Hrady a zámky ve městě Plzeň

Rozhledna Sylván v Plzni

Telekomunikační příhradová věž na Severním Předměstí v Plzni je vysoká 70 metrů. Byla postavená v roce 2001 a z vyhlídkové plošiny ve výšce 23 metrů poskytuje kruhový výhled na okolí Plzně, hrad Radyni nebo za dobré viditelnosti i na vrcholky Šumavy.

Zámek Křimice

Na břehu řeky Mže na předměstí Plzně stojí barokní zámek s kdysi zdobným čestným dvorem a se zámeckým parkem. Za minulého režimu byl zámek zestátněn, v současné době je v držení rodu Lobkowiczů, který se snaží zdevastované sídlo zrekonstruovat.

Zámek Kozel potěší interiéry, květy jara i barvami podzimu v parku

Stylově čistý klasicistní zámek Kozel, stojící pár kilometrů od Plzně, nedaleko obce Šťáhlavy, je umístěn na svahu pod lesem a je obklopen krajinářským parkem. Díky tomu je přirozeně včleněn do okolí. Jeho architektura i interiéry reprezentují mimořádný komplex rokoka a empíru, navíc prohlídka je plně bezbariérová a nezapomíná se ani na nevidomé.

Tipy na víkend: Na pivní festival do Plzně, na slavnosti uzeného na Veveří

Přelom měsíce nabídne akce spojené mimo jiné s jídlem a pitím. Pivní fandové mohou vyrazit do Plzně, zatímco milovníci vína do Meziměstí. Dobré jídlo budete moci ochutnat na hradě Veveří, hříšné čokoládové pochutiny v Havlíčkově Brodě. V hlavním městě se koná festival proti totalitě Mene Tekel a v Liberci poutavá výstava o Indonésii.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrazte na bitvu nebo si vyzkoušejte řemesla

O víkendu se koná řada historických akcí. Tou patrně největší bude rekonstrukce bitvy u Lipan, vyrazit můžete ale také na Festival vojenské historie na hradě Helfštýn. V plzeňské zoo se vydáte po stopách Hanzelky a Zikmunda a v té brněnské zase zjistíte zajímavosti o želvách.

Zříceninu Bubnu hodně poničil výbušninou zahrádkář

Ruina, která zaslouží přídomek romantická, patří hradu na řekou Mží nedaleko Plzně. V době svého vzniku i pozdějšího obývání byl zřejmě patrný zdáli. Nyní zbytky stavby obklopuje les, takže je viditelný až při bezprostředním kontaktu.

Kam o víkendu s dětmi: Vydejte se na Divoký západ nebo do středověku

O posledním červnovém víkendu se můžete vydat na dobrodružnou cestu časem. A je jen na vás, jaké období zvolíte. Pokud zavítáte do Plzně, přenesete se do období Divokého západu, v Kutné Hoře zase mezi rytíře do středověku, zatímco zámek Fryštát ožije bujarým veselím první republiky. Všude jsou nachystány nejrůznější dobové aktivity, které dané období lépe představí.

Kam o víkendu s dětmi: Oslavte Den otců, vyrazte na pohádkové hrady

Na nadcházející neděli připadá Den otců. Tento svátek není sice tolik rozšířený, jako Den matek, ale i tak si pomalu získává popularitu. Na jeho oslavy můžete s ratolestmi vyrazit do Plzně nebo Brna, kde je připraven speciální program. Ve znamení pohádek se odehraje zase program na některých hradech, třeba na Točníku, kde návštěvníky potěší kejklíři a rytíři.

Kam o víkendu s dětmi: Kochejte se ledovou zoo, vymalujte si mandalu

Konec února je věnován především masopustům. Na ty můžete zavítat jak v Praze, tak v několika dalších krajích. Pokud vás ovšem lákají jiné akce, vypravte se třeba do Plzně do ledové zoo nebo na oslavu narozenin hradu Červený újezd. Pokud se chcete věnovat s dětmi něčemu relaxačnímu, zamiřte do Náchoda, kde si budete moci společně vytvořit a vymalovat mandalu.

Od loveckého zámku Kozel ke skalnímu hradu Lopata

Stavebně nijak nápadnou, zato velmi příhodně v krajině zakomponovanou stavbou je klasicistní lovecký zámek Kozel u Plzně. V západočeském kraji je jednou z nejnavštěvovanějších památek, také si to plným právem zaslouží.

Kam o víkendu s dětmi: Lámat si hlavu do metropole nebo za písničkami na hrad

Jestli vaše zvídavé děti rády zkoušejí a poznávají nové věci, vezměte je třeba za hlavolamy do Novoměstské radnice v Praze nebo také do Plzně na Dny vědy a techniky. Pokud jsou ještě ve věku her a pohádek, zaujme je jistě program Toulcova dvora, Bouzova, Turnova nebo Karlových Varů.

Zřícenina hradu Litice u Plzně

Zřícenina hradu Litice v Plzni se nachází na ostrožně nad soutokem Litického potoka a Radbuzy, v plzeňské městské části Litice. Ostrožna byla osídlena už v pravěku, hrad zde byl založen zřejmě v první pol. 13. stol. A patřil tak mezi nejstarší šlechtické hrady u nás.

Tipy na víkend: Za rytmy jazzu do Plzně, za rodeem na Vysočinu

Blížící se víkend nabídne bohatý kulturní program, ve kterém si vyberou milovníci klasického umění stejně jako ti, jež baví spíše moderní umělecké trendy. Odstíny podzimu si pak v přírodě užijí ti, kdo vyrazí na hrady a zámky. Na těch akce ještě zdaleka nekončí.

Naučná stezka Po stopách Františka Malocha

Jedna z nejstarších turistických cest v okolí Plzně vede po levém břehu řeky Berounky. Stezka začíná v Plzni a vede ke zřícenině hradu Věžka u obce Druztová.