Novinky.cz

www.novinky.cz/cestovani/tipy-na-vylety · 4239 článků

Procházka Tetínem: Místo, kde byla zavražděna kněžna Ludmila

Vydejme se společně na dávné místo našich předků, do obce Tetín na Berounsku. Projdeme se po naučné stezce, která nás seznámí s historií a zajímavostmi obce, kde bylo údajně sídlo jedné z dcer knížete Kroka – Tety. Jedná se také o místo, kde se nacházelo doložené přemyslovské hradiště a kde byla v noci z 15.  na 16.  září 921 zavražděna babička knížete Václava, kněžna Ludmila.

Zbořený Kostelec okouzlil i Máchu. Od ruiny jsou krásné výhledy na Sázavu

Zbořený Kostelec leží jen nedaleko od Prahy a jeho zajímavostí je zřícenina stejnojmenného hradu. Ta v minulosti učarovala i Karlu Hynku Máchovi, který ji nejen nakreslil, ale nechal se inspirovat i místním příběhem o dívce z Týnce. Tak vznikla povídka Márinka, která čtenáře přenese do půvabného Posázaví, kam jsme se vydali i my.

Krásu šumavských kopců si můžete vychutnat i nedaleko Sušice

Sušice je příjemné a hezké město, jehož okolí poskytuje hodně zážitků pro milovníky přírody a Šumavy. Vydejme se tedy na jednu z mnoha cest.

Krásná Hora nad Vltavou láká na viklan opředený pekelnou pověstí

Krásná Hora nemá svůj název jen tak pro nic za nic; opravdu je tu krásně. Městečko se nachází například poblíž největší vodní nádrže Orlík nebo nedaleko hradů a zřícenin, jako jsou Zvíkov či Vrškamýk. Tento kraj je vyhledávaným místem pro nadšené turisty i milovníky cyklistických výletů a vyhlídek, kterých je okolo Vltavy opravdu mnoho. Jeho okolí se pyšní rozsáhlými loukami i lesy plnými zvěře.

Kestřany na Písecku ukrývají unikát

Málokteré město v Čechách se může pyšnit rovnou dvěma plně zachovalými tvrzemi, jež stojí vedle sebe v přímém sousedství. Takovýto unikát najdeme v Kestřanech nedaleko Písku. Kromě dvou pozdně gotických tvrzí, Horní a Dolní, se zde dochoval i raně barokní zámek. Všechny tři stavby jsou součástí jedinečného historického areálu, který prochází díky soukromníkům postupnou revitalizací.

Brno má novou turistickou atrakci. V březnu otevře soustavu tří historických vodojemů

Unikátní turistickou atrakci otevřou pro veřejnost na Světový den vody, který připadá na 22.  března, v Brně. Stanou se jí tři historické vodojemy pod Žlutým kopcem, které svou rozlehlostí a mohutnými sloupy připomínají sály trpaslíků z pohádek. Jde o soubor tří podzemních staveb, přičemž každá z nich je trochu jiná.

Zámku Nová Horka se říkalo Malá Vídeň. Otevřeno má celoročně

O zámku Nová Horka v katastru obce Studénka asi ne každý ví. Památka, která se nachází v blízkosti ostravského Letiště Leoše Janáčka, přitom za zastávku rozhodně stojí. Ať už kvůli procházce parkem, nebo hezky vyzdobeným interiérům. Výhodou je, že tu mají otevřeno celoročně.

Za Žižkou k Sudoměři. Sochu vojevůdce obklopují krásné rybníky

Sudoměř je malebná vesnička na jihu Čech, vzdálená přibližně 10 kilometrů od Strakonic. Zdejší krajina je hojně obklopena rybníky, nás však tentokrát zajímají hlavně tyto tři: Markovec, Prostřední a Škaredý, které se nacházejí v blízkosti známé přírodní rezervace Řežabinec. Právě v těchto místech totiž stojí památník Jana Žižky z Trocnova.

Na jedné z nejromantičtějších zřícenin v Čechách se údajně zjevuje bílá paní

Nedaleko městečka Chotoviny se na zelené vyvýšenině tyčí zřícenina gotického hradu Borotín. Náleží k ní přilehlý barokní statek, nazývaný Starý zámek, kde se dříve nacházelo dřevěné předhradí. Zřícenina je též obklopena dvěma vodními zdroji, a to Starozámeckým a Babineckým rybníkem, které spojuje Košínský potok. Ačkoli se z hradu mnoho nedochovalo, je právě tato zřícenina považovaná za jednu z nejromantičtějších v Čechách, a objevila se dokonce v jedné známé pohádce.

Do světa kouzel, her se světlem i filmových triků zve dvojice pražských expozic

V titulku zmíněné duo tvoří Muzeum fantastických iluzí a Lumia Gallery, oboje situované v centru Prahy. Dokážou zaujmout jak děti, tak i dospělé, nepostrádají humor, hravost i experimentování s novými technologiemi.

V Praze se na Nový rok otevře Novomlýnská věž, zoo se chystá na nápor

Praha místo oficiálních oslav Nového roku zpřístupní za symbolické vstupné některé věže nebo zahrady. Slevy nejsou určeny jen Pražanům, ale všem, kdo se mohou prokázat kartou či aplikací Lítačka, čili například těm, co do metropole denně dojíždějí za prací.

Industriální Dolní Vítkovice se změnily na světelný park. Spojuje fantaskní svět Julese Verna s váno

Industriální architektura ostravských Dolních Vítkovic se letošní zimu ukazuje návštěvníkům v novém světle. Bývalý průmyslový areál totiž zaplnila stovka světelných soch a instalací. Přinášejí do něj vánoční atmosféru i futuristické motivy třeba z knih Julesa Verna. Jak sváteční výstava zasazená do netypického prostředí vypadá, se můžete podívat ve videu Novinek.

Bývalá celnice nad Božím Darem v Krušných horách se má proměnit v muzeum a galerii

Tři objekty někdejší celnice stojící na státní hranici mezi Božím Darem a saským Oberwiesenthalem v centrální části Krušných hor se mají proměnit v muzeum a galerii. Muzeum má nabídnout vhled nejenom do historie života místních lidí, ale představit má i hornickou krajinu zapsanou na seznam UNESCO.

FOTO: Zasněžený Pancíř jako ideální zimní procházka

Pokud jste milovníky zimní přírody, pak je nyní vhodný čas vyrazit do hor na procházku zasněženou krajinou. Šumavský Pancíř nabízí při ideálních podmínkách výhled na kilometry daleko, při neideálních se člověk vyfotí alespoň ve známých dveřích s mlhou v zádech. Desetikilometrový výlet Špičák – Pancíř – Železná Ruda po značených stezkách je i pro netrénované turisty příjemnou půldenní procházkou.

Na prohlídku Terezína budou až čtyři dny. Vstup mírně podraží

Jedno z nejnavštěvovanějších míst v severních Čechách, Památník Terezín, upraví od 1.  ledna 2024 podmínky vstupného. Za cenu jen o málo vyšší, než je současné vstupné, budou návštěvníci nově moci v rámci jedné vstupenky rozložit svou prohlídku až do čtyř dnů.