Tipy na výlety v okrese Blansko

Zatopený lom Šošůvka

Zatopený lom Šošůvka dnes využívají potápěči a milovníci koupání. Lom byl zatopen poměrně rychle potom, co dělníci při těžbě narazili na pramen. Žijí zde raci, cejni, okouni, kapři, candáti a štiky.

Hipotrasy ve Školním lesním podniku Masarykův les Křtiny

Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny (ŠLP Křtiny) uzavřel s koňskými stájemi kolem Babic nad Svitavou a Řícmanic smlouvy o využívání vybraných lesních cest. Cesty se oficiálně staly značenými hipotrasami.

Skalní hrad Sloup sloužil poustevníkovi i legendárním čertům

Hrad Sloup je jedním z našich největších a nejkrásnějších skalních hradů. Stojí na zhruba 35 metrů vysokém pískovcovém skalním suku ve stejnojmenné obci na Českolipsku. Nejprve se zde nacházelo středověké hradní opevnění a poté barokní poustevna. Ze samotného hradu se dochovalo jen málo, i tak nám prohlídka tohoto skalního sídla nabízí mnoho zajímavého. Projdeme se labyrintem chodeb, zahradními terasami a navštívíme filmové místo ze známé čertovské pohádky.

Historická fíkovna v Lysicích

Zámek v Lysicích se pyšní raritou, jaká nemá v Česku obdoby – součástí areálu je totiž vlastní fíkovna! Jde o speciální skleník, kde se díky posuvné střeše pěstovaly fíky až do období první republiky. Dnes je toto zařízení opravdovým technickým unikátem. Od jara 2024 by navíc měla být přístupná.

Zaniklá ves Bystřec – osada X

Nedaleko Jedovnice v údolí Rakoveckého potoka se nachází vykopávky zaniklé středověké osady Bystřec. Bývala součástí hoštejnského panství, existovala prokazatelně již roku 1349 a ve středověku bývala největší osadou široko daleko.

Kaple sv. Václava a Anežky v Šošůvce

Moderní kaple sv. Václava a Anežky v Šošůvce se nachází u místního hřbitova. Autorkou návrhu stavby je ing. Arch. Monika Sirná z Blanska. Vystavěna byla v letech 2001-2002 a vysvěcena v září roku 2002.

Zřícenina větrného mlýna Větrák v Šošůvce

Větrný mlýn holandského typu byl postavem kolem roku 1858, roku 1880 pravděpodobně vyhořel a poté do až roku 1944 sloužil již jen jako obydlí. Dodnes se zachoval kruhový kamenný základ o výšce necelé 2 metry.

Pamětní deska židovských transportů v Boskovicích

Pamětní deska na budově vlakového nádraží v Boskovicích připomíná transport zdejších Židů do nacistických koncentračních táborů v roce 1942. Ve dnech 14. a 15. března toho roku odjelo 458 boskovských obyvatel židovského původu. Přežilo je 14 z nich a žádný se do rodného města už nevrátil.

Sloupskými skalami od vyhlídky k vyhlídce

Vyhlídek je tam (téměř) nepočítaně. A to beru do úvahy pouze místa oficiálně pojmenovaná a opatřená informativními tabulemi. Pískovcové skály po pár krocích katapultují návštěvníka do výšin a vyzvou ho: Teď se koukej kochat! Obzor se nadějně vlní výraznými lužickohorskými vrchy, i neméně vydařenými českostředohorskými, a hluboko pod pozorovateli se na předjarním slunci vyhřívá – Sloup v Čechách.

S archeology za Kelty

Jedinečnou příležitost seznámit se přímo v terénu s Kelty budou mít již tuto sobotu dopoledne milovníci historie. S archeology si budou moci projít kopec ležící mezi Boskovicemi a Protivanovem na Prostějovsku zvaný Staré Hradisko. Kdysi tu stávalo největší sídlo Keltů na Moravě.

Obnova zámecké oranžerie ve Světlé nad Sázavou finišuje

Ve Světlé nad Sázavou finišují práce na osazování zrekonstruované zámecké oranžerie. Jak uvedla majitelka zámku Helena Degerme, proces uvnitř lze pozorovat zatím přes mříž z nádvoří. Termín zpřístupnění se musí podřídit rostlinám.

Halda Hrabůvka

Halda Habrůvka vznikla odkládáním odpadů z hutní výroby Vítkovických železáren. Ostravané tady jezdí na kole, grilují, chodí na procházky s dětmi i psy. Atrakcí jsou i labutě na umělém jezeře, které zde vzniklo, aby haldu zchladilo.

Modřín troják u Habrůvky – nejvyšší modřín ČR

Nádherný trojkmenný modřín opadavý stojí nad cestou u východního okraje Národní přírodní rezervace Habrůvecká Bučina mezi Olomučany a Habrůvkou. Jde o nejvyšší modřín v České republice.

Jeskyně Suchý mlýn

Severovýchodně od Nosálova, poblíž Strenického potoka, je důl zvaný Suchý mlýn,.

Arboretum Řícmanice

V lesích mezi Řícmanicemi a Babicemi nad Svitavou se rozkládá arboretum Řícmanice, které spravuje Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny.