Tipy na výlety v pohoří Jeseníky

Cesta za horským chmelem na Šerák a Keprník – pěší trasa v Hrubém Jeseníku

Pěší turistická trasa v Hrubém Jeseníku, která vede z Ramzové přes Čerňavu až na hory Šerák a Keprník. Lze využít lanovku na Šerák.

Na návštěvu k dávnému Obrovi – pěší trasa v Hrubém Jeseníku

Okruhová pěší turistická trasa v Hrubém Jeseníku vede z Ramzové podél Vražedného potoka až k majestátním Obřím skalám, pokračuje dále až na vrchol Šeráku. Tato trasa je protkána pověstmi, které se vážou k Obrovi z Obřích skal.

Zřícenina hradu Fürstenwalde

Na okraji Vrbna pod Pradědem stával na Zámeckém vrchu, nad soutokem Střední a Bílé Opavy hrad Fürstenwalde. Na místě jsou dodnes patrné obvodové hradby a zbytky základů vnitřních hradeb.

Fotopointy ve Vrbně pod Pradědem – obří židle a houpačky

Ve Vrbně pod Pradědem vznikají nové fotopointy – jedná se o obří židli a dvě houpačky. Tři fotopointy s krásnými výhledy na město a Jeseníky budou hotovy už na jaře 2024.

Vyhlídka Humenec

Vyhlídka se nachází na místě, odkud je působivý výhled na město, kopce Zábřežské i Hanušovické vrchoviny a Jeseníky.

Sokolí skála

Sokolí skála je skalní masiv, z něhož máte téměř celé Jeseníky na dosah ruky.

Hřebenovka Českým Švýcarskem otevřena. Zavede i do málo známých míst

Nově vyznačená dálková trasa Hřebenovka Českým Švýcarskem byla včera otevřena na Sněžníku na Děčínsku. Stokilometrová trasa navazuje na historickou modrou hřebenovku mezi Pradědem a Aší, jejíž první úsek Ještěd–Růžák vznikl právě v Českém Švýcarsku před 120 lety. Za její vyznačení a další náklady zaplatil Ústecký kraj 1,4 milionu korun. Do nejkrásnějších i málo známých míst kraje má přilákat nové návštěvníky.

Nadhledna na vrchu Háječek – rozhledna Svébohov

Nadhledna Háječek u obce Svébohov je vysoká 30 metrů a z ochozu ve výšce 26,9 m nad zemí je krásný rozhled na hřbety a vrcholy Hrubého a Nízkého Jeseníku, Orlické hory a Drahanskou i Zábřežskou vrchovinu.

Zřícenina hradu Rabštejn v Jeseníkách

Hrad založil v 2. polovině 13. století Hrabiše ze Švábenic. Poprvé byl doložen roku 1318, kdy jej získal Jan Lucemburský. Od konce 14. století hrad králové zastavovali. V 70. letech 15. století byl poškozen vojskem Matyáše Korvína.

Harrachovský zámek v Janovicích u Rýmařova je skrytým pokladem podhůří Jeseníků

Ještě před rokem jsem netušil, že tento krásný zámek existuje. Národní památkový ústav ho do své péče převzal v roce 2019, do té doby o něm nikde žádná významnější zmínka nebyla. Janovice se nacházejí nedaleko Rýmařova, v oblasti je známým objektem zámek v Bruntále. Ale Janovice?

Geopark Krajina břidlice

Poznejte krajinu s oblými zelenými pastvinami, hlubokými dolinami se starými řekami a potoky, krajinu lesů i osamělých skupin stromů v kopcích, které ukrývají staré lomy a doly. Geopark Krajina břidlice se nachází v Nízkém Jeseníku, jeho okraj lemuje Hrubý Jeseník a Moravská brána.

Netopýři v jeskyni Na Špičáku

Jeskynní systém v severním podhůří Hrubého Jeseníku býval odedávna příležitostným útočištěm poutníků a již v 19. století byl jako jeden z prvních v České republice zpřístupněn veřejnosti. Dnes je toto podzemí vyhledávaným cílem návštěvníků nejen dvounohých Jedná se o významné zimoviště netopýrů.

Netopýři ve Flascharově dole

Unikátní důlní dílo, zpřístupněné pro veřejnost od července 2020, přivádí návštěvníky do Krajiny břidlice v Nízkém Jeseníku. Největší lákadlo tu představuje tzv. Oderská vrása. Štoly jsou významným zimovištěm letounů. Dosud zde bylo zaznamenáno sedm druhů netopýrů a jeden druh vrápence.

Ramzovské sedlo v Jeseníkách

Ramzovské sedlo leží ve výšce 760 metrů a tvoří předěl mezi Jeseníky a Rychlebskými horami. Vede jím silnice číslo 369 z Hanušovic do Jeseníku a také železniční trať ze Šumperku do Jeseníku.

Prohlídky Po stopách Malé Vídně v Šumperku

Nechte se okouzlit nečekanou noblesou Malé Vídně ukrytou pod vrcholky Jeseníků. Atmosféru Šumperka na konci 19. století si přiblížíte při procházce po stopách nádherných staveb, které byly vytvořeny podle návrhů převážně vídeňských architektů na přelomu 19 a 20. století.