Zříceniny ve městě Praha

Zbořený Kostelec okouzlil i Máchu. Od ruiny jsou krásné výhledy na Sázavu

Zbořený Kostelec leží jen nedaleko od Prahy a jeho zajímavostí je zřícenina stejnojmenného hradu. Ta v minulosti učarovala i Karlu Hynku Máchovi, který ji nejen nakreslil, ale nechal se inspirovat i místním příběhem o dívce z Týnce. Tak vznikla povídka Márinka, která čtenáře přenese do půvabného Posázaví, kam jsme se vydali i my.

Osvětlená Baba slibuje večerní romantickou podívanou

Na vrcholku Babských skal, nedaleko Šáreckého údolí stojí přímo nad meandrem Vltavy vcelku nenápadná zřícenina. Ačkoliv se může zdát, že nám pozůstatek této stavby nemá mnoho co nabídnout, opak je pravdou. Pokud hledáme místo k večerní procházce, jež nám může zaručit hezký a zcela jiný výhled na Prahu, zřícenina Baba je určitě jedním z nich.

Z velkolepého sídla krále Václava IV. v Kunratickém lese zbyla skromná ruina

Existenci nepatrné zříceniny na okraji Kunratického lesa mnozí Pražáci ani nezaznamenali. Nový hrádek přitom hrál v dějinách Prahy velmi významnou roli. Zemřel tu král Václav IV.

Zřícenina kaple Povýšení sv. Kříže u Bříství

Barokní Kaple Povýšení sv. Kříže byla postavena roku 1714 na vrcholu Břístecké hůry, která se nachází v bezprostřední blízkosti dálnice D11 Praha - Hradec Králové u exitu 18 Bříství.

Město Bochov zachránilo Hartenštejn, hrad s unikátní dělostřeleckou obranou, sloužící jako kamenolom

Málo známým hradem je zřícenina Hartenštejna u města Bochova při silnici z Prahy do Karlových Varů. Daleko víc si všimnete nedaleké Andělské hory, která patřila stejnému majiteli. Obě středověké pevnosti jsou v rozvalinách, Hartenštejn na tom byl donedávna hůř.

Zřícenina chrámu v Klášterní Skalici

Klášter založil kancléř Karla IV. A biskup mindenský Dětřich z Portic. Jednalo se o stavbu významnou, při položení základního kamene byl přítomný sám Karel IV., pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic i olomoucký biskup Jan Očko z Vlašimi.

Cibulka je nejstarší pražskou rozhlednou, bývalý skvostný areál podléhá zkáze

Třináct metrů je vysoká nejstarší pražská rozhledna. Vyhlídkovou věž Cibulku na táhlém hřbítku lesoparku v Košířích nechal postavit roku 1820 biskup Leopold Thun-Hohenstein (zemřel roku 1826). Kamenná věž s vnějším schodiště byla spolu Čínským pavilonem a umělou zříceninou ozdobou parku Cibulka.

Hrad v Kunratickém lese je spjat s posledními roky života krále Václava IV.

Pro milovníky historických zřícenin a hradů se v Praze nabízí jeden unikát. Jím je zřícenina Nového hradu (užívá se i označení Nového hrádku), která se nalézá na okraji Kunratického lesa. Právě zde v roce 1419 skonal český král Václav IV.

Střední Čechy: Kolem kmenových menhirů až ke starému vodnímu hradu

V době, kdy je déle tma než světlo, a na výlety není tolik času, přijde vhod nepříliš dlouhá výprava do středních Čech. Pohodlnou cestou střídající les a louky kolem rybníků vás naučná stezka seznámí nejen s přírodou, ale rovněž s raným hradištěm a zříceninou hradu jednoho z prvních pražských arcibiskupů.

Ruiny gotické tvrze, kostela a zvonice: unikát středočeských Vyšehořovic

Obec ležící asi 16 kilometrů východně od Prahy, u Úval, se připomíná již roku 1178. Málokdo ví, že se tu nachází jedna z největších zřícenin tvrze u nás, k tomu ruiny kostela renesanční zvonice. Za vsí je romantické místo, kde se těžil stavební materiál, v kamení se nacházejí otisky rostlin.

Posázavím až tam, kde unikátním hradním komplexem projíždí vlak

Věděli jste, že jen asi 40 kilometrů od Prahy můžete během jednoho dne navštívit tři zříceniny hradu, jedno hradiště a přitom si užít nádhernou procházku okolo Sázavy? Pokud ne, tak vězte, že je to možné, a stačí se vypravit do Čerčan nebo Chocerad.

Zřícenina Baba v Praze 6

Na návrší Baba na levém břehu řeky Vltavy se nachází zřícenina stejného jména. Dodnes není zcela jasné, zdali jde o zbytek kaple nebo budovy viničního lisu. Od zříceniny je pěkný výhled na Vltavu, Prahu 6 a okolí.

Zřícenina hradu Dražice

Zřícenina hradu Dražice z 13. století se nachází nedaleko Benátek na Jizerou na okraji sjejnojmenné vsi. Nejznámějším vlastníkem hradu byl poslední pražský biskup Jan IV. Z Dražic. Do dnešní doby se z kdysi významného hradu dochovaly zbytky zdí dvou hradních paláců a hradní kaple.

Na Novém hradě zařval Václav IV. jako lev a zemřel na infarkt

Existenci nepatrné zříceniny na okraji Kunratického lesa mnozí Pražáci ani nezaznamenali. Snad jen ve spojitosti s populárním během Velká kunratická. Stoupák od Kunratického potoka znají sportovci již od roku 1934. Hrad přitom hrál v dějinách Prahy dost významnou roli. Zemřel tu panovník.