Tipy na výlety ve městě Písek

Kestřany na Písecku ukrývají unikát

Málokteré město v Čechách se může pyšnit rovnou dvěma plně zachovalými tvrzemi, jež stojí vedle sebe v přímém sousedství. Takovýto unikát najdeme v Kestřanech nedaleko Písku. Kromě dvou pozdně gotických tvrzí, Horní a Dolní, se zde dochoval i raně barokní zámek. Všechny tři stavby jsou součástí jedinečného historického areálu, který prochází díky soukromníkům postupnou revitalizací.

Za Vrážským pramenem – naučná stezka u Vráže

V malebné, zvlněné krajině u lázeňské obce Vráž severně od Písku vznikla naučná stezka Za Vrážským pramenem, vedoucí k lesní studánce Houžvička.

Rozhledna Hradiště u Písku

Dřevěná pozorovatelna se nacházi na okraji Písku, v místní části Hradiště. Turistům slouží od roku 2023. Výhled je odtud do daleka, město Písek z rozhledničky však nespatříte.

Přírodní rezervace Plenisko

Přírodní rezervace Plenisko u obce Písek se rozkládá se na jižních a jihovýchodních svazích hory Kyčera a sahá až k jejímu vrcholu a hřebeni, které tvoří, podobně jako dvě strany pomyslného obdélníka území rezervace, zároveň hranici s Polskou republikou.

Sportovní rybolov v Kestřanech

Klidné místo pro váš relax na rybách. Rybník Kestřany o rozloze 4 ha se nachází v golfovém areálu Kestřany mezi městy Písek a Strakonice. Lovná místa jsou zpevněná a je k nim snadný přístup autem.

Městská památková rezervace Prachatice

Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací roku 1981. Rozkládá se kolem obdélného náměstí a je sevřeno zbytky hradebního opevněním s Píseckou bránou. Mezi další památky patří např. Kostel sv. Jakuba Většího, radnice, kaple sv. Jana Nepomuckého či množství měšťanských domů.

Smíchovské nádraží – druhé největší nádraží v Praze

Dne 14. 7. 1862 se na západním okraji Prahy, tehdy ještě samostatné obce Smíchov, otevřelo nádraží České západní dráhy, které zde v pozměněné podobě funguje dodnes. Vlaky odtud jedou například do Plzně, Písku, Mariánských Lázní, Č. Budějovic, Chebu nebo Mnichova. Začíná zde také Pražský Semmering.

Rozhledna Velký Kamýk

Rozhledna Velký Kamýk, sloužící zároveň jako vysílač mobilního operátora, byla v roce 2006 zpřístupněna na vrchu Velký Kamýk (515 m) nad obcí Velké Nepodřice, zhruba 8 km západně od města Písku.

Sochy v Písku baví turisty i místní

Pět soch vytvořených z písku zdobí od víkendu náplavku pod Kamenným mostem v Písku. Tradiční výstava přitahuje turisty i místní, kteří mohou výtvory z písku obdivovat až do doby, než je zničí počasí.

Jihočeským Pískem za památkami i po stopách básníka

V případě zmíněného básníka se jedná o Adolfa Heyduka, jehož památník se nachází v části domu, který si nechal na okraji Písku roku 1900 vystavět. S postavou tohoto májovce, který se jako jediný z tzv. Nerudovy generace dožil svobodné republiky, seznamuje působivá expozice spravovaná Prácheňským muzeem v Písku.

Rezervace divokých koní u rybníka Baroch

V lokalitě Baroch, ležící mezi Hrobicemi a Hradištěm na Písku, žije stádo divokých koní. Ti budou u rybníka spásat především rozsáhlé porosty rákosu a orobince, čímž pomohou tamním ekosystémům k postupné obnově.

Kameny v lese na Písecku ukrývají zapomenuté vzpomínky na první republiku

Asi jen místním něco říká název lesa Kosejřín u jihočeských Předotic, stejně jako jméno Voříšek. Ovšem lze předpokládat, že jméno Antonín Švehla již vyvolá konkrétní asociace na historické události, jako je vyhlášení republiky, sepsání československé ústavy nebo podpora Masaryka při volbě prezidenta.

Zámek, pivovar, záhadnou malbu, náhrobek obětí krvavé vraždy - nejen to najdete v Čížové

Pouhých sedm kilometrů od Písku se nachází nevelká obec, plná stop jak dávné historie, tak současné iniciativy památky nejen zachránit, ale i oživit. Čížová je snadno dostupná i vlakem, je zde zastávka na trati Zdice-Protivín, oblíbená je i cyklisty. A jelikož jsme tak trochu pivní národ, na své si přijdou i pivaři.

Kostel svatého Karla Boromejského v Písku na půdorysu šesticípé hvězdy

Neobvyklý moderní kostel zasvěcený sv. Karlu Boromejskému najdete v Písku, v městské části Hradiště. Stojí zde od roku 2000 a byl postaven podle projektu Pavla Veřtáta. Půdorys svatyně tvoří šesticípá hvězda. Jde o zatím jediný katolický kostel na jihu Čech, který byl postaven po roce 1989.

Vrch Burkovák – pravěké kultovní místo i husitské shromaždiště

Na kopci Burkováku, mezi Pískem a Bechyní, stojí dřevěný památník s vytesaným kalichem, v zemi je zasazena malá tabulka s nápisem. Místo bývalo zasvěcené náboženským rituálům však již v době bronzové a halštatské.