Okres Třebíč

Vyhlídka nad jeskyní Padouška u přehrady Vír

Krásnou vyhlídku objevíte nad skalním převisem Padouška nedaleko vesnice Hluboké u vodní nádrže Vír. Místo je odlehlé, stranou hlavních turistických tras, ale krásný výhled stojí za to. Uvidíte odtud Vírskou přehradu v místech, kde stávala dnes zatopená obec Chudobín.

Jaderná vinice u elektrárny Dukovany

Dukovanská jaderná vinice je největším vinohradem na světě, který se nachází v těsné blízkosti chladicích věží a je součástí širokého areálu elektrárny. Jde zároveň o první vinohrad v areálech elektráren Skupiny ČEZ.

Synagoga v Polici u Jemnice

Synagoga v Polici u Jemnice je jediná svého druhu ve střední Evropě. Svatostánek střihu venkovského baroka ukrýval uvnitř interiér v exotickém maurském stylu. V průběhu let sloužila synagoga nejen jako místo modliteb, ale též jako tělocvična.

Smrk Troják u Plzně

Solitérní smrk ztepilý najdete v lese Lány na Sigmondově naučné stezce nedaleko Plzně. Kmen stromu se cca 2,5 m nad zemí rozděluje na tři přímé kmeny. Od roku 1987 je Troják chráněn jako památný strom.

Jméno Muncifaj nosilo město Smečno ještě v 19. století

Malé město Smečno na Kladensku, připomínané kolem roku 1250, je plné zajímavostí. Na žádost Bořity z Martinic král Vladislav Jagellonský v roce 1510 nechal přejmenovat Smečno na Muncifaj (Dubovou horu) z latinského Mons fagi. Název, který zní jako z Drdových pohádek, se užíval až do 19. století.

Keltská rozhledna Boika má geologické schody

Území kolem východočeských Nasavrk obývali v mladší době železné Keltové. Jsou tu terénní pozůstatky mohutného oppida v Českých Lhoticích, v nasavrckém zámku expozice Po stopách Keltů. Nedaleko města je keltský archeoskanzen. Na výšině u města stojí od roku 2006 rozhledna Boika. Má nové geoschody.

Venkovní expozice důlní techniky uranových dolů v Jáchymově

Na počest červencového vstupu Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO jsme si pro vás v lázních připravili další, v pořadí již třetí, novinku s důlní tématikou.

Venkovní expozice důlní techniky uranových dolů v Jáchymově

Na počest červencového vstupu Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO jsme si pro vás v lázních připravili další, v pořadí již třetí, novinku s důlní tématikou.

Zámek Třebíč

Dnešní zámek v Třebíči, který původně býval benediktinským klášterem, stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.

Biotop Jemnice

Biotop v Jemnici se nachází na místě původní vodní nádrže v údolí řeky Želetavky. Užijete si zde čistou vodu, vodní atrakce (tobogán, klouzačka) a nechybí ani sprcha, zamykací skříňky, hřiště na plážový volejbal a možnost relaxace ve stínu.

Instagramová stezka zavede turisty na zajímavá místa u Hluboké

Vyfotografovat se na neobvyklém místě a fotografii pak sdílet na sociální síti Instagram. I tímto způsobem chtějí hlubočtí nalákat k ještě větší návštěvě města.

Instagramová stezka zavede turisty na zajímavá místa u Hluboké

Vyfotografovat se na neobvyklém místě a fotografii pak sdílet na sociální síti Instagram. I tímto způsobem chtějí hlubočtí nalákat k ještě větší návštěvě města.

Krušnohoří z ptačí perspektivy. Autodrom i měsíční krajina už patří pod UNESCO

V červenci Česko slavilo úspěch. Pohraniční region Krušnohoří/Erzgebierge se po téměř deseti letech příprav probojoval na seznam kulturního dědictví UNESCO. Zdejší krajina je sice silně poznamenaná těžbou, díky mnoha rekultivacím se však mísí s divokou přírodou. Pro turisty tu vznikla také Hornická stezka, po níž se mohou vydat na výlet do historie.

Krušnohoří z ptačí perspektivy. Autodrom i měsíční krajina už patří pod UNESCO

V červenci Česko slavilo úspěch. Pohraniční region Krušnohoří/Erzgebierge se po téměř deseti letech příprav probojoval na seznam kulturního dědictví UNESCO. Zdejší krajina je sice silně poznamenaná těžbou, díky mnoha rekultivacím se však mísí s divokou přírodou. Pro turisty tu vznikla také Hornická stezka, po níž se mohou vydat na výlet do historie.

Hornické muzeum v Ostravě chystá nové atrakce. I expozici o důlních konících

Největší hornické muzeum v Česku, které se nachází v ostravském Landek Parku, připravuje nová turistická lákadla. Už ve čtvrtek 21. března se lidem otevře nová důlní expozice s názvem Koník Ferdinand a další čtyřnozí havíři, další novinku zde pak chystají na 1. května.