaujímá 284 km² nejvyššími vrcholy je Vestec a Spálava. Oblast se rozkládá kolem Chotěboře a Ždírce nad Doubravou, táhne se dále na sever k Chrudimi a pokračuje také za Seč k Ronovu nad Doubravou.

Zámek Maleč - Památník F. L. Riegra a F. Palackého

Pozdně renezanční zámek v obci Maleč poblíž Chotěboře obklopuje anglický park s rybníčkem. V roce 2018 byla po letech oprav a restaurování otevřena stálá expozice "Památník F. L. Riegra a F. Palackého".

Půjčovna koloběžek v Chotěboři

Informační centrum v Chotěboři nabízí od letošní sezóny koloběžky i s příslušenstvím.

Zkamenělá řeka u Nejpína na Vysočině

Zajímavý přírodní útvar se nachází na severním okraji Českomoravské vrchoviny mezi městy Chotěboř a Golčův Jeníkov. Pás rulových balvanů (kamenný proud) vznikl mrazovým zvětráváním skalního podkladu ve starších čtvrtohorách.

Geocyklotrasa Za vodou a geologií do Železných Hor

První geocyklotrasu v kraji Vysočina si projedete v Chotěboři. Hlavním tématem chotěbořské geocyklostezky je voda, vodní zdroje a hydrogeologie.

Sedm kamenů zmizelých v Chotěboři

Sedm kamenů připomíná smutný osud židovských obyvatel z Chotěboře, kteří byli zabiti nacisty nebo nuceni před nimi uniknout. Nachází se v ulici Na Valech v Chotěboři před domem s číslem popisným 290. Autorem projektu je německý umělec Gunter Demnig.

Tipy na víkend: Vyrazte na borůvkové hody nebo na medové slavnosti

Program na třetí srpnový víkend nadchne především milovníky piva. Slavnosti zlatavého moku se konají například v Chodové Plané, Holicích či Chotěboři. Na své si pak přijdou i milovníci jídla, ti se mohou vypravit na sladké borůvkové hody v Jeseníkách. Lákadlem je ovšem i medový den nedaleko Velehradu, který nabídne i medové pivo či medovinu.

Kaple Povýšení sv. Kříže v Chotěboři

Bývalá hřbitovní kaple byla postavena v roce 1863 dle projektu architekta Františka Schmoranze staršího. Ten ve svém návrhu smísil novogotický a novorománský sloh.

Kostel sv. Jakuba Staršího v Chotěboři

Na místě dnešního kostela stávala již ve 12. století pozdně románská kaple sv. Jakuba Staršího.

Tůně a jezírka u Chotěboře

Zajímavá lokalita se nachází na okraji Chotěboře směrem na Ždírec nad Doubravou. Je zde pestrá vegetace, které dominují rozmanitá jezírka.

Lom Borek na Vysočině

Romanticky vyhlížející lom u obce Borek najdete mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem. Oblíbili si jej všichni milovníci přírodního koupání i potapěči. Lom leží v krásném tichém prostředí a navíc nabízí zcela průzračnou vodu.

Mlýn Poštolka pod Železnými horami

Jednotlivci i rodiny, kteří dávají přednost příjemné klidné rekreaci v soukromí si jistě oblíbí mlýn Poštolka v obci Víska, nedaleko Chotěboře. Mlýn se nachází na úpatí Železných hor, v jedné z oblastí s nejčistším ovzduším v České republice.

Socha čerta od M. Olšiaka v Chotěboři

Známý žďárský sochař Michal Olšiak vytvořil další originální sochu, kterou se může pyšnit město Chotěboř. Jde o přes tři metry vysokého čerta z betonu, který hraje šachy. Dílo váží úctyhodných deset tun.

Rekreační středisko Geofond Chotěboř

Rekreační středisko Geofond se nachází na ochraji CHKO Železné Hory a je vhodné nejen pro individuální rekreaci nebo školení a semináře, ale i pro školy v přírodě, školní výlety, sportovní soustředění, sportovní třídy i turistické pobyty nebo například svatby v romantickém prostředí.