Tipy na výlety v okrese Chomutov

Kostela sv. Mikuláše v Boleboři

Kostel sv. Mikuláše byl původně vysvěcen v roce 1725, v roce 1947 však shořel (a s ním více než deset domů). Nový kostel byl postaven až v 90. letech i díky darům původních odsunutých obyvatel.

Rozhledna Pastviště na Holém kopci u Okounova

Osmimetrová dřevěná rozhledna s kovovým točitým schodištěm byla postavena v roce 2023 z kroucených akátových kmínků. Rozhledna se tyčí na čedičovém Holém kopci, který je zároveň vyhlášenou přírodní památkou Pastviště s výskytem vzácných druhů rostlin a bezobratlých živočichů.

Městská památková rezervace Kadaň

Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1978. Mezi nejcennější památky patří gotický hrad, městské opevnění s Mikulovickou bránou, budova radnice či kostel Povýšení sv. Kříže na náměstí.

Kadaňský klášter připravil k 550. výročí výstavu i prohlídky

Františkánský klášter v Kadani na Chomutovsku slaví 550 let od svého založení. K výročí připravil výstavy s názvem Klášter a jeho pán, která přiblíží návštěvníkům počátky vzniku kláštera i život jeho zakladatele Jana Hasištejnského z Lobkowicz. Výstavu připravilo kadaňské muzeum, které je provozovatelem objektu, ke dvěma výročím.

Expozice Medúzárium – medúzy v Zooparku Chomutov

Chomutovský zoopark proměnil bývalý pavilon nočních živočichů v atraktivní expozici mořských medúz. Medúzárium se nachází v bývalém pavilonu nočních živočichů u spodní pokladny (u restaurace Tajga).

Hrad a katedrála zdobí cestu k nejvyššímu krušnohorskému vodopádu

Zřícenina gotického hradu, monumentální kostel známý rovněž z filmů, nejvyšší krušnohorský vodopád… I takovou nabídku lze využít při návštěvě údolí Prunéřovského potoka. Pár kilometrů západně od Chomutova.

Při chomutovském masakru řádily husitské ženy jako smyslů zbavené

Největší masakr civilního obyvatelstva na našem území se odehrál 16. března 1421 v silně katolickém Chomutově. Husitská vojska pod Žižkovým vedením povraždila veškeré obyvatelstvo podkrušnohorského města. Na vraždění se nemalou měrou podílely „boží bojovnice“. Této události je věnována výstava Chomutov mezi křížem a kalichem v místním Oblastním muzeu.

Přírodní památka Slanisko u Škrle

V lokalitě u Škrle na Chomutovsku se vyskytuje velmi vysoké zasolení půdy, proto je zde snaha zachovat přirozený výskyt slanobytných a teplomilných ohrožených druhů rostlin.

Socha velryby v Zooparku Chomutov

Sochu velryby s vodotryskem v Podkrušnohorském zooparku v Chomutově vytvořil roku 2011 chomutovský výtvarník Vojtěch Návrata. Umístěna je nedaleko vstupní pokladny do zoo v blízkosti Kamenného rybníka.

Želinský meandr v údolí řeky Ohře

Chráněná památka Želinský meandr se rozkládá nedaleko severočeského města Kadaň. Jde o 5 km dlouhý úsek o rozloze 175ha, který byl roku 1992 vyhlášen k ochraně.

Tabulová hora - Úhošť

Stolová hora Úhošť mezi městy Klášterec nad Ohří a Kadaň je národní přírodní rezervací a vede po ní naučná stezka. Z hory je překrásný výhled na celý region.

Zřícenina hradu Perštejn v Krušných horách

Pozůstatky původně gotického hradu, který byl zbudován koncem 13. století rodem Šumburků naleznete ve stejnojmenné vísce pod Krušnými horami, nedaleko Klášterce nad Ohří.

Vodní nádrž Kamenička

Vodní dílo Kamenička, dříve údolní přehrada Císaře Františka Josefa, se nachází 8 km severozápadně od Chomutova v bočním údolí říčky Chomutovky na potoce Kamenička, pramenícím v rašeliništi pod Jelením vrchem ve výšce 815 m n. M. V Krušných horách.

Vodní nádrž Křímov

Vodní dílo Křímov leží severozápadně od Chomutova, v údolí Křímovského potoka, který pramení severovýchodně od Hory Svatého Šebestiána a ústí do Chomutovky 1 km pod hrází. Účelem VD je zásobárna pitné vody a ochrana před povodněmi.

Horská obec Hora Svatého Šebestiána v Krušných horách

Hora Svatého Šebestiána je obcí s bohatou a pohnutou historií. Leží severozápadně od Chomutova a rozkládá se v horské oblasti Krušných hor nedaleko státní hranice s Německem. V současnosti je i přes své drsné klimatické poměry vyhledávaným rekreačním střediskem.