Články na téma Zámky

Zámek Kuřívody

Kuřívody leží v centru bývalého vojenského prostoru Ralsko. Až do roku 1990 bylo sídlem sovětské armády. V této době došlo k úplné plošné demolici zástavby, s výjimkou kostela, radnice, školy, několika domků v okrajových polohách a památkově mimořádně hodnotného zámku.

Hrad a zámek Starý rybník

Nedaleko Františkových Lázní se v obci Starý Rybník nachází zajímavý areál, který tvoří zřícenina hradu, zámek, hospodářské budovy a barokní kaple Panny Marie. V malé obci stával nejprve hrad, který roku 1792 vyhořel, a majitelé postavili hned vedle něj novou budovu pohodlnějšího zámku.

Advent otevře na Vysočině hrady a zámky

Blížící se advent opět na chvíli otevře brány mnohých zámků a hradů na Vysočině. Pohádková Telč sice letos musí prostory zámku pro jakékoli akce včetně tradičních oželet, zcela novou příležitost ale naopak nabízejí v třeba Náměšti nad Oslavou.

Pardubický zámek ukrývá slavnou vrtkavou Štěstěnu

Je označována za nejstarší akt v dějinách českého výtvarného umění. Fortuna Volubilis neboli Štěstěna vrtkavá je zobrazena jako žena stojící na vratké kouli. Spatřit ji můžete během prohlídky rytířských sálů pardubického zámku, kde je součástí jedinečné renesanční výmalby. Na samotnou malbu ze 16.  století se samozřejmě sahat nesmí, přesto jsme objevili možnost, jak si vrtkavou štěstěnu naklonit na svoji stranu.

V ruině Cimburka u Městečka Trnávky se před téměř sto lety nalezl stříbrný poklad

Nedaleko Moravské Třebové, kde se nachází velmi renesanční skvost v podobě zámku pánů z Boskovic, se rozkládá obec Městečko Trnávka. Nad ním se tyčí rozvaliny hradu Cimburka, od obce je vidět jen kus palácové zdi.

Zámek v Linhartovech otevřeli bez slibovaných soch

Unikát, který nemá obdoby nejspíš v celé střední Evropě, se ukrývá v suterénu nově zrekonstruovaného zámku v Linhartovech na Bruntálsku. Více než stovka papírových soch v životní velikosti představuje život v nejlepších časech této památky.

Liberecký zámek

Liberecký zámek byl vybudován v renesančním slohu, stavba byla dokončena v roce 1587. V zámku se dochovala vzácná renesanční kaple z počátku 17. století. Přístupný je krásný park, který je ideální pro odpočinek či krátkou procházku.

Zámecká věž v Moravském Krumlově

Na zámeckou věž na zámku v Moravském Krumlově můžete vystoupat a pokochat se úchvatným výhledem na město.

Zámek Milešov

Renesančně-barokní zámek v Milešově nedaleko Velemína slouží jako domov důchodců. Na skále jej postavili po roce 1603 Kaplířové, v letech 1662–1676 přistavěli čtyřkřídlý barokní zámek s nádvorní arkádou. Výzdoba interiérů vrcholně barokní.

Zámek Hořiněves

Dnešní podobu zámku v Hořiněvsi, v královéhradeckém okrese, formovali nejen doboví architekti, ale i nespokojení rolníci při selském povstání. V současnosti je zámek v soukromých rukou a po desetiletích chátrání zde probíhá rekonstrukce.

Vojenský hřbitov v Náchodě

Vojenský hřbitov v Náchodě se nachází 900 metrů západně od náchodského zámku v ulici Alej Kateřiny Zaháňské. Má rozlohu 577 m² a je chráněn jako nemovitá Kulturní památka České republiky.

Evangelický kostel Dobrého pastýře v Podhradí

V Podhradí nedaleko zříceniny hradu a bývalého zámku se nachází evangelický kostel Dobrého Pastýře. Zřejmě jde o první evangelický kostel v tehdejším Rakousku-Uhersku.

Do Rychnova nad Kněžnou za Poláčkovými romány a do kolowratského zámku

Největší a asi nejvýznamnější město Orlických hor, Rychnov nad Kněžnou, má dva zásadní turistické taháky.

Zdanit bohaté, teplo všem! Lidé v Ostravě protestovali proti drahým energiím

Teplo všem. Kapitalismus může za naše po***ný životy. Zdanit bohaté. Křetínský má malý zámeček, my malý byteček. Takové a mnohé další slogany zněly z úst a byly na transparentech několika stovek lidí, kteří se v pátek před polednem vydali historickým centrem Ostravy na protest proti zdražujícím energiím a za dostupné bydlení.

Zámek Dymokury

V obci Dymokury se nachází barokní zámek s kaplí a kašnou postavený v 17. století na místě zaniklé tvrze. Kolem stavby se nacházejí hospodářské budovy z 18. a 19. století. Veřejnosti je nepřístupný.