Hrady v oblasti Moravsko­slezský kraj

Zřícenina hradu Fürstenwalde

Na okraji Vrbna pod Pradědem stával na Zámeckém vrchu, nad soutokem Střední a Bílé Opavy hrad Fürstenwalde. Na místě jsou dodnes patrné obvodové hradby a zbytky základů vnitřních hradeb.

Nové lákadlo na Hukvaldech, hrad zpřístupní renesanční palác

O prostory renesančního Khuenova paláce se od soboty rozšíří prostory hradu Hukvaldy na Frýdecko-Místecku, který patří k největším na Moravě. Dosud mohli lidé jen na nádvoří, které palác z jedné strany ohraničuje.

Farma pod Hradem

Jsme malá farma nacházejí se v krásné krajině na Osoblažsku. Nabízíme prohlídky farmy a seznámení dětí s hospodářskými zvířaty a koňmi, na kterých se mohou svést nejen děti ale i dospělí.

Zřícenina hradu Rabštejn v Jeseníkách

Hrad založil v 2. polovině 13. století Hrabiše ze Švábenic. Poprvé byl doložen roku 1318, kdy jej získal Jan Lucemburský. Od konce 14. století hrad králové zastavovali. V 70. letech 15. století byl poškozen vojskem Matyáše Korvína.

Ostrava není jen uhlí a doly. Tipy, kam se vydat na výlet ve městě i jeho okolí

Kam vyrazit o víkendu s rodinou nebo kamarády, autem, na kole či pěšky v Ostravě a okolí? Z našich tipů na zajímavé výlety, které si užijete za každého počasí, si každý najde to své – ať už to budou městské památky, muzea, hrady a zámky, koupaliště a zoo, nebo procházky v přírodě v Ostravě a okolí.

V ruinách Starého Jičína lze přespat ve spacácích, kastelán nabízí strašidelné historky a opékání bu

Moravskoslezský kraj je plný památek, zatímco pohodlné zámky leží maximálně na nějakém brdu, jejich hradní předchůdci shlíželi na okolí z řáckých kopců. Nejinak je tomu u Starojičínského hradu.

Mauglího labyrint v Bohumíně

Ve sportovně-rekreačním areálu Hobby park za parkem Petra Bezruče v Bohumíně naleznete stromové bludiště, které dostalo název Mauglího labyrint. Tvoří jej více než tisícovka habrů, bytelný hrad s vyhlídkovou terasou a tubusový tobogán.

Na Vítkově Hrádku konečně teče voda

Na Vítkově Hrádku, který je nejvýše položenou hradní zříceninou v České republice, už teče voda. Dosud ji sem správci hradu museli denně vozit v barelech. Do konce roku by tu mělo vzniknout i chybějící sociální zázemí.

Kostel sv. Václava v Ostravě

Kostel sv. Václava je spolu se Slezskoostravským hradem nejstarší stavební památkou v Ostravě. První zmínka o původním románském kostele pochází již z roku 1297.

Komu patřila zazděná kostra ve sklepení mohutného slezského hradu Vikštejn?

Jedním z největších hradů ve Slezsku, z něhož zbyly velkolepé ruiny, byl Vikštejn poblíž města Vítkova. Na skále nad Moravicí ho zbudovali páni z Kravař v polovině 13. století. Za válek Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem ho poničili. V 16. století byl přestavěn renesančně. To už doba hradů skončila.

Zámek Dívčí hrad u Osoblahy

Opevněný renesanční zámek Dívčí Hrad je dominantou obce. V současné době je v majetku státu a je nepřístupný.

Bývalá strážní věž – hláska v Chotěbuzi

V severní části obce Chotěbuz na Těšínsku najdete budovu zchátralého zámku a v jejím sousedství vysokou hlásku, která se dochovala z původního hradu.

Zbytky středověkého hradu u Čeladné

Hrad Čeladná stával na vrchu Kozinec skalním hřebenu, který vybíhá z masivu Stolové hory.

Zbytky hradu a kostel sv. Jakuba Většího v Brodu nad Tichou

Archeologické nálezy dokládají existenci hradu ve 14. a 15. století. Hrad údajně zanikl při křížovém tažení roku 1431, kdy bylo zničeno celé městečko. Nejstarší část kostela sv. Jakuba Většího pochází z 15. století a předpokládá se, že sloužil jako hradní kaple.

Zámecký vrch s bývalým hradištěm v Českém Těšíně

Původně slovanské hradiště, poté obranný hrad, dnes památné místo s parkem a výhledem na Český Těšín, Slezské a Moravskoslezské Beskydy.