Tipy na výlety v obci Krakovec

Krakovec Jíry z Roztok, králova milce, svou noblesností předčil panovnická sídla

Jsou místa, kam se rádi vracíme. Pro mě je takovým Krakovec čili Červený zámek. Náročně opravená a udržovaná ruina nad soutokem Šípského a Krakovského potoka má uklidňující kouzlo v jakékoli době.

Hrad nad soutokem dvou potoků je známý (nejen) díky pohádkovému muzikálu

Cesta ke Krakovci, hradu známému především díky pohádkovému muzikálu Ať žijí duchové, ten den připomínala kulisy z filmu Mrazík. V údolí Berounky se místy válela mlha, nakonec slunce prorazilo její závoje a nad Křivoklátem se rozlila azurová obloha.

Hradem Krakovec provází žena z věznice

Průvodkyní na hradě Krakovci na Rakovnicku je drobná černovláska Eva. Když ji sledují oči třeba skupiny dětských návštěvníků, kterým vypráví o tom, jaké se tu točily pohádky, nikoho ani na vteřinu nenapadne, že je to žena odsouzená za podvody, která si právě odpykává trest vězení.

Turistická poutní stezka Husova cesta

Trasa pro pěší poutníky vede z Prahy na hrad Krakovec, kde Hus strávil své poslední dny v Čechách, na Bezdružicko, Tachovsko a přes Bärnau na Norimberk. V Německu kopíruje historickou Zlatou cestu, po které Husova družina skutečně putovala a končí v Kostnici u Bodamského jezera.

Netopýři v hladomorně na hradě Krakovci

Pozoruhodný hrad, jenž byl vlastně spíše zámkem, je otevřen všem návštěvníkům vyhledávajícím nevšední historické, duchovní i kulturní zážitky. Zdejší podzemí pravidelně k zimování využívají čtyři druhy netopýrů.

Rytíř Brtník s dcerou Leontýnkou zvou na pohádkový Krakovec

Pohádkový Krakovec už to bez lidí nemohl vydržet, počasí na výlety je ideální, proto jeho kastelán Jiří Sobek zahájil od března letošní návštěvnickou sezonu. Otevřeno je o víkendech až do konce března, pak v normálním provozním režimu.

Na větrné rozhledně Houba v Pavlíkově, s duchařským Krakovcem za zády

Jako na vidrholci to profukovalo na pavlíkovské rozhledně, vítr se hnal tubusem od vchodových dveří nahoru na ochoz. Tam přepadl přes zábradlí a posměšně se odfoukl kamsi nad Rakovník. Ač v rozhledně silným zdál se být, nedokázal s nebeskými pobratimy rozfoukat mračnou hradbu na obzoru.

Experiment na Krakovci, tráva na střeše má vytáhnout z hradu vodu

Že na Krakovci, jedné z našich nejhezčích hradních zřícenin, působil před odjezdem do Kostnice Mistr Jan Hus, už tolik v povědomí není. Že se tu točila jedna z nejlepších dětských komedií Ať žijí duchové, kultovní film s Leontýnou, Brtníkem Brtníku a hejnem trpajzlíků, ví většina z nás. Písničky zlidověly.

Ctitel Husa, poté odpůrce kalicha - krakovecký pán Lefl přišel o život v bitvě s husity

Mohutnost Krakovce v zimě vyrýsovaná na bělostném podkladě vynikne více než za parného léta. Bělost bělejší nad dívčí šaty filmové Leontýnky, která se v reprezentativním sídle Jindřicha Lefla z Lažan představila ve filmu Ať žijí duchové. Neškodí navštívit některé památky i v zimě.

Místo, kde Jan Hus napsal poslední vůli

Uprostřed lesů Rakovnicka na soutoku dvou potoků se na skromném ostrohu týčí hrad Krakovec v historii a obecném povědomí spojený s pobytem mistra Jana Husa chvíli předtím, než odešel do Kostnice. Hrad jedinečné architektury má toho hodně co nabídnout. Pohlédněme za krakovecké zdi i do tajuplných sklepů.

Hrady Žebrák a Krakovec mohou být přitažlivými cílovými stanicemi i v zimě

Hrady Žebrák a Krakovec jsou sice v zimě pro veřejnost uzavřeny, přesto se i v tomto období mohou stát vítanými cílovými stanicemi turistických výprav.

Na duchařském Krakovci bude Husova nadživotní socha

Dětskou komedii Ať žijí duchové zná asi každý, některé hlášky zlidověly. Film se točil na Krakovci asi 15 kilometrů jihozápadně od Rakovníka. Zatímco rytíř z Brtníku byl fikcí, přítomnost Jana Husa je historicky doložena, a aby zůstala na věčné časy, bude na hradě mít pomník. Kalich, který ho připomíná, je asi málo.