Zříceniny v oblasti Plzeňský kraj

Zřícenina hradu Litice u Plzně

Zřícenina hradu Litice v Plzni se nachází na ostrožně nad soutokem Litického potoka a Radbuzy, v plzeňské městské části Litice. Ostrožna byla osídlena už v pravěku, hrad zde byl založen zřejmě v první pol. 13. stol. A patřil tak mezi nejstarší šlechtické hrady u nás.

Zřícenina hradu Lopata u Šťáhlav

Zřícenina hradu Lopata se nachází nedaleko obce Šťáhlavy, asi 2,5 km od zámku Kozel. Je typickým představitelem těch hradů, jejichž páni patřili ve své době k obávaným loupeživým rytířům. I když se z hradu mnoho nedochovalo, uchovává osobité si místo v hlubokých lesích romantické kouzlo.

Roupovská kuchyně a další zbytky hradů zvou na návštěvu Přešticka

Nevelká zřícenina hradu Roupova u Přeštic je příkladem, že i menší objekt může mít své kouzlo. Dominantní je osmiboký komín kuchyně, patřící k nejzachovalejším ve střední Evropě. Protože stojí na soukromém pozemku, je dobré se zeptat majitelů, zda dovolí prohlídku. Nevím, že by někoho odmítli.

Na Ovčím vrchu dostali sedláci daleko větší nakládačku než u Chlumce

Bílá kaplička ve svahu Ovčího vrchu naproti zřícenině hradu Krasíkova (Švamberku) označuje místo, kde bojovaly v roce 1680 skupiny sedláků proti císařskému vojsku. Vzbouřenci neměli šanci, mnoho jich padlo. Přesto se o selské vzpouře na Bezdružicku téměř neví, památník zná málokdo.

Návštěvou zámku Červené Poříčí pomůžete k jeho záchraně

Prohlídka zámku Červené Poříčí je především exkurzí do objektu, kde je možno vidět, kam až se dostal stav mnohých památek. A také jaký sisyfovský úkol je navrátit jim tvář a půvab, znetvořené nikoliv neúprosným zubem času a erozí jako u staletých zřícenin, ale způsobených lhostejností a neúctou k odkazu předků.

Naučná stezka Po stopách Františka Malocha

Jedna z nejstarších turistických cest v okolí Plzně vede po levém břehu řeky Berounky. Stezka začíná v Plzni a vede ke zřícenině hradu Věžka u obce Druztová.

Zřícenina hradu Buben

Zřícenina gotického hradu leží na skalisku nad řekou Mží u obce Plešnice, 15 km západně od Plzně. První písemná zmínka pochází z roku 1394, kdy zde sídlil Heřman z Bubnu.

Na hrad Krašov jezdili cisterciáci "zapařit"

Temně kalná Berounka rychle plyne od Liblína pod zříceninu Krašova. Hladina je obvykle plná vodáků, dnes jako by všichni spali. I zřícenina, založená kýmsi z Hroznatů, je osiřelá. Kýmsi píši záměrně, vedou se spory, který z nich to byl. Jetřich, nebo Sezema? Každopádně hrad to byl festovný.

Zřícenina gotického kostela sv. Mikuláše v Poběžovicích

Kostel je zdaleka viditelnou dominantou celého kraje, přestože jsou jeho dochované zbytky v havarijním stavu. Založení kostela je v současné době odborníky přisuzováno klášteru v blízké Pivoni.

Zřícenina kláštera ve Světcích

Klášterní kostel paulánských mnichů ve Světcích u Tachova byl vybudován v letech 1671–1674 za Jana Filipa, hraběte Losyho z Losinthalu. Kostel se dvěma věžemi byl patrně dílem italského stavitele Giovanniho Domenika Orsiho. Areál kláštera se měl stát základem sídla rodu Windischgrätzů.

Zřícenina hradu Výrov - Juránkova vyhlídka

Hrad stál na skále na soutoku Bohdašínského potoka a Metuje. V místech zříceniny je dnes Juránkova vyhlídka, která skýtá krásné pohledy v každé roční době. Za zříceninou hradu se nachází kaplička zasvěcená Čtrnácti svatým pomocníkům.

Zřícenina hradu Roupov

Zřícenina gotického hradu vypínající se nad stejnojmennou obcí asi 10 kilometrů po silnici jihozápadně od Přeštic. Dominantou rozsáhlého torza hradu je osmiboký komín hradní kuchyně z konce 16. století.

Rozhledna Svatobor u Sušice - posvátné místo Slovanů

Kamenná rozhledna leží na mystické hoře Svatobor asi hodinu pěší chůze od Sušice. Ti, kdož vyšplhají po 182 dřevěných schodech nahoru budou odměněni krásným kruhovým výhledem na zříceninu hradu Rabí, Javorník, Boubín, Sušici a Velký Javor.

Jarní putování Pošumavím – romantická zřícenina Zavlekov

Nad hlavním silničním tahem z Klatov do Horažďovic se na skále tyčí malá zřícenina tvrze, jejíž historie sahá až do 14. století. Místo poskytuje překrásný výhled na okolní krajinu.

Zřícenina hradu Nečtiny - Nečtinský Špičák

Zaniklý hrad na vrcholu Nečtinského Špičáku v nadmořské výšce 611 metrů. Dostanete se sem po modré turistické značce z obce Nečtiny.