Hrady v oblasti Kraj Vysočina

Ve skanzenu Vysoký Chlumec máte pocit, že vesnice je tu od nepaměti

Skanzenů je v Česku několik, ale tento mezi Příbramí a Sedlčany patří k nejmladším. Zaujme už tím, že na první pohled máte pocit, že chalupy sem nikdo netransferoval, že vesnice tu stojí od nepaměti. Tříhektarový areál pod místním hradem jen někdo oplotil. Ten „někdo“ je Hornické muzeum Příbram, pod jehož správu místní areál vesnických staveb v přírodě patří.

Veveří navštívil i Winston Churchill. Kdysi poničený hrad je dnes národní kulturní památkou

Hrad Veveří leží na skalním ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky, pouhých 20 kilometrů od Brna. Je jedním z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů a díky tomu, že leží nedaleko centra města a Brněnské přehrady, je oblíbeným výletním cílem. Ačkoli bychom to dnes na první pohled neřekli, patřil donedávna k jednomu z nejvíce poškozených a zanedbaných hradů na Moravě.

Lipnický hrad je opředen pověstmi. Místní poklad střeží kostlivec s diamantovýma očima

Lipnický hrad byl postaven na skalní vyvýšenině, z níž lze dohlédnout až k vrcholům Železných hor a Žďárských vrchů. Je opředen několika tajemnými pověstmi, které nám nedají spát. Ať už třeba o rytíři Samsonovi, zazděné Kateřině či tajné místnosti plné bohatství. Uchvátí nás také hradní věž s nezapomenutelným výhledem, gotická kaple, zbrojnice, rozsáhlé sklepení a mnohé další.

Naučná stezka Věchnov

Pokud se vydáte z Bystřice nad Pernštejnem k hradu Pernštejn, udělejte si chvilku a projděte se po malé vesničce Věchnov, kde najdete možnosti odpočinku a zábavy pro děti.

Dominanta Železných hor Lichnice bývala pyšným sídlem pánů z Lichtenburku

Žalostné jsou ruiny hradu Lichnice, taktéž Světlík, Světlice či Lichtenburk zvané. Tyčí se na dominantním kopci nad obcí Podhradí, zdálky jsou vidět při příjezdu k Železným horám od Čáslavi. Shlížejí na Třemošnici, kde stojí zajímavá technická památka Berlova vápenka.

Hanzalův kopeček – vyhlídka na Třebíčsko

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku nedaleko obce Čáslavice. Z vyhlídky budete mít Třebíčsko jako na dlani. Na dosah je hrad Sádek se stejnojmeným vinařstvím, kostely v Čáslavicích a Babicích nebo rozhledna na Pekelném kopci.

Zřícenina Aueršperk

Jedna z mnoha zřícenin hradu v údolí Svratky. Hrad byl zbudován okolo poloviny 13. století jednou z větví pánů z Pernštejna.

Zřícenina hradu Dalečín

Na ostohu nad řekou Svratkou se do dnešních dní zachola snadno přístupná žřícenina hradu ze 14. století.

Netopýři na hradě Orlík nad Humpolcem

Starobylé sídlo proslulých Trčků z Lípy či pánů z Říčan dnes láká návštěvníky putující za romantikou a výhledy. Malebná zřícenina gotického hradu vprostřed lesů si oblíbili netopýři – několik druhů se sem každoročně slétá v době podzimního „rojení“ a občas tu i zimují.

Markéta, dcera Otce vlasti, naslouchala na křivoklátském hradu zpěvu slavíků

Hluboké křivoklátské lesy odedávna vlastnila královská komora. Hojnost zvěře, hlavně vysoké a černé, proto byly oblíbeným lovištěm českých panovníků. Postupně si tu vystavěli několik sídel – Jivno, Zbečno, Jinčov, Nižbor. Mezi nimi vyniká oblíbený hrad českých panovníků - Křivoklát. Na skalnatém ostrohu nedaleko ústí Rakovnického potoka do Berounky stojí přes 900 let jedna z našich nejnavštěvovanějších památek.

O víkendech se otevřou některé hrady a zámky, včetně Hluboké a Lednice

Národní památkový ústav (NPÚ) otevře po přechodu země do třetího stupně protiepidemického systému několik památek ve své správě, návštěvníci na ně budou moci chodit o víkendech. Uvedla to mluvčí NPÚ Jana Hartmanová.

Za Hliníkem do Humpolce – první naučná stezka pro vozíčkáře na Vysočině

Tříkilometrový okruh v Humpolci, s převýšením 72 metrů, vede ze závodiště Zlatá podkova kolem lesoparku za rybníky Dvorák a Dusilák k židovskému hřbitovu pod hradem Orlík a kolem školního statku zpět na závodiště.

Turistická trasa pro vozíčkáře v Humpolci

Tříkilometrový okruh v Humpolci, s převýšením 72 metrů, vede ze závodiště Zlatá podkova kolem lesoparku za rybníky Dvorák a Dusilák k židovskému hřbitovu pod hradem Orlík a kolem školního statku zpět na závodiště.

Králem ruin Zubří země na Bystřicku je jednoznačně majestátný Zubštejn

Krajina kolem Bystřice nad Perštýnem se nazývá Zubří zemí. Je to podle pernštejnského erbu, rodu, kterému panství patřilo. Zubr s houžví v nozdrách. Najdete tu několik romantických zřícenin: Pyšlec, hrad jména podivného, Aueršperk, Lísek, Mitrov, Dalečín. Králem mezi nimi je Zubštejn, Zubří kámen.

Zřícenina hradu Ostromeč na Slapech

Zbytky hradu na vysokém ostrohu nad soutokem Vltavy a Mastníku jsou poprvé zmiňovány v roce 1419. Hrad zanikl ale již kolem roku 1542.