Zámky v okrese Trutnov

Socha Franze Kafky ve Špindlerově Mlýně

Bustu z patinovaného bronzu od akademického sochaře Stefana Milkova naleznete v hotelu Savoy, kde Kafka v roce 1922 pobýval a začal psát svůj nedokončený román Zámek.

Zámek Vlčice u Trutnova

Zámek Vlčice se nachází Podkrkonoší, v obci Vlčice nedaleko Trutnova. Empírově upravená budova nabízí možnost ubytování a pořádání společenských akcí.

Lom Krákorka u Úpice

Těžba deskovitého světlého pískovce zde začala už ve 13. století. Písemné zmínky zaznamenaly, že v roce 1633 se v Panském lomu, dnešní Krákorce, lámaly stavební dlaždice pro náchodský zámek.

Renesanční zámek Žacléř

Jedná se o původně gotický hrad, který byl poprvé zmiňován roku 1334 v archivu kapituly pražské. Hrad byl roku 1523 vypálen a za Kryštofa z Gendorfu přestavěn na renesanční zámek. Zámek je v soukromém vlastnictví a veřejnosti nepřístupný.

Dva zámky v Benešově nad Ploučnicí otevřou své brány již v březnu

Zimní údržbová sezóna na památkových objektech pomalu končí. Některé otevřou dřív, jako například Kuks, který můžete navštívit o březnových víkendech od 9 do 17 hodin, v dubnu najede na normální sezónu. Podobně je tomu i u Benešova nad Ploučnicí, zámky se tu otevřou 18. března.

Restaurant Amos v Horní Branné

Cestou z Vrchlabí do Jilemnice nemůžete minout Horní Brannou, kde se v budově zámku, v prostorách dřívějšího pivovaru, nachází restaurace Amos.

Kam o víkendu s dětmi: Do zlínské zoo s lampiónem, do Vrchlabí s kaštany

Než se hrady a zámky na několik měsíců rozloučí s návštěvníky a uzavřou své brány, zvou ještě některé z nich do svých interiérů i parků. Za gurmánskými lahůdkami se tento víkend vypravte na zámek Nelahozeves, odvážlivci vyrazí raději za strašidelným programem do zámeckého parku Medlešice u Chrudimi. Zámek Červený hrádek dá pro letošek sbohem kulturní sezóně.

Památník Jana Amose Komenského Bílá Třemešná

Památník v Bílé Třemešné připomíná pobyt "učitele národů" J. A. Komenského před odchodem do exilu. Prezentuje dokumenty, fotografie a mapy pocházející z této doby, včetně modelu bývalého zámku, kde se Komenský s českými bratry ukrýval.

Zámek Vrchlabí

Renesanční zámek Vrchlabí je hlavní dominantou města. Původně obklopoval stavbu dvanáct metrů široký vodní příkop, přes který se do zámku vstupovalo třemi mosty. Dnes je zámek sídlem městského úřadu a Správy Krkonošského národního parku, navštívit ovšem můžete rozsáhlý přírodně krajinářský park.