Hrady v oblasti Zlínský kraj

Témata

|< Předchozí strana 1 2 3 >|

Vyhlídka na Janově hradě u Vizovic

Nad Vizovicemi stojí v kopcích a lesích ukrytý tajemný "hrad". Jedná o bývalé hospodářské stavení z počátku 18. století, místní mu neřeknou jinak než Janův hrad. Nově na něm byla zpřístupněna vyhlídka.

Tipy na víkend: Oslavte svatého Martina, pochutnejte si na sladkém

Víkendu tentokrát vévodí sobotní svátek svatého Martina, jemuž je zasvěcena spousta akcí po celé republice. Víno a husí speciality ochutnáte třeba v Kutné Hoře, na hradu Radyně nebo ve Vizovicích. Vyrazit můžete i na festival dortů v hlavním městě nebo na výstavu minerálů v Olomouci.

Na zámku v Buchlovicích se „upekla“ předehra k první světové válce

Když začal před rokem 1770 hrabě Jan Dětřich Petřvaldský se stavbou buchlovického zámku určeného jako dar manželce Anežce Eleonoře Collona, netušil, čemu vila poslouží. Zámek nechal postavit, protože jeho jižanské krásce byla na kamenném hradu Buchlově zima.

Vědci o holešovském zámku: žádná tvrz, nýbrž rozlehlý gotický hrad

K takovému závěru dospěli po deseti letech výzkumu čeští vědci a historikové. Definitivně vyvrátili předpoklad, že na místě dnešního zámku stála ve středověku malá tvrz. Informace zazněla na konferenci, která se 13. a 14. října konala v Holešově.

Janův hrad na Janově hoře u Vizovic

Nad Vizovicemi stojí v kopcích a lesích ukrytý tajemný "hrad". Ačkoli se jedná o bývalé hospodářské stavení či lépe řečeno hospodářský dvůr z počátku 18. století, místní mu neřeknou jinak než Janův hrad.

Tipy na víkend: Animované filmy zhlédnete v Olomouci, originální design ve Zlíně

Vánoce se nezadržitelně blíží, což se přirozeně promítá i do víkendové nabídky aktivit. Betlémy a vánoční stromky zdobí zámky, hrady i náměstí. Přesto můžete adventu pomyslně uniknout a vyrazit místo nakupování po trzích třeba za kulturou. Nabízí se výstava fotografií či designu. Nebo třeba filmové promítání.

Zřícenina hradu Obřany u Chvalčova

Skromná zřícenina hradu Obřany se nachází na strmém kopci v Hostýnských vrších, přibližně 3 km od obce Chvalčov. Gotický hrad byl založen kolem roku 1365 Bočkem z Kunštátu. Patrně se jej nepodařilo nikdy dokončit a v průběhu husitských válek byl opuštěn. Zachovalo se torzo hradby a válcové věže.

Muzeum lesnictví a myslivosti Chřibů v Buchlovicích

Centrum environmentálního vzdělávání a lesní pedagogiky včetně malého muzea lesnictví a myslivosti Chřibů najdete v objektu bývalé hájenky pod hradem Buchlovem.

Na hradě Malenovice proběhne první pouť ke svatému Vendelínovi

V polovině října se můžete zúčastnit premiérové hradní pouti ke svatému Vendelínovi. Připravuje ji Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně na zdejším hradě v Malenovicích.

Pyšná princezna se procházela poblíž hradu Šaunštejn i malé Pravčické brány

Když se řekne Českosaské Švýcarsko, každému se pravděpodobně vybaví Pravčická brána, Hřensko či soutěsky říčky Kamenice. Národní park České Švýcarsko však nabízí mnohem více zajímavých míst i v méně známých lokalitách.

Tipy na víkend: Buchlovice chystají česnekové pokrmy, Horní Hrad lahůdky z medu

Hudební a kulturní festivaly jsou v plném proudu. Lákají na známé i zatím neobjevené české a zahraniční interprety. Stejně tak na uvolněnou atmosféru u kelímku vychlazeného piva. Na tento zlatavý mok zve zájemce tento víkend také krkonošský Černý důl. Buchlovický zámek zve na originální česnekové pokrmy, Horní Hrad bude pro změnu oslavovat sladký med.

Tipy na víkend: Hastrman provede po Karlově mostě, milostný příběh hradem Kost

Jestliže fandíte muzice, vydejte se na Točník, do Znojma nebo třeba do Suchdola nad Odrou. Pokud spíš dáváte přednost pohybu a sportovním výzvám, navštivte o víkendu například Novou ves nebo Velké Karlovice. Kdo preferuje romantické procházky po hradech, zámcích a historických částech měst, objeví nepřeberné množství možností výběru.

Kam o víkendu s dětmi: Do skanzenu za Mikulášem nebo za pec na statek

Dříve, než děti potěší dárky Ježíšek, musejí obstát před čerty, anděly a Mikulášem. Zatímco ty hodné si pochutnají na sladké nadílce, zlobivé se budou snažit, aby neskočily v pekle. Tuto tradici připomene například mikulášský průvod v kouřimském skanzenu i speciální autobusy ve Zlíně. Kromě toho nabízejí hrady i zámky speciální prohlídky, celé Česko navíc zaplňují trhy a jarmarky.

Kam o víkendu s dětmi: Za broučky do Valašského Meziříčí, za magií do Jičína

Uzavírání některých dalších turistických atrakcí, ochutnávka jablečných i dýňových delikates, tradičně také hry, soutěže a tvořivé dílny - to vše můžete tento víkend se svojí rodinou podniknout, pokud se vám nechce lenošit doma. Návštěvníky lákají na speciální program zoologické zahrady, zámky, hrady i rybníky.

Kam o víkendu s dětmi: Do zlínské zoo s lampiónem, do Vrchlabí s kaštany

Než se hrady a zámky na několik měsíců rozloučí s návštěvníky a uzavřou své brány, zvou ještě některé z nich do svých interiérů i parků. Za gurmánskými lahůdkami se tento víkend vypravte na zámek Nelahozeves, odvážlivci vyrazí raději za strašidelným programem do zámeckého parku Medlešice u Chrudimi. Zámek Červený hrádek dá pro letošek sbohem kulturní sezóně.

|< Předchozí strana 1 2 3 >|