Tipy na výlety v oblasti Liberecký kraj

Farmářské stezky v Krkonoších

Arniková, orchidejová, hořcová a smilková – to jsou názvy čtyř farmářských stezek vedoucích po krkonošských loukách. Jmenují se podle význačných lučních druhů, které cestou můžete vidět. Na místních farmách si také můžete zakoupit výrobky na tamních loukách vyprodukované.

Sněžka v obležení, mezi turisty stoupajícími na vrchol byly i řádové sestry

Zatímco lanovka z Pece pod Sněžkou byla téměř prázdná, na vrcholu zněla téměř výhradně polština. Školáci měli na Den dětí volno, od lanovky z nedalekého Karpacze i po turistických cestách se valily na nejvyšší horu Česka zástupy. Restaurace na vrcholu byla obležena, náš bufet skoro prázdný.

V Krtských skalách bydleli trpaslíci, čert i bůh, ze zdejší žuly budovali Stalinův pomník na Letné

Nejznámější jsou v Krtských skalách trpaslíci. Bohužel od doby, kdy do kostela ve vsi nainstalovali zvon, který hlaholem pidimuže rušil, se odstěhovali do Krkonoš. Na mužíky s kápí neviditelnosti věřil univerzitní profesor J. Fodisch, který o jejich existenci v polovině 19. století nepochyboval.

Z výhledů i utajených míst Klokočí hlava se málem zatočí

Český ráj patří k navštěvovanějším turistickým i horolezeckým oblastem u nás. Kdo by neznal pískovcová skalní města a další výletní cíle mezi Turnovem, Jičínem a Železným Brodem. Prachovské skály, Kost, Trosky, Malá Skála... Méně známé, však s mnoha překvapeními, jsou Klokočské skály.

Kostel v Horní Polici chtěl prý šlechtic vyhodit do vzduchu pomocí svící naplněných střelivem

Proč se traduje tato pověst, se neví, ale dvě obří svíce nikdy nezapálené stojí v presbytáři. Prý jsou naplněny střelným prachem. Poutní areál v Horní Polici u České Lípy je významným místem mariánského kultu, který se u nás v době baroka velmi rozšířil.

Tichý turistický ráj, tajemná místa lapků i nezvyklé skalní útvary, to jsou Jizerskohorské bučiny

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je největším chráněným územím v Jizerských horách, patří k největším u nás. Rezervace byla vyhlášena v roce 1999, vznikla sloučením původních sedmi z roku 1960 (Špičák, Stržový vrch, Poledník, Štolpichy, Frýdlantské cimbuří, Paličník, Tišina).

Čížkovy kameny

Asi 5 kilometrů jihovýchodně od Trutnova nad vesnicí Lhota naleznete skalnatý hřbet Čížkovy kameny. Jedná se o zalesněný skalnatý hřbet v nadmořské výšce 632 metrů nad mořem nad levým břehem Úpy, odkud je krásný rozhled na Trutnovsko a Krkonoše.

Tichá i divoká Kamenice, malá řeka s velkou romantikou, táhne jako magnet

Zrozena v Lužických horách coby pramének s každým metrem sílící v potok, poté říčku, krouží meandrovitě Kamenice vstříc Labi. Nemá dlouhý tok. Od Kytlice o sobě již dává znát, v České Kamenici znají její sílu dravé řeky, spěchá vstříc své sestře Chřibské Kamenici, která přitéká od Všemil.

Zadluženou Skalku nechtěl ani čert

Zříceniny se ve středním Středohoří vypínají takřka na každém kopci, a že jich tu je požehnaně. U Sutomi, obce pod Holým vrchem místními zvaným Holáček, je jich v okruhu několika kilometrů hned pět. Z Holáčku vidíme Skalku v údolí, vlevo Košťálov, vpravo Oltářík.

Děvín, neprávem opomíjený majestátní hrad, který nikdy nebyl dobyt, zdolal až zub času

Hamr na Jezeře, obec nedaleko Mimoně a Jablonného v Podještědí, je známa zejména vyznavačům letní rekreace. Milovníci filmů pro pamětníky si určitě vybaví písečnou pláž z filmu Dovolená s Andělem. Nedaleko zmíněného rybníka stojí neprávem opomíjená zřícenina rozsáhlého středověkého hradu Děvína.

Farská louka Slunečná u České Lípy – domov šafránů bělokvětých

Na Farské louce v obci Slunečná, která byla vyhlášena přírodní památkou v roce 1949, se v hojném počtu vyskytuje šafrán bělokvětý. Každé jaro zde vykvetou desítky těchto přísně chráněných rostlin. V České republice je známo jen několik málo lokalit, kde se bílé šafrány objevují.

Přírodní památka Kytlice v Lužických horách - louky s výskytem šafránu

Louky na jižním okraji obce Kytlice, cca 4,5 km severně od Nového Boru jsou chráněné jako významné naleziště šafránu jarního, vysazeného zde pravděpodobně na začátku 20. století, od té doby se jeho populace spontánně rozšířila na sousední pozemky a dnes čítá kolem 1 300 jedinců.

Bezděz nebo Trosky zdraží od nové sezóny vstupné

Pět z osmi státních hradů a zámků v Libereckém kraji od nové sezóny zdraží vstupné. Ceny vzrostou až o 20 korun. Novinářům to v úterý řekl regionální ředitel Národního památkového ústavu Miloš Kadlec. Vstupné se podle něj naposledy měnilo v roce 2011.

Tylovo divadlo v Lomnici nad Popelkou

Tylovo divadlo nalezneme mezi ulicemi Plk. Truhláře a nárožní ulicí 5. května v Lomnici nad Popelkou. První hra byla odehrána již v roce 1930 a svou dlouholetou tradici nepouští ani dnes. Budova vznikla podle návrhu architekta Oldřicha Lisky a je zapsána v seznamu kulturních památek ČR.

Muzeum psacích strojů Roprachtice

Jak už název napovídá, malé muzeum nabízí ukázky nejen psacích strojů vyrobených do roku 1939, ale i věci související s jejich údržbou a také provozem dobové kanceláře.