Hrady a zámky v oblasti Ústecký kraj

Zámeček Lichtenwald

Uprostřed krušnohorských lesů nad Flájskou přehradou mezi Českým Jiřetínem a Mezibořím stojí osamoceně zámek Lichtenwald. Bývalé lovecké sídlo zde stojí od roku 1767 a i dnes slouží k lesnickým účelům.

Zámek Blšany

V jižní části obce Blšany u Loun stojí najdete blšanský zámek postavený na konci šestnáctého století Janem Hruškou z Března. Dochovaná podoba je výsledkem barokní přestavby provedené po třicetileté válce.

Kostel Povýšení svatého Kříže v Teplicích

Pravoslavný Kostel Povýšení sv. Kříže se nachází na Zámeckém náměstí v Teplicích. Původně náležel k zámku a sloužil jako katolická zámecká kaple pro potřeby rodiny majitelů zámku a hostů lázní Teplic. Od roku 1950 jej využívá Pravoslavná církev.

Městská památková rezervace Kadaň

Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1978. Mezi nejcennější památky patří gotický hrad, městské opevnění s Mikulovickou bránou, budova radnice či kostel Povýšení sv. Kříže na náměstí.

Zřícenina hradu Petrohrad

Zřícenina hradu Petrohrad (Petršpurk) ze 14. století se nachází na zalesněném skalnatém vrchu Všech svatých nad obcí Petrohrad, v okrese Louny. V polovině 19. století byla část rekonstruována na romantickou zříceninu s překrásným výhledem. Hrad je na seznamu kulturních památek České republiky.

Zřícenina hradu Kamýk vypráví pověst o půvabné růži i ohnivém přízraku

Ačkoliv není veliká a do jejích útrob nelze nahlédnout, oplývá krásnými výhledy do dalekého okolí. Kamýcká zřícenina je zasazena do malebného kraje Českého středohoří a nalezneme ji ve stejnojmenné obci přibližně pět kilometrů od Litoměřic. Zřícenina se vypíná na čedičové skále v nadmořské výšce 382 metrů. A proč se jí vlastně Kamýk říká? Jde o staročeské synonymum pro skálu či kámen. Uznejme tedy, že pro tento hrad byl název vybrán zcela příhodně.

Hrad Doubravka zve k návštěvě nově otevřené zbrojnice

Turisté i místní mají důvod k návštěvě hradu Doubravka, dominanty Teplic. Na hradě bylo vybudováno a o víkendu zpřístupněno muzeum se stovkami replik různých zbraní a zbrojí soukromého sběratele. Lidé mohou vidět ustrojení a zbraně válečníků od pravěku po současnost. Hrad patří spolku AVZO Teplice, který chce v turistické sezoně zahájit jeho prohlídky.

Zámek Milešov

Renesančně-barokní zámek v Milešově nedaleko Velemína slouží jako domov důchodců. Na skále jej postavili po roce 1603 Kaplířové, v letech 1662–1676 přistavěli čtyřkřídlý barokní zámek s nádvorní arkádou. Výzdoba interiérů vrcholně barokní.

Pro splněné přání na zámek Skalka, za výhledy na hrad Košťálov

Na Ústecku se to zříceninami jen hemží. Přibližně sedm kilometrů od Lovosic se na okraji obce Vlastislav nachází právě jedna taková. Konkrétně se jedná o komplex hradní věže s barokním zámkem Skalka. A nedaleko se na vrchu Košťál tyčí zřícenina hradu Košťálov. Pojďme blíže prozkoumat místa, která okouzlila třeba i Karla Hynka Máchu.

Hrad a katedrála zdobí cestu k nejvyššímu krušnohorskému vodopádu

Zřícenina gotického hradu, monumentální kostel známý rovněž z filmů, nejvyšší krušnohorský vodopád… I takovou nabídku lze využít při návštěvě údolí Prunéřovského potoka. Pár kilometrů západně od Chomutova.

Kraj plný turistických cílů. Teplicko návštěvníky nezklame

Procházka štolou, zřícenina hradu, tajemný kostel, ale i návštěva lázeňského města a majestátního hradu tyčícího se nad okolím. Přijměte pozvání na výlet po pěti turistických cílech na Teplicku.

Když je Kočka možná Sovou – malý vandr kolem Litoměřic

Žitenice u Litoměřic ležící pod Křížovým vrchem bývají označovány za nejteplejší místo v Čechách, proto se tu dařilo vinné révě a ovocným sadům. O trochu hůře se dařilo barokně přestavěnému dvoupatrovému zámku. Na rozdíl od vedlejšího kostela svatých Petra a Pavla, také barokně přestavěnému s gotickou věží, je v dezolátním stavu.

Lezci si mohou vyzkoušet novou ferratu na Hněvíně

Most má novou atrakci na kopci Hněvín se stejnojmenným hradem a dominantou města na jeho vrcholu. Jde o zajištěnou lezeckou cestu ve skále, takzvanou ferratu. Je jednosměrná a lezce dovede od staré vodárny k jeskyni pod hradem. Má dvě cesty, lehčí je značená jako A a těžší jako B.

Zřícenina zámku Světce

Zámek byl stavěn v letech 1856-1862. Součástí zámeckého komplexu měl být i částečně pobořený kostel Čtrnácti svatých pomocníků. Po smrti majitele roku 1862 stavební práce na zámku skončily a zámek už nebyl nikdy dokončen.

Z děčínského zámku ferratou k Nebíčku a do zoologické zahrady

Děčínský zámek, monumentální sídlo šlechtického rodu Thunů-Hohensteinů, má za sebou v posledních desetiletích pohnutou historii. Vlastnili ho Vartenberkové, páni z Bünau a od roku 1628 do 1932 Thunové. Původní knížecí hrad se uvádí již v roce 1128, kolem roku se stal královským sídlem. Střežil významnou obchodní stezku na Labi.