Zříceniny ve městě Ústí nad Labem

České středohoří: Krajinou zřícenin středověkých hradů

Mnozí znají České středohoří jen ze sedadla auta či jiného dopravního prostředku, kterým míří z Prahy na severozápad do Ústí nad Labem nebo do Německa. Krajina, v níž se odehrávají některé české pověsti, přitom nabízí víc než jen výstup na nejvyšší horu Milešovku (837 m n. M.), kterou zná každý ze školy.

Zřícenina hradu Blansko u Ústí nad Labem

Zříceniny hradu Blansko (Blankenstein) se nachází na vysokém kopci nad levým břehem Labe nedaleko Ústí nad Labem. Poprvé je zmiňován roku 1401, místo však bylo osídleno již od 2. pol. 13. století.

Kvůli prezidentské návštěvě prý vypálili na Střekově poplužní dvůr

Asi to je jen pomluva, ale takovým se nejvíc mezi lidmi daří. Požár kvůli panstvu, jaký skandál! Romantická zřícenina Střekova na pravém břehu Labe při vjezdu do Ústí nad Labem učarovala mnoha umělcům. Po hradbách pobíhal v roce 1842 zahalen do prostěradla hudební skladatel Richard Wagner.

Toulky Českým středohořím s hrady na vysokých kopcích

České středohoří je výjimečnou přírodní podívanou. Nade všemi vystupuje Milešovka, zaujme i Házmburk se zříceninou gotického hradu. Svým položením připomíná Bezděz. Krajina Středohoří je šlechtickými sídly nabitá, končí až Střekovem vypínajícím se na vysokém kopci u Ústí nad Labem.