Tipy na výlety v okrese Děčín

Městská knihovna Atlantik v Děčíně

Novostavba Městské knihovny v Děčíně vyrostla na místě plavecké restaurace z 60. let 20. století, zdemolované z důvodu jejího havarijního stavu. Po ní také knihovna získala jméno "Atlantik". Svým vzhledem budova symbolizuje veliký knižní regál s hřbety knih.

Vyhlídka U Nebíčka s velkým srdcem

Vyhlídku u Nebíčka nedaleko Větruše krášlí velké dřevěné srdce. Fotopoint zde vytvořilo Městské turistické centrum Děčín.

Zoo stezka v Děčíně

Na trase vedoucí na Pastýřskou stěnu vznikla na jaře 2024 nová Zoo stezka. Kopíruje trasu vedoucí od viaduktu v ulici Čsl. Mládeže přes Jahnovu vyhlídku až ke vstupu do zoo.

Orloj Česká Kamenice

Českokamenický orloj byl v minulosti jednou z chloub malebného města nacházejícího se na severu Čech. Postupně chátral, mezi roky 2023 a 2024 se jej podařilo obnovit.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Arnolicích

V obci Arnolice na Děčínsku se nachází poměrně velký pozdě barokní kostel. Byl postavený na místě staršího kostela mezi roky 1757 až 1758. Kostel obklopuje hřbitov. Severně od něj je fara.

Větrný mlýn v obci Arnoltice

Větrný mlýn holandského typu, který byl postaven v roce 1830, najdeme na jihozápadním okraji Arnoltic uprostřed obecní zástavby.

Turistům ve Šluknovském výběžku slouží dvě nové stezky

Ve Šluknovském výběžku mohou turisté využívat dvě nově vyznačené stezky. Přibližují historii severního pohraničí a vedou až do sousedního Saska. Stezky nechal prostřednictvím Klubu českých turistů vyznačit Ústecký kraj.

Asijská poznávací stezka v Mikulášovicích

Kus Asie můžete poznat při svých procházkách v okolí Mikulášovic ve Šluknovském výběžku, kde je Asijská poznávací stezka. Od roku 2023 je trasa i vyznačena a vede od Dolní Mikulášovice přes Asijské centrum do Lipové.

Secesní kašna v Děčíně

Na Masarykově náměstí v Děčíně se nachází secesní kašna z roku 1907. Od roku 2022 prochází rozsáhlou rekonstrukcí, která má být dokončena na konci roku 2023. Na kašnu se mají vrátit i sochy.

Na česko-německém pomezí vzniklo pět výletních tras

V nepříliš známé části Šluknovského výběžku, Lužických hor a Žitavských hor vznikla síť nových tras pro cyklisty i pěší. Trasy tvoří naučné okruhy a umožňují výletníkům objevit například krásu podstávkových domů v poklidné krajině přezdívané České Nizozemí.

Hřebenovka Českým Švýcarskem otevřena. Zavede i do málo známých míst

Nově vyznačená dálková trasa Hřebenovka Českým Švýcarskem byla včera otevřena na Sněžníku na Děčínsku. Stokilometrová trasa navazuje na historickou modrou hřebenovku mezi Pradědem a Aší, jejíž první úsek Ještěd–Růžák vznikl právě v Českém Švýcarsku před 120 lety. Za její vyznačení a další náklady zaplatil Ústecký kraj 1,4 milionu korun. Do nejkrásnějších i málo známých míst kraje má přilákat nové návštěvníky.

V Českém Švýcarsku otevřou hřebenovku. Měří 101 kilometrů

Hřebenovka Českým Švýcarskem provede pěší turisty přes známá i méně známá místa. Nová turistická trasa se otevře 25.  dubna a měří 101 kilometrů. Povede od obce Petrovice na Ústecku na nejvyšší stolovou horu v zemi Děčínský Sněžník a dál do Hřenska, přes atraktivní místa v národním parku až po Šébr.

Gloriet v Růžové zahradě zámku Děčín

Raně barokní dvoupatrová nezastřešená stavba se sochami, lvy a erby zdobí Růžovou zahradu zámku Děčín. Stěny prolamují otevřené arkády. Je přístupná po dvouramenném schodišti, z horní terasy přímým schodištěm. Autorem sochařské výzdoby je A. F. Kitzinger.

Bývalá osada Zadní Doubice v Českém Švýcarsku

Zaniklá hraniční obec Zadní Doubice se nachází na konci Křinického údolí v národním parku České Švýcarsko.

Důl Pepř Jílové – štola Václav

Společnost Montanika zajišťuje exkurze do podzemí po předchozí domluvě. Věnuje se výstavbě hornického skanzenu v prostorách dolu Pepř. Celková trasa má délku 4 km zahrnující i jízdu vláčkem, trvá zhruba 2,5 hodiny. V podzemí uvidíte funkční hornické stroje i rudní žílu se zlatem.