Články na téma Tipy na výlety

Do českého zámku čtyřikrát uhodil blesk. Ukrývá i smutnou love story

Zámek Humprecht u města Sobotka, které je nazýváno jižní bránou do Českého ráje, zaujme už z dálky. Díky elipsovitému půdorysu si jej jen tak nespletete. Zámek jako z pohádky má také nevšední historii. Byl postaven českým pánem pro krásnou Italku a o pár let později do něj čtyřikrát po sobě uhodil blesk. Letos v květnu skončila tříletá rozsáhlá rekonstrukce, a návštěvníkům se tak otevřely nové prohlídkové okruhy.

Kaple sv. Vendelína v Oseku nad Bečvou

Soukromá kaple v moderním slohu byla u Oseka nad Bečvou postavena v roce 2017. Kousek od cyklostezky, na konci staré třešňové aleje, zve kolemjdoucí k zastavení i posezení na pískovcové lavičce.

Gardistka – expozice arcibiskupské gardy na zámku Kroměříž

V Mlýnské bráně kroměřížského zámku naleznete expozici Gardistka, která přibližuje, jak se kdysi žilo gardistům, kteří střežili vstup do Arcibiskupského zámku. Ocitnete se přímo v prostorách, kde gardisté bydleli, poznáte život příslušníků Arcibiskupské gardy a prohlédnete si uniformy i zbraně.

Důlní revír Bludná

U zaniklé osady Bludná se nacházela ložiska cínovce a železné rudy, která se dobývala od 16. stol. Až do 1. sv. Války. Po více než 400 let trvající těžbě se tu dochovalo množství pozůstatků – povrchové dobývky, pinkové tahy, zabořená ústí štol, četné haldy i rýžoviště cínovce v údolí Mrtvého potoka.

Naučná stezka Hřebečná v Krušných horách

Stezka na 8 zastaveních přiblíží dějiny i přítomnost horské osady Hřebečná. Prohlédnete si také pozůstatky po těžbě cínových rud a čedičový lom. Stezka měří osm kilometrů a vede převážně po zpevněných komunikacích.

Pinky a odvaly na žíle Schweizer

Pásmo odvalů a pinek na žíle Schweizer nad Jáchymovem představuje mimořádnou ukázku hornické krajiny. Jde o jeden z nejrozsáhlejších souvisle zachovaných raně novověkých haldových a pinkových tahů v Evropě.

Cínové sejpy u Božího Daru

Božídarské sejpy představují území nedaleko Božího Daru s pozůstatky po rýžování cínové rudy. Oblast je pokryta rýžovnickými kopečky, které zde zbyly po rýžování cínové rudy. Jedná se o území v okolí toku říčky Černé, Božídarského potoka a dalších přítoků.

Zámek Liptál

Zámek Liptál se nachází 8 km od města Vsetína. Dlouhodobě uzavřenou kulturní památku nyní oživuje spolek dobrovolníků, kteří zde pořádají akce pro veřejnost.

Vila Engelsmann

V roce 1932 vyrostla v ulici Hlinky soukromá vila, která svým konzervativním pojetím přímo kontrastuje s moderní architekturou výstavního areálu, vybudovaného o čtyři roky dříve v protilehlé poloze.

Zámecká zahrada zámku Vyškov

Zámecká zahrada ve Vyškově existovala již v 15. století. Po švédském vpádu ji obnovil biskup Karel z Lichtenštejna. Architektonickou dominantou zahrady je lodžie z roku 1673. V průčelí má 7 arkád s toskánskými sloupy, horní část zdobí balustráda.

Bazilika sv. Vavřince na Vyšehradě

Na konci 11. století byla na Vyšehradě postavena bazilika sv. Vavřince, zanikla nejpozději v době husitských válek kolem roku 1420. Její pozůstatky jsou přes léto otevřeny veřejnosti.

Levandulové pole Velehrad

V roce 2021 jsme založili rodinné pole na Velehradě. Začátky nebyly úplně jednoduché, i přes to jsme je překonali. 4. července 2023 jsme poprvé otevřeli pro veřejnost a děláme tak radost i ostatním.

Levné rande i jeden z nejkrásnějších výhledů na Čechy v jednom

Češi jsou národem turistů, a není proto divu, že se u nás nacházejí vyšší stovky rozhleden. Na jednu z nejkrásnějších v Čechách, Tichánkovu rozhlednu na hoře Tábor nedaleko Lomnice nad Popelkou, se můžete vypravit celoročně 24 hodin denně. Stačí mít v peněžence ty správné mince. A za 40 korun pořídíte třeba to nejromantičtější rande při západu slunce.

Trinitářský klášter a zahrada v Zašové

Víte, že v Zašové je jediný dochovaný klášter trinitářů v Česku? Ostatní už podlehly zkáze. Jinde ve světě jsou třeba v Kanadě, USA, Mexiku, Španělsku a dokonce i na Madagaskaru…

Jedna z nejkrásnějších rozhleden Českého ráje připomíná zbytečnou smrt mladého šlechtice

Alainova věž není typickou českou rozhlednou. Stavba nedaleko Lomnice nad Popelkou zaujme jak nevšedním názvem, tak na první pohled i romantickou architekturou jako vystřiženou z pohádky o zakleté princezně. Ve skutečnosti se však váže ke smutnému osudu prince z rodu Rohanů.