Hory v okrese Děčín

Na česko-německém pomezí vzniklo pět výletních tras

V nepříliš známé části Šluknovského výběžku, Lužických hor a Žitavských hor vznikla síť nových tras pro cyklisty i pěší. Trasy tvoří naučné okruhy a umožňují výletníkům objevit například krásu podstávkových domů v poklidné krajině přezdívané České Nizozemí.

Hřebenovka Českým Švýcarskem otevřena. Zavede i do málo známých míst

Nově vyznačená dálková trasa Hřebenovka Českým Švýcarskem byla včera otevřena na Sněžníku na Děčínsku. Stokilometrová trasa navazuje na historickou modrou hřebenovku mezi Pradědem a Aší, jejíž první úsek Ještěd–Růžák vznikl právě v Českém Švýcarsku před 120 lety. Za její vyznačení a další náklady zaplatil Ústecký kraj 1,4 milionu korun. Do nejkrásnějších i málo známých míst kraje má přilákat nové návštěvníky.

Arnoltický vodopád

Arnoltický vodopád je třímetrová kaskáda na Arnoltickém potoce v podhůří Jizerských hor. Nachází se v lese mezi obcemi Dolní Řasnice a Bulovka.

Vyhlídka Jehla u České Kamenice

Dvouvrcholový čedičový kopec Jehla měří 487 m. Vypíná se nad městem a z úzkého skalního hřbítku se otevírají daleké rozhledy na Českou Kamenici, Lužické hory, České středohoří a Labské pískovce.

Běžecké tratě Polevsko - Lužické hory

Běžecký areál Polevsko se nachází na Novoborsku, v okolí obcí Polevsko, Kytlice, Svor, Kamenický Šenov - Prácheň a Prysk. Tratě se nacházejí v nadmořské výšce 500 - 626 m.n.m v krásné přírodě Lužických hor. Při dobrém počasí je možné vychutnat nádherné výhledy.

Růžová hora u Pece pod Sněžkou

Výrazný plochý vrchol se nachází asi 2,5 km severně od Pece pod Sněžkou. Jedná se o svorový suk ve tvaru krátkého hřbetu s plochým temenem. Západní svah se skalními útvary prudce spadá do Obřího dolu (převýšení 400 m).

Přírodní památka Pustý zámek v Lužických horách

Pustý zámek je strmý skalní ostroh, ležící v údolí říčky Kamenice u České Kamenice. Erozí řeky zde vznikla asi 50 m vysoká skalní stěna, která byla částečně odlámána při stavbě silnice v 19. století.

Pastevní vrch u Růžové – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. M.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–07.

Řeka hřenská Kamenice

Hřenská Kamenice pramení v Lužických horách, teče Kytlickou vrchovinou a u České Kamenice přitéká do Krušnohorské soustavy. Právě nedaleko Hřenska protéká nádhernými soutěskami, za Hřenskem ústí do Labe. Vodákům je díky národnímu parku plavba po řece zakázána.

Tichá i divoká Kamenice, malá řeka s velkou romantikou, táhne jako magnet

Zrozena v Lužických horách coby pramének s každým metrem sílící v potok, poté říčku, krouží meandrovitě Kamenice vstříc Labi. Nemá dlouhý tok. Od Kytlice o sobě již dává znát, v České Kamenici znají její sílu dravé řeky, spěchá vstříc své sestře Chřibské Kamenici, která přitéká od Všemil.

Přírodní památka Kytlice v Lužických horách - louky s výskytem šafránu

Louky na jižním okraji obce Kytlice, cca 4,5 km severně od Nového Boru jsou chráněné jako významné naleziště šafránu jarního, vysazeného zde pravděpodobně na začátku 20. století, od té doby se jeho populace spontánně rozšířila na sousední pozemky a dnes čítá kolem 1 300 jedinců.

Krkonoše na běžkách - z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou a přes Růžovou horu zpět

V Krkonoších vede spousta hezkých lyžařských běžeckých tras pro milovníky tohoto sportu. Po jedné takové se můžete vysat krásnou horskou krajinou z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou. Náročnější trasa měří 24 km.

Kamenné varhany na Zlatém vrchu

V západní části Lužických hor, přibližně čtyři kilometry od města Česká Kamenice a půl kilometru od obce Líska, se nachází čedičový kopec Zlatý vrch. Kolem roku 1870 byl v tomto místě spuštěn provoz lomu. Získával se tu stavební kámen z vylomených až šest metrů dlouhých čedičových sloupců.

V Lužických horách vraždil i slavný loupežník Babinský

Mnozí ani netuší, že Lužické hory existují. Roztahané pohraniční kopce s výběžky do kraje, názvy známé, přesto nepřisuzované našim nejmenším horám, brané spíše jako solitéry. Táhnou se mezi Libercem a Chřibskou, občas s vrcholy korunovanými rozhlednami, někdy i hrady.

Rozhledna Strážný vrch u Merboltic

Rozhledna na Strážném vrchu stojí na znělcovém kuželu vysokém 601 m n.m. Nad obcí Merboltice. Milovníci dalekých výhledů si z rozhledny užijí jedinečný kruhový výhled na okolní krajinu Českého středohoří, Českolipska i Lužických hor.