Tipy na výlety v obci Hradce

Kaple Všech svatých na zámku v Telči

Na hlavním nádvoří zámku v Telči se nachází kaple Všech svatých z roku 1580. Renesanční kaple byla vytvořena jako místo posledního odpočinku Zachariáše z Hradce a jeho manželky.

Kašna se sochou Siléna v Telči

Kamenná šestiboká tzv. Horní kašna je situována ve východní části náměstí Zachariáše z Hradce v Telči na místě původní dřevěné kašny.

Kašna se sochou sv. Markéty v Telči

Uprostřed náměstí Zachariáše z Hradce v Telči se nachází renesanční kamenná šestiboká kašna, tzv. Dolní. Je památkově chráněna.

Rozhledna Šance je nyní přitažlivější

Lákavější pro turisty je nyní rozhledna Šance v Jakubčovicích, místní části Hradce nad Moravicí na Opavsku. Pod vyhlídkovou věží o výšce necelých 16 metrů vybudovalo město nejen sluneční lázně, z nichž lze za dobrého počasí vidět i Jeseníky.

Velký pařezitý rybník u obce Řásná

Velký Pařezitý rybník je přírodní rezervace nacházející se na Vysočině, poblíž obce Řásná v okrese Jihlava v nadmořské výšce 670 až 680 metrů. Byl založen Zachariášem z Hradce v roce 1565 jako zdroj pitné vody pro nedalekou Telč, a jako záložní zdroj slouží dodnes.

Vyhlídka Bellaria u Hradce nad Moravicí

Vyhlídka se nachází na pravém břehu řeky Moravice na skalnatém výběžku. Její název má počátky v 19. století, kdy si lidé ohromení výhledem šeptali bella ria. Což v překladu znamená krásná řeka.

Rodný dům dějepisce Tomáše Pešiny z Čechorodu v Počátkách

Kolemjdoucí může zaujmout erby pánů z Hradce (rodovým a aliančním) a pamětní deskou, která prozrazuje, že v tomto domě se roku 1629 narodil „dějepisec vlastenecký a rodák počátecký, Tomáš Pěšina z Čechorodu“.

Weisshuhnův kanál – papírenský náhon u Hradce nad Moravicí

Weisshuhnův kanál sloužil v minulosti jako papírenský splav a dodnes je v provozu. Byl postaven na přelomu 20. století z popudu podnikatele Carla Weisshuhna pro chod továrny a papírnu v Žimrovicích.

Ranč Orlice ve Štěnkově - westernová jízda na koních

Na ranči Orlice si užijete pohodovou dovolenou u koní v zátočině krásné řeky Orlice a přitom v blízkosti velkých měst – Hradce Králového a Pardubic. Můžete zde podnikat vyjížďky na koních do okolí za krásami východočeských lesů, výlety po řece Orlici nebo zkoušet své štěstí při rybolovu.

Apartmány Chornitzerův dům v Telči

Romantické ubytování v domech s bohatou historií a jedinečnou rodinnou atmosférou. Apartmány Chornitzerův dům se nachází v historickém jádru města Telče a je nedílnou součástí nejmalebnějšího náměstí naší vlasti, náměstí Zachariáše z Hradce.

Kam o víkendu s dětmi: Ve světle hvězd do zoo, za loutkami do Hradce i jinam

Tajuplný halloweenský a dušičkový program bude děti „strašit“ napříč Českem. Zvláštní atmosféru si můžete vyzkoušet v řadě zoologických zahrad - v Hluboké nad Vltavou, Liberci, Ostravě a dalších - stejně jako v pražské Stromovce či na Kladně.

Rybník Kalich u Kamenice nad Lipou

Nedaleko od Kamenice nad Lipou leží rybník o rozloze asi 10 ha, v jehož okolí proběhla bitva mezi Menhartem z Hradce a Husity. Rybník nabízí příjemné koupání v krásné přírodě.

Hudební pavilon Rondel na zámku v Jindřichově Hradci

Hudební pavilon Rondel vznikl na závěr velkolepé přestavby starého hradu v reprezentativní, renesanční zámecké sídlo. Návrh stavby vytvořil pro Adama II. Z Hradce italský architekt Baltazare Maggi a jejím hlavním stavitelem se stal Giovani Mario Faconi.

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči - renesanční perla na seznamu UNESCO

Telč, město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992. Při procházce historickým centrem se snadno dokážete přenést o pár staletí zpět, kdy úzkými uličkami jezdily místo aut kočáry.

Sedm důvodů, proč zajet do Telče

Město sevřené dvěma rybníky, náměstí Zachariáše z Hradce, sevřené v učebnici renesanční historie. Pohádkový zámek pánů z Růže, natolik pohádkový, že se jen těžko počítá, kolik pohádek se v něm točilo. Včetně té nejoblíbenější - Pyšné princezny.