Hrady a zámky v okrese Nymburk

Zámek Dymokury

V obci Dymokury se nachází barokní zámek s kaplí a kašnou postavený v 17. století na místě zaniklé tvrze. Kolem stavby se nacházejí hospodářské budovy z 18. a 19. století. Veřejnosti je nepřístupný.

Začala rekonstrukce zámku v arboretu Nový Dvůr

S ročním zpožděním začala dlouho plánovaná rekonstrukce zámečku v arboretu v Novém Dvoře, který je součástí Slezského zemského muzea Opava. Budova je dominantou zdejšího areálu. Celkové náklady se odhadují asi na 38 milionů korun.

Hrad Litice byl pro Jiřího z Poděbrad jeho „Karlštejnem“

Hraniční hvozdy byly neprostupné, zároveň ale lákaly kořistníky k loupeživým výpravám do nitra přemyslovských Čech. Aby tomu panovník zamezil, přenechal na konci 13. století území Půticům, kteří byli odnoží jihočeských Drslaviců. Ti osidlovali především západní a jihozápadní část království, ale po domluvě s králem jich část přesídlila.

Nový hrad: pevnost, kterou Korvín pobořil svému tchánovi Jiřímu z Poděbrad

Obrazně řečeno. Hrad patřil Poděbradovu příznivci Tunklovi. Ruina jednoho z největších moravských hradů Furchtenbergu / Nového hradu se ukrývá na vysokém ostrohu nad řekou Moravou. Smíšený les nedaleko Hanušovic zakrývá výhled na hrad, který rozvrátilo v 15. století vojsko krále Matyáše Korvína.

Komu patřila zazděná kostra ve sklepení mohutného slezského hradu Vikštejn?

Jedním z největších hradů ve Slezsku, z něhož zbyly velkolepé ruiny, byl Vikštejn poblíž města Vítkova. Na skále nad Moravicí ho zbudovali páni z Kravař v polovině 13. století. Za válek Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem ho poničili. V 16. století byl přestavěn renesančně. To už doba hradů skončila.

Tajemná vražda na Kunštátě, zámku husitského krále Jiříka z Poděbrad

Kdysi rodové sídlo pánů z Kunštátu, ze kterého vzešel i pozdější král Jiří z Poděbrad, je již 70 let opředeno záhadou dvojnásobné vraždy. Osmého června 1948, před 70 lety, tu zahynula se svým synem manželka Ericha Hudce, vynálezce televize. Má se za to, že je zlikvidovala tajná policie.

Tipy na víkend: Zajděte na půlnoční mši, poslechněte si vánoční melodie

Očekávané Vánoce jsou již za dveřmi. V neděli tu konečně máme Štědrý den – o půlnoci můžete vyrazit na půlnoční mši, třeba do katedrály sv. Víta na Pražském hradě nebo na náměstí v Poděbradech. Vánoční skladby si můžete přijít poslechnout na zámek Hluboká nad Vltavou i na hrad Valdštejn.

Okusit život na zámku i bloudit desítkou labyrintů můžete v Loučeni

Barokní zámek Loučeň na Nymbursku patří navíc mezi objekty, které je možno navštívit celoročně, na zimu své brány neuzavírá. Jeho interiéry lákají návštěvníky stejně, jako park s desítkou labyrintů, nebo možnost nocovat v dobových komnatách, přímo navazujících na turistům zpřístupněné prostory.

Téměř neznámý Křinec je atraktivním místem pro letní výlet

Svědecký vrch Chotuc, uměle navršený kopec s pozůstatky hradu Kuncberk a barokní zámek, to jsou hlavní lákadla, za nimiž jezdí turisté do Křince, městečka na řece Mrlina.

Zřícenina hradu Mydlovar

Na území obce Ostrá se nachází hradní zřícenina hradu Mydlovar, v minulosti rovněž nazývaný Kostomlaty. Jedná se o zcela ojediněle se v Čechách vyskytující celocihelný hrad s plášťovou zdí.

Tipy na víkend: Poslechněte si adventní koncert, poznejte zblízka víno

Blíží se druhý adventní víkend a s ním i příjemné adventní koncerty. Vyrazit na ně můžete například na Chateau Mcely, na zámek Kozel nebo Častolovice. Pokud jste z Brna nebo okolí, můžete zavítat na festival vín, který se koná v sobotu i v neděli.

Zámecký areál v Lysé nad Labem zve k návštěvě francouzského i anglického parku

Lysá nad Labem je dnes známá především výstavištěm a zdejším dostihovým závodištěm; nemnoho z jejich návštěvníků zavítá i do rozlehlých zahrad místního zámku ukrývajících řadu překvapení, vzdálených jen několik minut cesty od centra města.

Zřícenina hradu Volfštejn u Černošína

Volfštejn patří mezi nejstarší hrady na Tachovsku. Jedná se o jeden z mála dispozičně zachovaných románsko-gotických hradů nenarušených pozdějšími přestavbami. Ve 2. pol. 15. století ztratil hrad na významu. Zanikl roku 1470 za bojů Zelenohorské jednoty s vojsky krále Jiřího z Poděbrad.

Jezdecký areál Jakubův Nový Dvůr v zámku Volovka u přehrady Rozkoš

Jezdecký areál v bývalém zámečku Volovka nabízí výuku jezdců a koní, včetně ustájení. Součástí areálu je také tříhvězdičkový hotel s restaurací. Areál se nachází u Velké Jesenice a asi 2,5 km od rekreanty oblíbené vodní nádrže Rozkoš.

Nedobytné Litice měly být Karlštejnem Jiříka z Poděbrad

Řídce osídlený prales severovýchodních Čech potřebovali Přemyslovci mít pod kontrolou. Jihočeští Drslavici zde na popud krále vybudovali a drželi opěrné hrady na hranicích království. Litice, o nichž je zmínka roku 1304, byly jedním z nejmocnějších, doplňoval ji Potštejn.