Muzea v okrese Litoměřice

Krása skleněných dlaní v litoměřickém muzeu Křišťálový dotek

Litoměřice jsou jedním z nejstarších českých měst, jsou bohaté na památky – světské, ale hlavně církevní –, mají i bohatou vinařskou historii, jsou místem spjatým s tragickou smrtí Karla Hynka Máchy. Pozoruhodností při návštěvě zaznamenáte mnoho, nemělo by vám uniknout ani unikátní Muzeum Křišťálový dotek, které sídlí na centrálním Mírovém náměstí vedle městského úřadu.

Minimuzeum Lovečkovice

Bývalá drážní budova na trati Velké Březno - Úštěk byla zachráněna před demolicí. Obec Lovečkovice ve spolupráci se Zubrnickou muzeální železnicí budovu zrekonstruovali a vytvořili zde Minimuzeum. K vidění je expozice Zubrnické muzeální železnice a muzeum obce. Dále je zde IC a prodej suvenýrů.

Podřípské muzeum v Roudnici nad Labem

V muzeu se nachází výstavní prostory pro stálé i dočasné expozice. Nachází se zde expozice věnovaná městu Roudnice nad Labem, ornitologická expozice a expozice Mechanický Říp.

Jandovo muzeum v Budyni nad Ohří

V roce 1997 bylo znovu otevřeno Jandovo muzeum, které je umístěno ve Vodním hradě v Budyni nad Ohří. Při prohlídce muzea absolvují návštěvníci i prohlídkovou trasu interiérů hradu.

V Litoměřicích mají muzeum s otisky dlaní slavných lidí

Osahat si otisky dlaní českých i světových osobností mohou lidé v Litoměřicích. Ve městě se ve čtvrtek 25. května oficiálně otevřelo Muzeum Křišťálový dotek, které představuje ojedinělé otisky dlaní například bývalého prezidenta Václava Havla nebo zachránce židovských dětí sira Nicolase Wintona. Muzeum založili litoměřický sklář Jan Huňát se svým otcem.

Církevní památky v Litoměřicích se otevírají turistům

Turisté mají nově možnost navštívit církevní památky v Litoměřicích. Biskupství připravilo trasu, jejíž součástí je vedle katedrály sv. Štěpána nebo diecézního muzea i návštěva biskupského pivovaru. Vedle toho nabízí královské město čtyři tematicky zaměřené prohlídkové trasy.

Diecézní muzeum v Litoměřicích

Galerie a muzeum litoměřické diecéze se nachází v řadovém pozdně gotickém domě č. P. 24 v Litoměřicích. Najdete zde díla L. Cranacha, M. B. Brauna, K. Škréty nebo V. V. Reinera. Mimo to si můžete prohlédnout také církevní předměty – monstrance, ciboria nebo roucha.

Krajem Pánů kluků mezi skvosty lidové architektury

Je až vtíravá písnička Nestůj a pojď z filmu Páni kluci, který se natáčel nedaleko zubrnického skanzenu v Levíně. Točilo se v roce 1975, nádraží je v soukromích rukách, drahám již dávno nepatří. Dýchne tu na vás jen nostalgie, jinak nic. Levín má evropský unikát - kulatý kostel. Stojí za návštěvu.

Oblastní muzeum v Litoměřicích

Muzeum se nachází ve starobylé budově bývalé renesanční radnice. V interiéru je zachována původní výzdoba z 16. st. Stálá expozice představuje geologii regionu a jeho historický vývoj od pravěku až po 20. století. K muzeu patří také tzv. Máchova světnička, ve které krátce žil a zemřel K. H. Mácha.

Tipy na víkend: Mikuláš pod parou, vánoční trhy ve Valticích i na Lokti

O víkendu můžete přijít nasát vánoční atmosféru na hradech, zámcích i v parních vlacích. Z Dačic vyjíždí parní vlak s Mikulášem v sobotu. Vánoční trhy a jarmarky s lidovými zvyky si připravili na hradě Loket, Litoměřice, na Hamousově statku, zámku Valtice i Jánském vrchu a ve skanzenu Veselý Kopec. Prohlídky provoněné perníkem připravili na Grabštejně.