Plzeňský kraj

Gotický unikát v Plzni nabízí sportovní výkon i skvostný výhled

Katedrála svatého Bartoloměje na plzeňském náměstí Republiky se může pyšnit jedním „nej“. Její věž je se svými 102,26 metru nejvyšší kostelní věží v celé republice. Vydali jsme se do interiéru kostela, kde můžeme najít jeden gotický unikát, a pochopitelně i do věže. Tam nás cestou na vyhlídku ve výšce 56 metrů čekalo 299 schodů. Kdo chce, může si koupit permanentku a výšlap opakovat třeba denně.

Vodácký minikanál na Radbuze

U výpusti malé vodní elektrárny na řece Radbuze v Plzni – Doudlevcích se mohou vodáci zdokonalovat ve svém umění sjezdu divoké vody. Nachází se zde totiž vodácký minikanál. Na několika desítkách metrů umožňuje jízdu ve zpětných proudech, vlnách, vlnoválci či mezi brankami.

Pěší trasa Pec pod Sněžkou – Výrovka – Chalupa na Rozcestí – Liščí hora – Pec

Klasická trasa letního výletu vás provede okolím Pece pod Sněžkou mezi Širokým hřbetem, Zadní Planinou a Liščí horou. Celá trasa měří asi 13 km, kdo nesjede z Hnědého vrchu lanovkou připočítá si 3 km navíc.

Studánky kolem obce Babylon

Kolem Babylonu najdete několik studánek. Výchozím bodem je hráz s alejí u Babylonského rybníka, kde najdete mapu a možné turistické trasy.

Z Lomikarova Trhanova až na vrchol Českého lesa

Z Trhanova, vsi známé z Jiráskových Psohlavců, je vidět na velký zarostlý kopec, na jehož vrcholu se tyčí dvě stavby. Dívám se na nejvyšší bod Českého lesa, horu Čerchov (1042 m n. M.) rozkládající se na Domažlicku poblíž bavorské hranice. Je jasné, že návštěva jednoho z nejvýznamnějšího místa a turistického cíle nebude žádnou snadnou procházkou.

Okouzlující Rabí je jednou z největších hradních zřícenin v Česku

Středověký hrad Rabí, jenž je zasazen do malebné pošumavské krajiny, sehrál v minulosti důležitou roli. Chránil obchodní stezku mezi městy Sušice a Horažďovice a bohatá rýžoviště zlata na řece Otavě. Kvůli těmto skutečnostem se často stával terčem útoků. Jan Žižka z Trocnova se ho pokusil dobýt dokonce dvakrát a při bojích přišel o své druhé oko.

Zámek Červené Poříčí se pozvolna dostává opět do kondice

Dlouho byl zanedbávaný i devastovaný zámek v Červeném Poříčí stojící ve stejnojmenné obci na břehu meandrující Úhlavy. Leží asi tři kilometry od známého vodního hradu Švihova, řidiči ho většinou míjejí bez povšimnutí. Léta byl zavřený, nyní se dostává opět do kondice. Zámek postavený u nás v málo vídaném stylu saské renesance je tak rozsáhlý, že celková oprava je během na dlouhou trať.

Sportoviště v obci Babylon

Obec Babylon má několik sportovišť, některé jsou veřejně přístupné, ostatní po domluvě s jejich provozovateli.

Čertova naučná stezka

Okolím Babylonu je vedena Čertova naučná stezka o 21 zastávkách v délce 11 km.

Přírodní park Kákov – Plánický hřeben

Přírodní parky Kákov – Plánický hřeben tvoří vrcholová část Plánické vrchoviny, která tvoří mezi Šumavou, Brdy a Blatenským pohořím jakousi migrační křižovatku. Při troše štěstí zde můžete narazit na stopy rysa ostrovida nebo se vám ukáže vzácný čáp černý.

Zřícenina Kamýk v Oseku bývala letohrádkem a součástí zámeckého parku

Samo označení Kamýk je vcelku nic neříkající a může zavést k jiným v tuzemsku tak pojmenovaným místům - a pokud upřesníme, že se nachází v Oseku, tak těch najdeme na mapě ještě víc. V tomto případě se konkrétně jedná o torzo letohrádku v Kamýku poblíž Rokycan.

Bikepark Velhartice

Bikepark na kopci Borek nedaleko Velhartic nabízí tři tratě různé obtížnosti. K dispozici je zde i vlek a občerstvení.

Půjčovna elektrokol Kašperské Hory

Poznejte okolí Kašperských Hor ze sedla kvalitních elektrokol. Fungujeme od jara do podzimu. Na našich kolech si jízdu užijete a zvládne ji opravdu každý.

Místo s nadprůměrnou energií a bohatou historií se nachází v centru Plzně

Sakrální stavby v sobě mívají něco zvláštního a tajemného. Snoubí se v nich umění dávných stavitelů, sochařů a malířů s něčím lehce nadpozemským a smysly těžko uchopitelným. Nejinak tomu je i v případě františkánského kláštera a kostela Nanebevzetí Panny Marie v Plzni.

Mezi velkým a malým Santinim – z poutního místa v Mariánské Týnici do kapličky v Mladoticích

Giovanni Batista Santini-Aichel, v české transkripci Jan Blažej, byl stavitelský genius. Na co sáhl, z toho vzniklo dílo neskonalé krásy, mimořádné architektury, nad níž i naprostý laik zůstává v úžasu stát. Jeho stavby najdete jak v Čechách, tak i na Moravě.