Hory v okrese Strakonice

Rozhledna Hoslovice u Strakonic

Rozhledna byla zpřístupněna v roce 2005 a pyšnit se může výškou 50 m. Vyhlídková výška je však pouze 29 m. Z rozhledny je možné vidět Šumavu, Boubín, Bobík, Javorník nebo Temelín.

Rozhledna Kbíl

Kovová rozhledna na vrchu Kbíl slouží jako vysílač i vyhlídková stavba. Z ochozu dohlédnete na Šumavu anebo na město Strakonice. Rozhledna je volně přístupná.

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně

Turistická trasa KČT nesoucí jméno šumavského barda Karla Klostermanna je v celé své délce modře značená a spojuje město Hartmanice přes Rejštejn, Kašperské Hory, Mílov, Nicov, Královský Kámen, Javorník a Vacov s Volyní. V celé své délce měří napříč Šumavou 47 km.

Rozhledna Haniperk na Svobodné hoře u Vodňan

Na Svobodné hoře, které se také říká Haniperk stojí 24,5 metrů vysoká rozhledna. Místo se nachází mezi Bavorovem a Vodňany na Strakonicku. Z vyhlídky lze dohlédnout na Temelín ale i na opačnou stranu k Šumavě.

Královský kámen podle pověsti ukrývá bájné vojsko stejně jako hora Blaník

Tak podle Jiráska praví proroctví Sibylino, které uvádí na dvacítku míst, kde na doby těžké čekají oddíly knížecích bojovníků - toto poslání má mít i Boubín, Hadí Hora u Blatné, kopec Svidník u Černovic, ale i právě Královský kámen v šumavských hvozdech u Stachů. Tím ovšem pověsti zdaleka nekončí.

Kam o víkendu s dětmi: Potkejte se s krampusy, vyrobte si vánoční ozdoby

Ještě před úterním předvečerem svátku svatého Mikuláše se vaše ratolesti můžou na různých místech po republice potkat s čerty i anděly – třeba v děčínské zoo nebo ve Strakonicích, kde se koná průvod krampusů. Vytvořit si originální vánoční dekorace máte možnost na dílnách v Želivu na Vysočině nebo v Bludově v podhůří Jeseníků.

Paseka Zlatá studna na Šumavě

Jediný dochovaný objekt na Zlaté studni je dnes chalupa patřící TJ Blatná, po ostatních objektech je možno místy nalézt pouze zbytky základů.

Klostermannovo smrtelné lože i unikátní stromy najdete ve Štěkni

Nenápadný jihočeský zámek v obci Štěkeň nabízí spoustu zajímavostí nejen spojených s posledními dny nejzásadnějšího šumavského spisovatele, ale všem, kterým jsou blízké kulturní, historické a především duchovní hodnoty. Pobýval zde i císař pán, život na zámku si zde můžete vyzkoušet během příjemného pobytu.

Toulky Strakonickem: Kámen s tajemnou mocí, pohádkový mlýn a antická Kalvárie

Jen pár kilometrů pod Strakonicemi se směrem k Šumavě rozprostírá členitá pahorkatina, tvořící podhůří těchto hraničních hor, porostlých na četných místech prořídlými hvozdy. Při cestách po ní se velmi těsné blízkosti od sebe nacházejíc pro turisty přírodně, kulturně i historicky zajímavá místa.

Krušné hory: hřebenovka od Fichtelbergu po Blatnou nabízí trasu plnou zážitků

Krušné hory už dávno nejsou zastrčeným regionem, smogovou hrází, zadržující škodliviny z obou stran hranice. Holé kopce s osamělými soušemi, mizerná pohostinství, pokud nějaká vůbec byla, malá možnost sportovního i rekreačního vyžití - to už neplatí.

Středověký vodní mlýn Hoslovice

Ve zvlněné krajině šumavského Podlesí, přibližně 17 kilometrů od Strakonic se v obci Hoslovice nachází unikátní areál středověkého vodního mlýna na horní vodu, jehož návštěva vás přenese do života dob dávno minulých.

Hrad Helfenburg

Hrad Helfenburg asi 7 km od Bavorova patří svou rozlohou 1, 27 ha mezi největší zříceniny v České republice. Obnoveny a zpřístupněny jsou obě věže, z nich je jedna upravena jako rozhledna, která poskytuje krásný pohled na široké okolí i blízkou Šumavu. V jarních a letních měsících je objekt využíván k různým kulturním akcím.

Okres Strakonice