Plzeňský kraj

V Kladrubech dají okusit životu v řádu

Skončila rozsáhlá obnova velké části někdejšího benediktinského kláštera v Kladrubech na Tachovsku. Už za pár měsíců tady budou návštěvníci moci okusit, co obnášel život v mnišském řádu na sklonku barokní éry.

Provoz na trati u Jihlavy se po nehodě obnoví až v pondělí

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí byl zastaven provoz. Nákladní vlak narazil do spadlého stromu a došlo k poškození trakčního vedení a zranění strojvedoucího. Z Rantířova do Jihlavy pojedou místo vlaků autobusy. Omezení se dotkne zejména rychlíků mezi Plzní a Brnem a regionálních spojů.

Bývalý zámecký pivovar Spálené Poříčí

Bývalý zámecký pivovar se nachází v areálu bývalého panského dvora ve Spáleném Poříčí. Vznikl před rokem 1587 za Kryštofa st. Z Roupova. Poslední várku pivovar uvařil na podzim 1949 a roku 1950 byl definitivně uzavřen.

Bývalý šéf Lesů ČR Szórád odešel od soudu očištěn

Krajský soud v Hradci Králové ve středu pravomocně zprostil bývalého generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky (LČR) Daniela Szóráda obžaloby z podvodu. Podle státního zástupce Szórád po odvolání z funkce v roce 2018 údajně nedodržel konkurenční doložku a začal pracovat pro lesnickou společnost LST z Trhanova na Domažlicku dřív, než směl. Szórád vinu od počátku odmítal.

Opilý mladík v Plzni projel vchodem supermarketu

Opilý čtyřiadvacetiletý muž se chvilku po sobotní půlnoci proboural autem do supermarketu na plzeňském sídlišti Lochotín, a to v momentě, kdy si jeho kamarád na sousední benzínové pumpě odskočil pro něco k pití a nechal klíčky v zapalování.

Pirát z Plzně rezignoval. Přiznal, že titul užíval neoprávněně

Podezření se potvrdilo. Zastupitel na kraji a druhém plzeňském obvodě Filip Sequens (Piráti) užíval neoprávněně magisterský titul. Podle zjištění deníku Právo nakonec v neděli oznámil, že rezignuje na všechny své funkce a odejde ze strany.

Odmítněte gigafactory v Líních, uložili radě plzeňští zastupitelé

Zastupitelé města Plzně se do sebe pustili kvůli výstavbě obří továrny na výrobu baterií do elektroaut, která možná vyroste na letišti v Líních u západočeské metropole. Opozice vytýkala koalici, že dosud nezaujala k projektu jasný postoj. Nakonec zastupitelé uložili radě, aby prohlásila, že takzvanou gigafactory nepodporuje.

Na Rokycansku zemřel po nárazu do vrat 62letý cyklista

Policisté vyšetřují smrt 62letého cyklisty, který v pátek pozdě večer havaroval v Hrádku u Rokycan. Podle předběžného šetření muž zřejmě nezvládl jízdu z prudšího kopce, narazil do plechových vrat a následně zemřel.

Před plzeňskou základní školou se upálil muž

V plzeňské Brojově ulici zasahovali krátce po 23.  hodině záchranáři. Před místní základní školou se zapálil asi sedmdesátiletý muž. Oživit se ho nepodařilo.

Omezení svéprávnosti podnikatele Redla bude znovu řešit soud. Navrhla to rodina

Omezení svéprávnosti podnikatele a lobbisty Michala Redla bude znovu řešit plzeňský okresní soud. Nový návrh na zahájení řízení podal člen jeho rodiny. Informaci, kterou v úterý uvedla Česká televize, potvrdil místopředseda Okresního soudu Plzeň-město Jan Špalek. Krajský soud v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil.

Gigafactory: Na dopadovou studii chybí data

Dopadová studie ohledně obří továrny na výrobu baterií do elektroaut, která možná vyroste na bývalém armádním letišti v Líních u Plzně, ještě nevzniká. Kraj ji zadá zřejmě až po rozhodnutí investora, jímž je Volkswagen. Informaci deníku Právo v pondělí potvrdil plzeňský hejtman Rudolf Špoták (Piráti).

Policejní honička ve sněhové vánici u Říčan skončila střelbou

Policistům na Říčansku ujížděla v pátek večer opilá řidička. Její pokus o ujetí skončil nedaleko Strašína v důsledku silného sněžení a vlivu alkoholu nehodou a následnou policejní střelbou.

Muži, který vjel autem do domova důchodců, zrušil soud verdikt. Potřebuje nový posudek

Odvolací soud ve středu zrušil verdikt nad Josefem Kijanicou (35), který v létě dostal od plzeňského krajského soudu osmiletý trest za to, že autem vjel do tachovského domova důchodců, následkem čehož zemřela žena. Odvolací soud případ vrátil do Plzně k novému rozhodnutí, respektive vypracování revizního znaleckého posudku. Není podle něj jisté, zda byl Kijanica příčetný.

Postrach vodáků je zpátky v Plzni. Agresivní labuťák Trenér vydržel ve venkovském exilu jen pár měsí

Noční, a hlavně denní můra plzeňských rychlostních kanoistů je zpátky. Do města se vrátil Trenér, mohutný labuťák, který zdejší vodáky s oblibou proháněl po Radbuze. Sportovce, kteří z něj někdy měli až panickou hrůzu, může utěšit snad jen to, že si zatím se svojí družkou vyhlédl jinou plzeňskou řeku.

Řidič na Plzeňsku zemřel po nárazu do stromu

Smrtelnou dopravní nehodu vyšetřují od nedělního rána policisté na Plzeňsku. Na silnici ze Záluží směrem na Plzeň kolem čtvrté hodiny ranní narazil osobní automobil do stromu a jeho řidič na místě zemřel.