Český Šternberk

Český Šternberk – hrad, na kterém se bydlí

Český Šternberk patří k našim nejstarším zachovalým hradům. Tyčí se malebně nad levým břehem Sázavy a k návštěvě láká i tím, že má oproti jiným památkám u nás několik zvláštností. Třeba tu, že ho stále obývá potomek zakladatelského rodu.

Posázavský král hradů láká na hladomornu, ve které hlady nikdo netrpěl

Cesty mnohých výletníků směřují nejen v létě do Posázaví, jež kromě svých přírodních krás nabízí i ty historické. Kdybychom měli vybrat jednu dominantu a častý cíl turistů, byl by to hrad Český Šternberk, který odborníci hodnotí jako jeden z nejzachovalejších středověkých hradů u nás.

Hrad Český Šternberk připravil pro své návštěvníky překvapení

Hrad Český Šternberk v letošním roce pro své návštěvníky přichystal nové prohlídky. Prohlídková trasa vedoucí interiérem hradu je jen jedna, ale je možné ji projít několika způsoby. A koho historický nábytek a portréty významných Sternbergů nelákají, může se vydat poznat hrad zvenčí, a to pěšky i na kole.

Statek Prak u Českého Šternberka

Statek Prak se nachází v blízkosti Českého Šternberka v místě, z nějž vojska krále Jiříka z Poděbrad ostřelovala tento známý středočeský hrad dobývacími praky. Statek je po rekonstrukci a je zde vedeno ekologické hospodářství.