Články na téma Zámky

Malý zámek s velkou duší. Jizvy po minulém režimu vzal na Stránově čas

Na zámek Stránov se vydáme do obce Jizerní Vtelno nedaleko Mladé Boleslavi. Návštěvníky láká především svým pohádkovým vzezřením. Oslňující je též výhled na zdejší viadukt, na nějž se nám naskytne úchvatný pohled již při příjezdu do obce. Prohlédnout si ho lze z jiné perspektivy i shora po vystoupání na zámeckou gotickou věž. Stránov patří rodině Šimonků, kteří se, jak je vidno, o svůj majetek starají s láskou a péčí.

Zámek Bzí

Zámek byl původně vybudován jako tvrz a první zmínky o něm pocházejí již ze 14. století. Vidět ho můžete také v několika filmech. V roce 1979 se tu natáčel legendární film Zlatí úhoři, v roce 1993 pak Svatba upírů.

Česko má vlastní kus Itálie. Překrásný zámek byl darem z lásky

Průčelí zámku zdobí sgrafitová fasáda s arkádou. Památka postavená po vzoru italských renesančních paláců ohromí svými rozměry a vzdušností, ale také prostorným nádvořím před vstupem. Stačí se přitom otočit a návštěvník stane tváří v tvář domu, ve kterém se narodil jeden z nejznámějších českých hudebních skladatelů Bedřich Smetana. Malebná Litomyšl má ale podobných es v rukávu hned několik.

Zámek Bezděkov – dílo architekta Ignáce Vojtěcha Ullmanna

Původní bezděkovský zámek byl postaven v roce 1737 na místě gotické tvrze, Vzhledem ke svému umístění pod úrovní dna Hořejšího rybníka byl obehnán vodním příkopem a celá stavba umístěna na dřevěné piloty.

Zámek Chvalkovice –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ místo, kde pobývala Barunka Panklová

Šlechtické sídlo bylo postaveno na místě bývalé tvrze ze 14. století. Současnou podobu zámek získal při přestavbě ve 30. letech 20. století. Zajímavostí sídla je, že v něm pobývala Barunka Panklová.

Zámeček Schönwald – letní sídlo rodu Haugwitzů

Letní zámeček náměšťských Haugwitzů postavený v bývalé bažantnici v letech 1827-29 a zasvěcený Přátelství a Múzám.

Zámek Hranice

Prohlédnout si zámek Hranice mohou návštěvníci při mimořádných prohlídkách, které se konají při speciálních událostech. V přízemí zámku, které je volně přístupné veřejnosti, se nachází informační centrum, muzeum, kavárna a informační panely znázorňující průběh rekonstrukce zámku.

Zámek Skřivany

Památkově chráněný novogotický zámek ve Skřivanech na Hradecku vznikl na místě starší renesanční tvrze. V druhé polovině 19. století byl přestavěn do současného vzhledu architektem Josefem Niklasem ve stylu anglické tudorovské neogotiky.

Hrobka rodu Kouniců v areálu Zámku Slavkov – Austerlitz

Zrekonstruovaná hrobka se nachází v areálu Zámku Slavkov – Austerlitz, který je spjat zejména s rodem Kouniců.

Zámek Soutice

Zámek v Souticích byl vystavěn ve 2. polovině 17. století na místě tvrze. Od konce 50. let je kulturní památkou. Dobře dochovaný celek představuje hodnotnou ukázku reprezentativního šlechtického sídla na venkově.

Naučná stezka zámeckým parkem Jemniště

Naučná stezka seznamuje s vybranými místy a zajímavými dřevinami v bezprostředním okolí zámku Jemniště. Naučnou stezku tvoří několik samostatných, nečíslovaných informačních tabulí rozmístěných podél cest v zámeckém parku.

Odlochovický kaštan – léčivý společník

Blízko kaple postavené rodem Rombaldů dohlíží na život v nedalekém zámku. Podívaná je to jistě zajímavá, neboť místní zde žijí bohatým kulturním životem. O společnost lidí a jejich slavnosti však není ochuzen. Pro Odlochovické je tento strom výchozím bodem výletů a místem kulturního dění.

Zámek Luhov u Plzně

Zámek Luhov je dominantou stejnojmenné obce na severním Plzeňsku v blízkosti přehrady Hracholusky. Památkově chráněný zámek ještě v devadesátých letech připomínal spíše ruinu. Po dlouhé rekonstrukci, která mu znovu vdechla život, se zámek Luhov v roce 2006 otevřel veřejnosti.

Naučná stezka Cínova cesta ve Svratce

Cínova cesta je naučná stezka ve Svratce pojmenovaná po malíři Františku Cínovi Jelínkovi, známá svými malovanými kameny. Stezka nabízí příjemnou procházku lesem a vede kolem významných míst, jako jsou Zkamenělý zámek a zámeček Karlštejn.

Do českého zámku čtyřikrát uhodil blesk. Ukrývá i smutnou love story

Zámek Humprecht u města Sobotka, které je nazýváno jižní bránou do Českého ráje, zaujme už z dálky. Díky elipsovitému půdorysu si jej jen tak nespletete. Zámek jako z pohádky má také nevšední historii. Byl postaven českým pánem pro krásnou Italku a o pár let později do něj čtyřikrát po sobě uhodil blesk. Letos v květnu skončila tříletá rozsáhlá rekonstrukce, a návštěvníkům se tak otevřely nové prohlídkové okruhy.