Tipy na výlety v pohoří Lužické hory

Naučná stezka za lilií zlatohlavou

Naučná stezka za lilií zlatohlavou přibližuje chráněné území Lužických hor a památek obce Svor širokému okruhu návštěvníků Svoru. Průvodci stezkou jsou skřítci lilie zlatohlavá, včela a chřestovníček.

Na česko-německém pomezí vzniklo pět výletních tras

V nepříliš známé části Šluknovského výběžku, Lužických hor a Žitavských hor vznikla síť nových tras pro cyklisty i pěší. Trasy tvoří naučné okruhy a umožňují výletníkům objevit například krásu podstávkových domů v poklidné krajině přezdívané České Nizozemí.

Skalní reliéfy pod vrchem Kalvárie u Mařenic

Nedaleko Mařenic v Lužických horách objevíte vrch Kalvárie (445 m) a u něj velmi zvláštní skalní reliéfy. Jeden výjev zobrazuje svatou rodinu a druhý tzv. Sedmispáče.

Skalní reliéf Žebračka u Mařenic

Zajímavý skalní reliéf se nachází pod vrchem Bouřlivý v srdci Lužických hor. Ve skále, kam značky nevedou, je od roku 1833 vytesán reliéf žebračky. Nedaleko tohoto místa bývaly pískovcové lomy a zaniklá osada Bedřichov. Reliéf leží mimo cestu a je třeba za ním sejít do údolí.

Osada Naděje u Cvikova v Lužických horách

Naděje je nevelká rekreační ves v Lužických horách, malebně položená mezi lesy na jihovýchodním úpatí Suchého vrchu asi 1 km severně od Trávníku a 1,5 km západně od Mařenic.

Stříbrný vrch v Lužických horách

Bývalý kamenolom byl uzavřen po druhé světové válce. Těžil se zde čedič, který vytvářel až desetimetrové sloupce. V současnosti jsou v lomu k vidění jen sloupce krátké a nedokonalé. Na kopci jsou pozorovatelné ventaroly - v mrazivých dnech tu ze země vystupují výpary teplého vzduchu.

Bývalý lom Klučky v Lužických horách s čedičovými sloupci

Na severním svahu hřbetu Klučky (642 m) je pozoruhodný opuštěný čedičový lom, jehož stěny jsou tvořeny pěknými, pravidelně vyvinutými svisle stojícími kamennými sloupy. Najdete jej mezi Polevskem a Práchní v CHKO Lužické hory.

Zlatý vrch je přírodním skvostem Lužických hor

Nejsou vysoké, jen málokterý vrchol se blíží k osmi stům metrů nadmořské výšky, ale půvabů mají přemnoho. Lužické hory, na saské straně známé jako Zittauer Gebirge, Žitavské hory, jsou jednou z nejkrásnějších lokalit na našem území.

Vyhlídka Jehla u České Kamenice

Dvouvrcholový čedičový kopec Jehla měří 487 m. Vypíná se nad městem a z úzkého skalního hřbítku se otevírají daleké rozhledy na Českou Kamenici, Lužické hory, České středohoří a Labské pískovce.

Za slony mohou turisté vyrazit i do Lužických hor

Jedním z atraktivních míst Libereckého kraje jsou Bílé kameny, pískovcové skalní útvary u Jítravy v Lužických horách. Pro jejich zaoblené tvary se jim říká také Sloní kameny. Za slony tak nemusíme vždy vyrazit pouze do zoologické zahrady.

Běžecké tratě Polevsko - Lužické hory

Běžecký areál Polevsko se nachází na Novoborsku, v okolí obcí Polevsko, Kytlice, Svor, Kamenický Šenov - Prácheň a Prysk. Tratě se nacházejí v nadmořské výšce 500 - 626 m.n.m v krásné přírodě Lužických hor. Při dobrém počasí je možné vychutnat nádherné výhledy.

Krkavčí kameny v Lužických horách

Dvě skalní věže nazvané Krkavčí kameny se nacházejí na zalesněném vrcholku poblíž obce Dolní Světlá, u státních hranic se SRN. Na německé straně hranic se nachází skalní vež pojmenovaná Falkenstein (Sokol). Na české straně pak skalní věž horolezci nazývaná Sokolík.

Kostel sv. Maří Magdalény v Mařenicích u Cvikova

Barokní kostel sv. Máří Magdalény vytváří dominantu obce Mařenice ležící v Lužických horách nedaleko města Cvikov.

Skalní vyhlídka Popova skála u Hrádku nad Nisou 

Rozlehlá vrcholová skála izolovaného pískovcového vrchu leží na východním okraji Lužických hor nedaleko Hrádku nad Nisou.

Přírodní rezervace Vápenka u Krásné Lípy

Přírodní rezervace Vápenka je klenotem Lužických hor. Najdeme zde řadu živočichů a rostlin, kteří se jinde v Lužických horách nevyskytují.