Tipy na výlety v okrese Domažlice

Studánka v zaniklé obci Otov u Hazlova

V lese u bývalé obce Otov se nachází přímo mystické místo – zapomenutý studnový pramen. Nevede sem žádná cesta. Ves zanikla v letech 1945–1950.

Naučná stezka v Zelenovském údolí

Naučná stezka spojuje město Domažlice s Přírodním parkem Zelenov. Vybrat si můžete z 10kilometrového a 5kilometrového okruhu.

Rašínův kámen u obce Babylon

Alois Rašín byl ministr financí Československa, trávil svůj volný čas v České Kubici a jejím okolí. Na připomínku tohoto významného kamene je tamních lesích takzvaných Rašínův kámen. Je v místech, kde politik rád piknikoval.

Městská památková rezervace Horšovský Týn

Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1953 díky svým zachovalým památkám. Většina domů s gotickými základy byla přestavěna po velkém požáru na počátku 18. století a ukazují prvky lidového baroka.

Postřekovské rybníky

Nedaleko obce Postřekov na Domažlicku se nachází přírodní rezervace Postřekovské rybníky. Jedná se o soustavu více než 20 menších obhospodařovaných rybníků, které jsou obklopené loukami s bohatou flórou a ptačí faunou.

Hážovické Díly

Okolí Rožnova pod Radhoštěm skrývá mnoho zajímavých míst ideálních pro výlety s dětmi. Vrchol Hážovické Díly (704 m n.m.) se nachází v pohoří Hostýnsko-vsetínská hornatina.

Studánky kolem obce Babylon

Kolem Babylonu najdete několik studánek. Výchozím bodem je hráz s alejí u Babylonského rybníka, kde najdete mapu a možné turistické trasy.

Z Lomikarova Trhanova až na vrchol Českého lesa

Z Trhanova, vsi známé z Jiráskových Psohlavců, je vidět na velký zarostlý kopec, na jehož vrcholu se tyčí dvě stavby. Dívám se na nejvyšší bod Českého lesa, horu Čerchov (1042 m n. M.) rozkládající se na Domažlicku poblíž bavorské hranice. Je jasné, že návštěva jednoho z nejvýznamnějšího místa a turistického cíle nebude žádnou snadnou procházkou.

Čertova naučná stezka

Okolím Babylonu je vedena Čertova naučná stezka o 21 zastávkách v délce 11 km.

Bývalá obec Lučina u Nemanic

Lučina, německy nazývaná Grafenried, bývala sudetskou obcí v okrese Domažlice. Ležela při současných česko-bavorských hranicích západně od Nemanic, avšak zanikla v padesátých letech 20. století, kdy zde vznikala neprodyšná železná opona. Dnes z bývalé vesnice zbylo jen několik zřícenin.

Modřín v Jubilejním hájku – pamětník Českého lesa

Vzrostlý Modřín japonský najdete mezi Českou Kubicí a Pecí pod Čerchovem v nadmořské výšce 570 m. Přes svůj nízký věk patří mezi velikány – obvod jeho kmene činí 224 cm a strom se tyčí do výšky 42,5 m.

Dům Boženy Němcové v Domažlicích s pamětní deskou

Dne 8. září 1895 proběhlo slavnostní odhalení pamětní desky věnované Boženě Němcové na domě, ve kterém v Domažlicích bydlela. Inicioval ji „Vlastenecký dobročinný spolek paní a dívek" nazvaný jejím jménem.

Mrákov - původní lidová architektura

Mrákov patřil mezi 11 nejstarších chodských vesnic rozložených na jihozápadním pomezí Čech. Jejich obyvatelé vykonávali strážní službu k ochraně zemské hranice a obchodních stezek vedoucích do města Domažlice. Potvrzuje to listina krále Jana Lucemburského z r. 1325.

Peckářská Madona ve Lhenicích doprovází zesnulé na poslední pouti svým zvoněním

Kdo má trochu povědomí o Lhenicích, s nimiž se pojí označení zahrada jižních Čech, mohl se setkat s termínem peckář. Toto označení se pro místní obyvatele vžilo vzhledem k rozsáhlým třešňovým i jabloňovým sadům, jež městys obklopují.

Starý Herštejn nabídne díky opravené věži znovu krásný výhled

Oprava a úpravy hradu Starý Herštejn na Domažlicku se po několika letech blíží do finále, otevřít návštěvníkům by se mohl již na konci srpna.