Zámky v okrese Plzeň-jih

Skvostem Plzeňska je památkáři zachráněný zámek Nebílovy

Když zastavíte před nebílovským zámkem, sotva byste uvěřili, že nádherné sídlo ve stylu vídeňského baroka mělo být strženo. Nebílovský zámek mohl potkat osud dalších, jejichž fotografie spatříte na panelech v podloubí nedaleko pokladny. Rozkradený a poničený objekt se podařilo památkářům zachránit za cenu obrovských investic, záchrana ale zdaleka není u konce.

Památky lákají: na Nebílovy, Horšovský Týn, Švihov a Červené Poříčí bude o víkendu zlevněné vstupné

Památková sezóna se pozvolna rozjela, tento týden ji zřejmě zbrzdí změna počasí, přesto ale zámky a hrady jsou připraveny na návštěvníky. V západních Čechách můžete využít víkendu 22. a 23. dubna k návštěvě čtyř objektů - Nebílov, Červeného Poříčí, Švihova a Horšovského Týna na reciproční vstupenku.

Zámek Nebílovy býval určen k odstřelu, dnes se z něho rodí další skvost Plzeňska

U louže na okraji nebílovského parku se střídaly letky jiřiček. Nabíraly do zobáčků rozmělněnou hlínu a odlétaly dobudovávat hnízda pod okapy znovu se rodícího zámku. Spotřebují mnoho materiálu, zrovna jako památkáři, kteří pozvolna, protože vše je penězích, restaurují totálně zničené panské sídlo.

Zámek Hradiště - Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Po rozsáhlé rekonstrukci bylo muzeum zpřístupněno veřejnosti v roce 2002. Muzeum vlastní sbírky archeologické, etnografické, umělecko průmyslové,výtvarné a literárněhistorické. Stálé expozice jsou zaměřené na zakladatele muzea Františka Raušara, měšťanstvo a lidovou architekturu.

Mariánská Týnice, barokní skvost architekta Santiniho, dál září osudu navzdory

Památky UNESCO, kostely na Zelené hoře ve Ždáru nad Sázavou a v Sedlci u Kutné Hory, Klášter Plasy, Klášter Želiv, zámek v Chlumci nad Cidlinou, Mariánská Týnice - to jen několik z mnoha významných staveb vrcholného baroka vytvořených geniálním českým architektem italského původu, Janem Blažejem Santini-Aichelem.

Mariina skála v přírodním parku Kornatický potok u Milínova

Dřevěný vyhlídkový altánek na Mariině skále najdete v přírodním parku Kornatický potok nedaleko zámku Kozel a hradu Lopata. Dnešní vyhlídka je replikou původní stavby z 19. století, která byla zničena při velké vichřici v 50. letech minulého století.

Zámek Žinkovy - místo, kde se píší příběhy

Zámek Žinkovy prochází od roku 2008 celkovou rekonstrukcí. Ačkoli vnitřní prostory zámku nejsou vybaveny žádným mobiliářem, stojí zámek Žinkovy za prohlídku, při které se během cca 60minutového výkladu seznámíte s jeho bohatou historií.

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích sídlí v památkově chráněném objektu pseudogotického zámku Hradiště. Součástí zámku je kaple sv. Ondřeje, postavená v 2. polovině 19. století Hanušem Kolovratem, nejvýznamnějším majitelem někdejšího hradišťského panství.

Slovenka na zámku

Kousek od Labe, zhruba mezi Nymburkem a Mladou Boleslaví, je kraj plný zázraků a tajuplných míst, z jejichž jmen dýchají starobylé legendy a keltská mystika. Je tu Vlčí jáma, Bludník a Bojiště, Cikán, Židovka a Spálený les. A také zámky Mcely a Loučeň, kde můžete spát v postelích s nebesy...

Zámek Spálené Poříčí

Renesanční zámek byl postaven r. 1617 Adamem Vratislavem z Mitrovic na místě gotické tvrze. Dnes je využíván pro potřeby střední školy. Za zhlédnutí stojí slavnostní síň s původním renesančním stropem, národopisné muzeum, renesanční pískovcové portály i 2 rozsáhlé parky s romantickým altánkem.

Klášter Borovany

Navštivte bývalý klášter augustiniánů v Borovanech a jeho reprezentační část - probošství, nazývanou zámek, a to díky jeho vlastnictví rodem Schwarzerbergů od roku 1797 do roku 1939.

S kamerou na cestách: Na Blovicko za hradními a zámeckými perlami

Jeden hrad a dva zámky budou v hlavní roli při putování Blovickem, oblastí ležící jihovýchodně od Plzně. Cílové stanice této cesty ovšem nebudou tři, ale čtyři. Na území sousedního Rokycanska totiž navštívíme skvost výrazně nepodobný třem předchozím, přesto rovněž perlu – vodní hamr.

Okres Plzeň-jih