Tipy na výlety v okrese Pelhřimov

Národní přírodní památka Strážník – naleziště hvězdovce

Na vrchu Strážník u Bystré nad Jizerou se nachází naleziště hvězdovce, unikátní krystalografické formy křemene. Žijí zde i některé chráněné druhy rostlin a živočichů, například lýkovec jedovatý, svízel okrouhlolistý či hruštičku menší, resp. Jestřába lesního, krahujce obecného či veverku obecnou.

Melafyrové skalní městečko v Bystré nad Jizerou

Na západním výběžku Strážníku v oblasti „Na Jírově“ se ukrývá evropská rarita – melafyrové skalní město. Skály spadají stupňovitě do údolí až dvacetimetrovými stěnami ověnčenými kamennými moři.

Bolzanova studánka

Bolzanova studánka se nachází v lese u obce Těchobuz, na trase naučné stezky Po pamětihodnostech Těchobuze. Pojmenována je po Bernardu Bolzanovi, který v obci působil v letech 1830 – 1841.

Zámek Těchobuz

Základem zámku je tvrz ze 14. století, která byla v letech 1786-98 rozšířena a upravena v pozdně barokním slohu. Okolo prochází trasy naučných stezek Mozaika krajiny a Po pamětihodnostech Těchobuze.

Městská naučná stezka v Humpolci

Nově aktualizovaná naučná stezka s názvem „Po stopách historie“ prochází historickými částmi města Humpolec, její trasa měří zhruba 2,5 km a obsahuje 12 panelů.

Městská památková rezervace Pelhřimov

Městská památková rezervace opisuje nejstarší historické jádro Pelhřimova. Chráněné je od roku 1969. Tvoří jej gotický kostel sv. Bartoloměje, barokní zámek, kašna se sochou sv. Jakuba, synagoga, radnice, hostinec Stará pošta, věznice nebo divadlo. Dochovaly se i zbytky hradeb.

Kaple sv. Haštala na Pelhřimovsku

Kaple svatého Haštala se nachází na okraji stejnojmenné osady, která je součástí obce Želiv na Pelhřimovsku. Kaple byla postavena v roce 1728 a je památkově chráněná od roku 1958.

Kaple sv. Anny u Pelhřimova

Poutní kaple postavená v letech 1699-1700 pelhřimovským rychtářem podle projektu neznámého architekta na návrší za městem vytváří působivý krajinotvorný prvek. Raně barokní jednolodní kaple je v současnosti bez střechy a v havarijním stavu.

Naučná stezka v Červené Řečici u Pelhřimova

Naučná stezka po pamětihodnostech a krásách Červené Řečice má 12 zastavení a začíná přímo na návsi v centru obce.

Fárův dům v Pelhřimově

Ve Fárově domě, původně s barokní fasádou a mansardovou střechou, býval hostinec „U zlatého soudku“. V letech 1913–1914 byl, podle návrhu významného pražského architekta Pavla Janáka, přestavěn v kubistickém slohu.

Do Želiva nejen za duchovnem, ale i za dobrým mokem

Skryt v údolí na planině nad soutokem Želivky a Trnávky se nachází jeden z našich nejstarších klášterů – Želiv.

Netopýři na hradě Orlík nad Humpolcem

Starobylé sídlo proslulých Trčků z Lípy či pánů z Říčan dnes láká návštěvníky putující za romantikou a výhledy. Malebná zřícenina gotického hradu vprostřed lesů si oblíbili netopýři – několik druhů se sem každoročně slétá v době podzimního „rojení“ a občas tu i zimují.

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Vyklanticích

Kostel ve Vyklanticích na Pelhřimovsku byl dokončen roku 1729. Centrální stavba s hranolovitou věžičkou a eliptickou kupolí lodě je zakončena lucernou s podélnými okénky. V kostele jsou umístěny ultramoderní sochy vytištěné na 3D tiskárně.

Rozhledna Pípalka na Křemešníku

Na vrcholu Křemešník asi sedm kilometrů od Pelhřimova stojí ocelová rozhledna Pípalka. Návštěvníci mohou vystoupat až do výšky čtyřiceti metrů. Rozhledna v nadmořské výšce 765 m n.m. Vyrostla roku 1993. Stojí asi 400 m od poutního kostela Nejsvětější Trojice.

Tvrz Proseč u Humpolce

Tvrz ze 14. století, která byla v majetku bratrů Ondřeje, Hrocha a Beneše z Proseče, a později rodu Trčků z Lípy, se nachází na východním okraji Proseče za domem čp. 13.