Bor

Kostel sv. Mikuláše s farou v Holostřevech

Významnou součástí rozlehlé obce Holostřevy u Boru je kostel sv. Mikuláše. V blízkosti kostela stojí barokní fara s mansardovou střechou.

Kostel sv. Martina v Damnově

Ves Damnov je položena 9 km severně od Boru. Obec je historicky prvně zmiňována v listině sepsanou v roce 1239. Při jižním okraji vsi stojí kostel sv. Martina obklopený hřbitovem.

Kostel sv. Mikuláše v Boru u Tachova

Kostel v Boru je připomínán již v roce 1282. Kolem roku 1361 přestavěn v gotickém slohu do podoby, která mu zůstala do roku 1526, kdy byl znovu přebudován. Z této třetí přestavby se dochovala věž, stojící kdysi uprostřed hřbitova. Kostel je dominantou borského náměstí.

Loreta v Boru u Tachova

Loreta byla naproti borskému zámku vybudována po roce 1668. Z chrámu sv. Mikuláše sem byla přenesena milostná socha černé madony, která je mezi českými kopiemi loretánských sošek patrně největší.

Zdevastovaný zámek v Boru se podařilo městu zachránit

Tachovsko není zrovna krajem turismu, přestože tu najdete hodně cenných památek. Je tomu i v případě zámku v Boru, v blízkých Vysočanech sídlil bojový útvar ČSLA, vojáci byli ve městě jako doma. Dominantou je romantický zámek, který na přelomu století začal rychle chátrat. Město ho zachránilo.

Tvrz Bernartice

Kulturní památka Tvrz Bernartice se nachází zhruba 10km od Boru u Tachova. Snahou občanského sdružení Tvrz Bernartice, o.s. Je zabránit dalšímu chátrání objektu a pomoci při jeho opravě.