Tipy na výlety v oblasti Kraj Vysočina

Meandry Struhy v Železných horách

Jedná se o jeden z posledních přirozených toků v Polabí. Krásná lokalita se nachází nedaleko Pardubic.

Polná vstoupila do povědomí neobjasněnou vraždou, ale především je to město hodnotných památek

Malé město s řadou památek, Polná, vstoupilo do povědomí hlavně vraždou dvacetileté švadleny Anežky Hrůzové v roce 1899 v lese Březina. Dnes ho známe hlavně kvůli zářijové Mrkvancové pouti – buchty s mrkvovou náplní, posypané mákem a cukrem.

Vyhlídka nad jeskyní Padouška u přehrady Vír

Krásnou vyhlídku objevíte nad skalním převisem Padouška nedaleko vesnice Hluboké u vodní nádrže Vír. Místo je odlehlé, stranou hlavních turistických tras, ale krásný výhled stojí za to. Uvidíte odtud Vírskou přehradu v místech, kde stávala dnes zatopená obec Chudobín.

Brána Matky Boží v Jihlavě

Brána, která vznikla v době výstavby města a hradebního systému na počátku 2. poloviny 13. století je typickým symbolem města a jedinou branou, která se zachovala z pěti středověkých městských bran.

Jaderná vinice u elektrárny Dukovany

Dukovanská jaderná vinice je největším vinohradem na světě, který se nachází v těsné blízkosti chladicích věží a je součástí širokého areálu elektrárny. Jde zároveň o první vinohrad v areálech elektráren Skupiny ČEZ.

Nádrž České údolí na Plzeňsku

Nádrž České údolí, též zvaná Borská nebo Litická přehrada je dvoukilometrová nádrž na řece Radbuza, začínající za Liticemi a končí přehradní hrází na okraji Plzně pod Borskou věznicí oddělenou pouze lesem.

Synagoga v Polici u Jemnice

Synagoga v Polici u Jemnice je jediná svého druhu ve střední Evropě. Svatostánek střihu venkovského baroka ukrýval uvnitř interiér v exotickém maurském stylu. V průběhu let sloužila synagoga nejen jako místo modliteb, ale též jako tělocvična.

Vysočina má náplast na pandemii: do muzeí za dvacku

Snížením ceny vstupného ke zvýšení návštěvnosti: na takovou kartu aktuálně vsadili radní Kraje Vysočina u krajem zřizovaných muzeí a galerií a jejich poboček. O letošní hlavní turistické sezoně bude plné vstupné na jakoukoli z těchto adres činit pouhou dvacetikorunu, což se týká i hradů Kámen a Roštejn či třebíčského zámku.

Do středu Česka nejen za farářem Toufarem

I když je Číhošť jen malá obec na Havlíčkobrodsku se třemi stovkami obyvatel, navíc schovaná mimo hlavní tahy ve vlnící se krajině Českomoravské vrchoviny, nacházejí si sem cestu poutníci z řad věřících, ale i zájemci o historii a školní výpravy. Magnetem je příběh faráře Josefa Toufara spojeného s takzvaným číhošťským zázrakem. Od jeho smrti 25. února uplynulo sedmdesát let.

Tenisový klub Havlíčkův Brod

Tenisový klub je otevřen pro širokou veřejnost, je možné si rezervovat kurt i výuku tenisu a nebo si dát něco dobrého v Café & bistro.

Naučná stezka Česká silnice v Českém Švýcarsku s domkem z Pyšné princezny

Naučná stezka s jedenácti zastaveními vede od Vysoké Lípy do Zadních Jetřichovic. Turistům přiblíží stopy zanechané našimi předky za několik tisíciletí - pravěká sídliště, pracoviště lesních řemeslníků, zaniklou osadu Zadní Jetřichovice i památku na natáčení pohádky Pyšná princezna.

Zámek Maleč - Památník F. L. Riegra a F. Palackého

Pozdně renezanční zámek v obci Maleč poblíž Chotěboře obklopuje anglický park s rybníčkem. V roce 2018 byla po letech oprav a restaurování otevřena stálá expozice "Památník F. L. Riegra a F. Palackého".

Strážkyně zatopeného údolí – borovice v zaniklé vsi Chudobín

Chudobínská borovice rostoucí těsně nad hladinou přehrady Vír vyhrála v roce 2019 anketu Strom roku. Tři sta padesát let stará borovice je totiž jedinou památkou na zaniklou obec Chudobín, která dnes leží na dně přehrady.

Králem ruin Zubří země na Bystřicku je jednoznačně majestátný Zubštejn

Krajina kolem Bystřice nad Perštýnem se nazývá Zubří zemí. Je to podle pernštejnského erbu, rodu, kterému panství patřilo. Zubr s houžví v nozdrách. Najdete tu několik romantických zřícenin: Pyšlec, hrad jména podivného, Aueršperk, Lísek, Mitrov, Dalečín. Králem mezi nimi je Zubštejn, Zubří kámen.

Jméno Muncifaj nosilo město Smečno ještě v 19. století

Malé město Smečno na Kladensku, připomínané kolem roku 1250, je plné zajímavostí. Na žádost Bořity z Martinic král Vladislav Jagellonský v roce 1510 nechal přejmenovat Smečno na Muncifaj (Dubovou horu) z latinského Mons fagi. Název, který zní jako z Drdových pohádek, se užíval až do 19. století.