Rakovník

Témata

|< Předchozí strana 1 2 3 >|

Památná alej u Rakovnického potoka

Alej u Rakovnického potoka tvoří 540 stromů a s délkou 3,7 km je nejdelší alejí památných stromů v České republice. Vysázená byla začátkem 20. století za účelem zpevnění břehů potoka a ochraně před ničivými povodněmi.

Milská stráň v Přírodním parku Džbán

Přímo uprostřed přírodního parku Džbán v okrese Rakovník bylo v roce 1988 vyhlášeno chráněné území k ochraně zajímavých teplomilných společenstev slínovcovitých, tzv. Bílých strání. Pozoruhodné je zde zejména jedno z nejbohatších českých nalezišť vstavače nachového.

Přírodní park Džbán na Rakovnicku

Posláním Přírodního parku Džbán je zachování unikátní krajiny džbánské křídové tabule s významnými estetickými hodnotami, zejména s ohledem na geomorfologii území, lesní porosty, charakteristickou a vzácnou flóru a faunu, rozptýlenou mimolesní zeleň a staré ovocné sady.

Velká zvonice v Rakovníku

Velká zvonice se nachází ve východním cípu Husova náměstí v Rakovníku, v těsné blízkosti chrámu sv. Bartoloměje.

Chrám sv. Bartoloměje v Rakovníku

Chrám sv. Bartoloměje j největší dominantou celého náměstí. Stojí na východní straně náměstí v místě, kde již ve 13.století stál kostel sv. Mikuláše, ten byl roku 1422 vážně poškozen při husitských bouřích.

Přírodní park Jesenicko

Přírodní park se rozkládá kolem Jesenice na Rakovnicku. Jedná se o zalesněnou krajinu s rybníky, zelenými údolími, skalními výchozy a historickými vesnicemi.

Galerie Samson Cafeé Rakovník

V galerii se pořádají výstavy převážně regionálních výtvarníků, literární a hudební autorské večery, autogramiády a prezentační akce muzea. Součástí je je nekuřácká kavárna, kde ochutnáte několik druhů kávy, čaje, a dalších nápojů.

Archeologické naleziště Mšecké Žehrovice

Obec Mšecké Žehrovice se nachází v okrese Rakovník. Je významným archeologickým nalezištěm u nás. Prehistorie Mšeckých Žehrovic je velmi bohatá, osídlení zde trvalo s přestávkami více než 10 tisíc let. Byla zde nalezena opuková plastika hlavy Kelta, nyní uložená v Národním muzeu v Praze.

Boží kámen u Sosně na Rakovnicku

Boží kámen leží asi 700 metru jižně od obce Soseň, nedaleko od Obecního vrchu. Patří ke krajině Přírodního parku Jesenicko, jenž je tvořen čistecko-jesenickým žulovým masivem. Povrchové zvětrávání zde vytvořilo zvláštní formy balvanitého rozpadu (viklany, kamenná stáda apod.).

Camping Bucek u Řevničova

Camping Bucek se nachází 30 km západně od Prahy, v malebné části středních Čech. Leží v přírodním parku Džbán na břehu Buckého rybníka, mezi městy Řevnice a Nové Strašecí. Nedaleko leží také Krušovice a Rakovník. Oblast je v těsné blízkosti CHKO Křivoklátsko.

Sokolovna Rakovník

Bílý dům, jak se sokolovně přezdívalo podle použitého typu zdiva – neomítaných bílých cihel, byl otevřen 13. června 1914. Budova ve stylu individualistické moderny se ihned stala sportovním a společenským střediskem města Rakovník. Dnes je interiér sokolovny turistům nepřístupný.

Zámek Nový Hrad u Loun vystavuje pohádkové kostýmy

Zámek Nový Hrad v Jimlíně nedaleko Loun, mezi Rakovníkem a Mostem, nabízí dva prohlídkové okruhy - barrandovská studia v něm nyní vystavují pohádkové kostýmy. Rozlehlý areál na opukové skále odděluje krajinu Přírodního parku Džbán a Českého středohoří.

Na větrné rozhledně Houba v Pavlíkově, s duchařským Krakovcem za zády

Jako na vidrholci to profukovalo na pavlíkovské rozhledně, vítr se hnal tubusem od vchodových dveří nahoru na ochoz. Tam přepadl přes zábradlí a posměšně se odfoukl kamsi nad Rakovník. Ač v rozhledně silným zdál se být, nedokázal s nebeskými pobratimy rozfoukat mračnou hradbu na obzoru.

Návštěvníci Křivoklátu mají v oblibě nejdelší prohlídkový okruh

Návštěvníci hradu Křivoklát na Rakovnicku mají nejčastěji zájem o nejdelší a nejdražší prohlídku. I když jich letos přišlo méně než loni, podle kastelána byla návštěvnost dobrá. Loni přišlo na hrad téměř 110 000 turistů, letos to bude zřejmě o několik tisíc méně. Přesto byly hradem pořádané kulturní akce hojně navštěvované.

Místo, kde Jan Hus napsal poslední vůli

Uprostřed lesů Rakovnicka na soutoku dvou potoků se na skromném ostrohu týčí hrad Krakovec v historii a obecném povědomí spojený s pobytem mistra Jana Husa chvíli předtím, než odešel do Kostnice. Hrad jedinečné architektury má toho hodně co nabídnout. Pohlédněme za krakovecké zdi i do tajuplných sklepů.

|< Předchozí strana 1 2 3 >|