Tipy na výlety ve městě Pelhřimov

Městská památková rezervace Pelhřimov

Městská památková rezervace opisuje nejstarší historické jádro Pelhřimova. Chráněné je od roku 1969. Tvoří jej gotický kostel sv. Bartoloměje, barokní zámek, kašna se sochou sv. Jakuba, synagoga, radnice, hostinec Stará pošta, věznice nebo divadlo. Dochovaly se i zbytky hradeb.

Kaple sv. Haštala na Pelhřimovsku

Kaple svatého Haštala se nachází na okraji stejnojmenné osady, která je součástí obce Želiv na Pelhřimovsku. Kaple byla postavena v roce 1728 a je památkově chráněná od roku 1958.

Kaple sv. Anny u Pelhřimova

Poutní kaple postavená v letech 1699-1700 pelhřimovským rychtářem podle projektu neznámého architekta na návrší za městem vytváří působivý krajinotvorný prvek. Raně barokní jednolodní kaple je v současnosti bez střechy a v havarijním stavu.

Naučná stezka v Červené Řečici u Pelhřimova

Naučná stezka po pamětihodnostech a krásách Červené Řečice má 12 zastavení a začíná přímo na návsi v centru obce.

Fárův dům v Pelhřimově

Ve Fárově domě, původně s barokní fasádou a mansardovou střechou, býval hostinec „U zlatého soudku“. V letech 1913–1914 byl, podle návrhu významného pražského architekta Pavla Janáka, přestavěn v kubistickém slohu.

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Vyklanticích

Kostel ve Vyklanticích na Pelhřimovsku byl dokončen roku 1729. Centrální stavba s hranolovitou věžičkou a eliptickou kupolí lodě je zakončena lucernou s podélnými okénky. V kostele jsou umístěny ultramoderní sochy vytištěné na 3D tiskárně.

Rozhledna Pípalka na Křemešníku

Na vrcholu Křemešník asi sedm kilometrů od Pelhřimova stojí ocelová rozhledna Pípalka. Návštěvníci mohou vystoupat až do výšky čtyřiceti metrů. Rozhledna v nadmořské výšce 765 m n.m. Vyrostla roku 1993. Stojí asi 400 m od poutního kostela Nejsvětější Trojice.

Bývalý hostinec Stará pošta čp. 1920 v Pelhřimově

Bývalý hostinec Stará pošta čp. 1920 v ulici Příkopy v Pelhřimově byl ve třetím čtvrtletí roku 2018 prohlášen za kulturní památku. Stavba je zachycena již na nejstarším plánu města z roku 1777.

Kam o víkendu s dětmi: Oslavte Den otců, vyzkoušejte si chemické pokusy

Na neděli připadá Den otců. V jeho rámci se uskuteční několik akcí, třeba pražský Táta fest, kde si s rodinou užijete zábavné odpoledne plné her a soutěží. O důležitosti včel pojedná Včelí den v ostravské zoo, na vědce si zahrajete třeba v Pelhřimově nebo v Brně.

Kaple sv. Antonína Rounek

Stavbu kapličky svatého Antonína financoval a realizoval pelhřimovský pekař Antonín Polesný v roce 1737. Byla postavena při staré obchodní cestě z Jihlavy do Pelhřimova. V kapličce jsou uloženy ostatky svatého Valentýna a svatého Bonifáce.

Kam o víkendu s dětmi: Setkejte se s pohádkovými postavami, užijte si masopustní veselí

Ples se slavnou disneyovskou dvojicí Mickey a Minnie si děti mohou o víkendu užít v Rychnově nad Kněžnou. Na karnevalu ve Strakonicích se potkají se Šmouly, v Pelhřimově zase s Mimoni. Na tradiční masopust vyrazte s dětmi třeba do Roztok u Prahy, Kroměříže nebo Hodonína.

Kaple sv. Kříže - Kalvárie v Pelhřimově

Kaple v pseudogotickém slohu zbudovaná v letech 1883 - 1886 je obrácena k městu vysokou věží. Kaple byla v roce 2015 znovuotevřena po kompletní rekonstrukci. Jedná se o historický skvost a dominantu města.

Vila manželů Váňových v Pelhřimově

Vilu ve znamení francouzské architektury s rozlehlou zahradou vyprojektoval pro manžele Františka a Růženu Váňovy pražský inženýr Jan Legát.

Křížův mlýn s pilou v Lidmaňce

Ve třetím čtvrtletí roku 2017 byl Křížův mlýn s pilou v Lidmaňce č. P. 28 v okrese Pelhřimov prohlášen za kulturní památku. Mlýn představujezajímavý příklad drobného venkovského vodního mlýna s pilou na slabším vodním toku.

Poutníkova pivní stezka v Pelhřimově a okolí

Pelhřimov, to nejsou jenom rekordy a městská památková rezervace. Pelhřimov, to je i nádherná okolní krajina, která se ne nadarmo nazývá Bránou Vysočiny a také vynikající nepasterizované pivo Poutník, které sbírá jedno ocenění za druhým.