Zříceniny v oblasti Moravsko­slezský kraj

Zřícenina hradu Fürstenwalde

Na okraji Vrbna pod Pradědem stával na Zámeckém vrchu, nad soutokem Střední a Bílé Opavy hrad Fürstenwalde. Na místě jsou dodnes patrné obvodové hradby a zbytky základů vnitřních hradeb.

Zřícenina hradu Rabštejn v Jeseníkách

Hrad založil v 2. polovině 13. století Hrabiše ze Švábenic. Poprvé byl doložen roku 1318, kdy jej získal Jan Lucemburský. Od konce 14. století hrad králové zastavovali. V 70. letech 15. století byl poškozen vojskem Matyáše Korvína.

Bývalá obec Lučina u Nemanic

Lučina, německy nazývaná Grafenried, bývala sudetskou obcí v okrese Domažlice. Ležela při současných česko-bavorských hranicích západně od Nemanic, avšak zanikla v padesátých letech 20. století, kdy zde vznikala neprodyšná železná opona. Dnes z bývalé vesnice zbylo jen několik zřícenin.

Na Vítkově Hrádku konečně teče voda

Na Vítkově Hrádku, který je nejvýše položenou hradní zříceninou v České republice, už teče voda. Dosud ji sem správci hradu museli denně vozit v barelech. Do konce roku by tu mělo vzniknout i chybějící sociální zázemí.

Zřícenina tvrze Tichá u Dolního Dvořiště

Zřícenina tvrze Tichá se nachází na břehu rybníka Hláska v areálu zemědělského družstva při východním okraji vesnice Tichá jižně od Kaplice nedaleko Dolního Dvořiště.

Zřícenina hradu Rychvald

Jakožto předchůdce zámku v blízkých Lysicích sehrál hrad Rychvald ve 14. století úlohu sídla lysické větve pánů z Kunštátu.

Zřícenina hradu Fulštejn

Zřícenina hradu Fulštejn se nachází 3 km od Osoblahy a 1 km jihozápadně od obce Bohušov. Hrad byl strategicky velmi vhodně umístěn v osoblažské nížině, stojí na zalesněném kopci (267 m) nad říčkou Osoblahou.

Zřícenina hradu Kružberk

Pozůstatky nevelkého strážního hrádku jsou ukryty v lese na hraně Hlavní skály, která je místním horolezcům velice dobře známa. Hrádek byl lokalizován teprve nedávno a do literatury jej zanesl Petr Zajíc.

Okouzlující příroda na severu Moravy skrývá desítky vzácných živočichů a rostlin

Žádné hrady, zámky či zříceniny a už vůbec ne vyhlídky a daleké rozhledy do krajiny. Za to však meandry řeky Odry, lužní les či nivní louky a k tomu rozhlehlé rybníky s pestrým vodním ptactvem a žabím koncertem. To je v kostce Chráněná krajinná oblast Poodří.

Zřícenina hradu Zítkov

Zbytky středověkého hradu Zítkov najdete v lese nad levým břehem Tiché Orlice a železniční tratí z Chocně do Týniště n. Orlicí, asi 1,5 km západně od Chocně. Byl vybudován na výrazné oválné vyvýšenině obklopené příkopy a valy.

Zřícenina hradu Orlík u Brandýsa nad Orlicí

Hrad byl na levém břehu Tiché Orlice postaven na přelomu 13. a 14. století. Dochovaly se dobře viditelné základy budov po obvodu a široce tesaný příkop. Do dnešních dnů se však z hradu mnoho nedochovalo. Zříceninu navíc narušila stavba vodojemu a elektrického vedení.

Hukvaldský hrad láká k návštěvě i v zimě

Hukvaldský hrad, postavený Jindřichem z Příbora a Hukvald před rokem 1285, zve k návštěvě i v zimním období. Rozsáhlá zachovalá zřícenina na jednom z vrcholů Palkovických vršků je za příznivého počasí připravena otevřít své brány všem zájemcům o její historii.

Z Bezručovy vyhlídky je Kopřivnice jako na dlani. O krok dál čeká romantický Šostýn

Šostýn - zřícenina neprávem zapomenutá. Spojte jeho návštěvu s výhledy z nové rozhledny na Bezručově vyhlídce a procházkou naučnou stezkou Lašsko - Kopřivnice.

Zřícenina strážního hradu Quinburg u Vrbna pod Pradědem

Zřícenina hradu Quinburk se nachází 7 km severozápadně od Vrbna pod Pradědem, stojí na strmé skále (868 m) nad řekou Černá Opava v blízkosti bývalé myslivny Drakov. Dnes zůstaly na místě, srázně spadajícím na sever a severozápad, jen zbytky zdí.

Tipy na víkend: Vyrazte na noční prohlídku zříceniny či na rockové Velikonoce

Za světel míhajících se plamínků loučí se vydají návštěvníci zříceniny hradu Hauenštejn na speciální noční prohlídku, při níž bude řinčet ostří mečů. Více o alkoholu na Těšínsku se dozvědí účastníci výstavy v Muzeu Beskyd. Po celém Česku se v průběhu celého víkendu otevřou velikonoční jarmarky.