Články na téma Tipy na výlety

Zatopené lomy dominují krajině. Podívejte se, jak vypadají z ptačí perspektivy

Lomy bývají připomínkou toho, jak silně ovlivňujeme ráz krajiny. Když těžba utichne, lomy jsou ponechány přírodě a často se zatopí. Některé díky tomu v létě nabývají i jiné funkce. Podívejte se na vybrané lomy pohledem dronu.

Slezské Rudoltice totálně rozprodal správce majetku rodiny Hodiců

Zámku nalézajícímu se téměř na hranici s Polskem v osoblažském výběžku se přezdívá slezské Versailles. Jako mnoho památek značně utrpěl. Historii měl více než pohnutou, třeba jako sídlo Goebbelsova ministerstva propagandy. Kulečníkem pro Hitlera se raději moc nechlubí. Přesto v zámku je.

Smíchovská náplavka

Smíchovská náplavka je místo na levém břehu Vltavy, které je dějištěm nejrůznějších společenských nebo sportovních akcí. Nachází se nedaleko ulice Hořejší nábřeží, mezi Železničním a Palackého mostem. Po celý rok zde probíhají společenské a sportovní události.

Kostel sv. Václava ve Voticích

Z původně gotického kostela z počátku 13. století zůstala po požáru v roce 1731 gotická křtitelnice a dva náhrobní kameny z 16. století. K severnímu boku chrámu byla roku 1755 přistavěna kaple sv. Jana Nepomuckého. Součástí kostela je vyhlídková věž.

Pomník Vítězslava Hálka v Břežanském údolí

Památník vznikl roku 1876 v Břežanském údolí a má tvar kamenného jehlanu. Hálek sem jezdil na dovolenou a do okolí rád chodil na procházky. Architektem pomníku je B. Spudil z Čáslavi, kameníkem O. Sandter a bronzový medailon vytvořil Josef Václav Myslbek.

Vila Planá růže na Zbraslavi

Soukromá vila, stojící dnes na pravé straně zbraslavského nástupu na Most Závodu míru, byla postavena v roce 1899.

Vila Růže na Zbraslavi

Významnou dominantou nábřeží je vila Růže. Pochází z roku 1913 a je dílem vynikajícího architekta Ing. Otakara Novotného.

Vyhlídka Karlův stánek na Zbraslavi

Karlův stánek se nachází na kopci Havlín. Původně zde byl roku 1850 umístěn litinový kříž. V 70. letech 19.století zde byl vystavěn vyhlídkový pavilon, zvaný Karlův stánek, který nechal vystavět kníže Oettingen.

Ottova vila na Zbraslavi

Vilu postavil v letech 1907 - 1909 pro rodinu nakladatele Jana Otty Ing. Otakar Novotný. Vila sloužila jak k bydlení, tak i jako reprezentativní prostory. Dnes je ve vlastnictví. Zbraslavi.

Pamětní deska Jaromíra Vejvody na Zbraslavi

Na průčelí rohového domu čp. 453 na Zbraslavském náměstí v Praze 5 Zbraslav je umístěna pamětní deska s reliéfní podobiznou Jaromíra Vejvody, místního rodáka a hudebního skladatele.

Černá kupa v pohoří Králický Sněžník

Černá kupa je hora v Podbělském hřbetu pohoří Králický Sněžník. Nadmořská výška je 1295 m. Oblast se také někdy nazývá Mokrý hřbet, podle výskytu rašelinišť.

Hamerský rybník v Záběhlicích

Hamerský rybník byl založen kolem roku 1770 jako zdroj vody pro nově vzniklé měděné hamry. Rybník je boční a je napájen náhonem z Botiče, který se od potoka odděluje doleva na Záběhlickém jezu.

Husův sbor na Vinohradech

Byl postaven v letech 1930 – 1935 podle návrhu architekta Pavla Janáka v konstruktivistickém stylu. Třídílná stavba se skládá z vlastní modlitebny, věže a obytného domu. Kromě pravidelných bohoslužeb se v kostele konají koncerty, výstavy a přednášky.

Kostel Narození Panny Marie v Záběhlicích

Jedná se o původně románský kostel, který stojí mezi tokem Botiče a Hamerským rybníkem. Základ kostela pochází z první poloviny 12. století, ve 14. století byl z románského stylu přestavěn v gotickém slohu.

Kostel sv. Havla na Zbraslavi

Kostel svatého Havla je jednou z našich nejstarších církevních památek. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1115. Stojí na vrchu Havlín, který je ve starších zápisech nazýván Osek. Kostel je původně románský, dnes v barokizované podobě.