Články na téma Hory

Když jsou vodopády na Jedlové náležitě napité

Malebné hory. A počasí málem až biblicky vlhké. Prostě jeden nekončící liják… Někoho taková realita uvrhne do trudnomyslnosti, jiného ovšem povzbudí. Zvláště je-li ten druhý příznivcem vodopádů.

Hravá naučná stezka Sojkoviny v Krkonoších

Správa Krkonošského národního parku připravila pro své malé návštěvníky naučnou stezku od hotelu Zlatá vyhlídka na Žalý.

Chodíme beze stop v Orlických horách

Stejně jako zbytek České republiky, jsou i Orlické hory a Podorlicko oblastí navštěvovanou turisty. Chovejme se proto k přírodě tak, abychom toto bohatství zachovali i pro další generace.

Pramen řeky Svratky

Na úbočí Křivého javoru a Žákovy hory ve Žďárských vrších pramení řeka Svratka. Nedaleká Stříbrná studánka, která je často považována za její pramen, je sice lépe dostupná a podstatně známější, ale pramenem Svratky není. Ten se označený pamětní deskou nachází v rašeliništi v lese pár desítek metr...

Okolí malé šumavské obce nabízí nejen krásnou přírodu, ale i dávná tajemství

Zvláště pak její okolí je prodchnuto něčím zvláštním, co sem člověka opakovaně přitahuje. Řeč je o jihočeském Nicovu, který se nachází u silnice z Kašperských Hor do Stach.

Liščí naučná stezka v Krkonoších

Z Harrachova si mohu děti zpestřit cestu k Mumlavskému vodopádu Liščí naučnou stezkou.

Rozhledna Poledník: výhledy i vojenská historie

Šumavská rozhledna Poledník u Prášil neláká jen na výhledy, ale také na dvě nové expozice a jednu výstavu. Návštěvníci se díky nim dozvědí zajímavosti z vojenské historie, obnovy tamějšího lesa i života spisovatele Karla Klostermanna.

Beskydské Pustevny obsadila ohrožená zvířata

V minizoo se proměnil na léto jeden z beskydských vrcholů, Pustevny. Lidé tam od pátku mohou vidět gorilu, nosorožce, pandu či sloní rodinku. Nejde však o živá zvířata, ale sochy z písku, které pod širým nebem už od víkendu tvoří pomocí nožíků, škrabek, štětců a smetáků čtveřice řezbářů.

Těšínské Slezsko pěšky i na kole

Nejvýchodnější cíp Česka nabízí hustou síť turistických tras vedoucích hlavně v oblasti Moravskoslezských a Slezských Beskyd. Avšak ani o cyklotrasy zde není nouze. Objevovat Těšínské Slezsko lze pěšky i na kole.

Levandule v kopci

Rodinná levandulová farma v malebném podhůří Beskyd. Na políčku, o které se majitelé starají, bez použití jakýchkoliv chemických postřiků, pěstuje přibližně 700 keříčků, v asi 80 různých kultivarech. Farma také nabízí k prodeji sazenice, rovněž v bio kvalitě.

Bike škola Gravity Academy na Špičáku na Šumavě

Biková škola na šumavském Špičáku zaměřená na osvojení základních i pokročilých technických dovedností jízdy na horském kole s tradicí od roku 2010.

Na česko-německém pomezí vzniklo pět výletních tras

V nepříliš známé části Šluknovského výběžku, Lužických hor a Žitavských hor vznikla síť nových tras pro cyklisty i pěší. Trasy tvoří naučné okruhy a umožňují výletníkům objevit například krásu podstávkových domů v poklidné krajině přezdívané České Nizozemí.

Horský areál Kolibiska ve Valašském muzeu v přírodě

Za horizontem Valašské dědiny vzniká nový areál muzea – Kolibiska. Již nyní si zde můžete prohlédnout první stavby – hájovnu a chlévy z Nového Hrozenkova a Bylnice. Areál představí život bačů, dřevorubců, milířníků či pasekářů z odlehlých samot, než se hory staly cílem turistů.

Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě

Valašská dědina je nejrozsáhlejším areálem Valašského muzea v přírodě. Svou členitostí připomíná podobu mnohých skutečných vesnic, rozkládajících se na úbočích Beskyd, jak je známe ještě z počátku 20. století.

Lipnický hrad je opředen pověstmi. Místní poklad střeží kostlivec s diamantovýma očima

Lipnický hrad byl postaven na skalní vyvýšenině, z níž lze dohlédnout až k vrcholům Železných hor a Žďárských vrchů. Je opředen několika tajemnými pověstmi, které nám nedají spát. Ať už třeba o rytíři Samsonovi, zazděné Kateřině či tajné místnosti plné bohatství. Uchvátí nás také hradní věž s nezapomenutelným výhledem, gotická kaple, zbrojnice, rozsáhlé sklepení a mnohé další.