Hrady a zámky v okolí Prahy

Nejmladší český hrad leží kousek za Prahou. Vznikl teprve počátkem milénia

Přáli jste si někdy mít svůj vlastní hrad? Přesně takovéto přání nejen měla, ale rovnou si ho i splnila rodina z obce Červený Újezd, jež se nachází nedaleko Prahy. Stavba vznikla v místech bývalého mírně bažinatého pole teprve mezi lety 2001–2002 a jde tedy o nejmladší hrad v České republice. Sídlí v něm Muzeum českého venkova, ale najdete tu i skanzen nebo dobovou krčmu.

Hořovický zámek je rájem nejen pro děti, ukrývá i trosky letadla

Zámek Hořovice najdeme nedaleko Prahy. Jeho charakteristickým rysem je krásná Sluneční brána zdobená sochami a rozlehlý park. V Hořovicích však najdeme zámky rovnou dva. Vedle nového tu uvidíme i starý, původně panský dvorec, jenž stojí nedaleko na skalním ostrohu nad Červeným potokem. Prohlídka zámku zaujme především malé návštěvníky, pro které se tu sešel depozitář z mnoha hradů a zámku ze středních Čech.

Zámek Chlumín

První písemné zmínky o obci Chlumín pocházejí ze začátku 14. století, kdy byl sídlem bohatého pražského měšťanského rodu Velfloviců. Malý zámeček s dnes již zchátralým hospodářským dvorem byl postavený rytířem Kyšperským z Vřesovic na místě staré zpustlé tvrze.

Zámek Mirošovice

První zmínky o Mirošovicích pochází z počátku 13. století, kdy byla obec majetkem kláštera v Oseku. V průběhu následujícího století zde již vzniklo panské sídlo, tvrz rytířů Mirošovských.

Rychnovský zámek prošel obnovou za 104 milionů

Rychnovská Hradčana se přezdívá zámku v Rychnově nad Kněžnou. Zejména pro jeho malebnou polohu nad městem. V červnu se jeho návštěvníci po třech letech opět podívají do kostela Nejsvětější Trojice, který spolu s dalšími částmi zámku prošel velkou revitalizací za 104 miliony korun. S financováním pomohla Evropská unie, stát i Královéhradecký kraj.

Od třívěžového mníšeckého zámku k baroknímu poutnímu areálu na Skalce

Město Mníšek pod Brdy má starou a zajímavou minulost. Legenda praví, že tu stávala osada Dubčany, ale spálil ji požár. Protože tudy procházela obchodní cesta zvaná Zlatá stezka, obnovili a rozšířili sídlo mniši benediktini z kláštera na Ostrově u Davle. Osadníci z vděčnosti pojmenovali své nové bydliště Mníšek.

Pomník kapely Visací zámek na Strahově

V Praze na Strahově byl postaven vůbec první punkový pomník hlavního města. Byl odhalen v červnu 2022 příležitosti 40. let působení skupiny Visací zámek. Podle autora pomníku, sochaře Davida Černého, má připomínat kiosek, kterému se říkalo stánek U Johna Debila.

Z pražské Královské zahrady se dostaly první tulipány do Holandska

Když se řekne země tulipánů, vybaví se většině z nás Nizozemské království často nazývané jen Holandsko. Málo se ale ví, že první tulipány se pěstovaly v Královské zahradě, renesančním klenotu u Pražského hradu. Rostly i v Jelením příkopu.

Jednou z nejkrásnějších barokních zahrad se pyšní zámek v pražské Troji

Prudké letní slunce praží do rozlehlých buxusových keřů a jejich kořeněná vůně se nese až za zeď obklopující architektonický skvost na pravém břehu Vltavy. Barokní skvost v pražské Troji nechal vystavět jako rodové letní sídlo hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka v letech 1679 až 1685.

Pohádkové Průhonice nabízejí přírodní všehochuť

Klid, pohoda, nádherná příroda zvláště na jaře plná květů všech barev. Na vodní hladině rybníka se zrcadlící romantický zámek, který známe z oblíbených pohádek. To jsou Průhonice, velká obec na Botiči na okraji Prahy v blízkosti dálnice D1.

Pod tetínským hradem se voda vrhá ze skály do desetimetrové hloubky

Zbytky hradu vysoko nad řekou, trojlístek kostelů těsně spolu sousedících, historie spjatá se sv. Ludmilou, báječné vyhlídky na Berounku – tím vším je Tetín trvale zapsaný v obecném povědomí. O něco méně na tuzemské poměry docela vysokým vodopádem.

O ladovské zimě si Hrusice zatím nechávají zdát, za návštěvu však stojí

Hrusice jsou rodištěm jednoho z našich největších umělců, Josefa Lady. Do srdcí a pamětí se zapsal nejenom dětem, ale i dospělým, především jako autor příběhů o kocourovi Mikešovi. Jeho nejznámějšími motivy jsou právě rodná ves, hrad Zlenice nebo i hospodské rvačky. Ladův odkaz je stále přítomný, obzvláště v adventním čase a v duchu blížících se Vánoc.

Loretánské zvonky lákají na prohlídku pokladů nezměrné ceny

Trochu zapadlý pod mohutným masivem Černínského paláce stojí nádherný komplex barokních staveb, proslulá pražská Loreta. Je po Hradě dalším architektonickým skvostem Hradčan, kde je soustředěno mnoho paláců i měšťanských domů. Zastřešenou chodbou je areál spojen s klášterem kapucínů, kteří Loretu spravují. Průjezdem se dostanete na Nový svět, další z hradčanských skvostů.

Brandýský zámek měli rádi králové i císaři

Dvojměstí Brandýs nad Labem-Stará Boleslav je doslova našlapáno památkami. Jednou z nich, trochu opomíjenou, je brandýský zámek, který vznikl v 16. století renesanční přestavbou z gotického hradu. Vzhledem k blízkosti Prahy a rozsáhlým loveckým revírům, hlavně vysoké, si ho oblíbili Habsburkové.

Po brněnském Prýglu nejen na hrad Veveří

Praha má rekreační zázemí na Slapské přehradě, Brno na Prýglu, kam je to z města podstatně blíž. Na přehradu se dostanete za několik minut městskou dopravou, potom se můžete vydat na vyhlídkovou plavbu třeba na oblíbený hrad Veveří.