Články na téma Léto

Na pardubický zámek se vrací Pernštejnové

Nový prohlídkový okruh Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách oživí strhujícím a neotřelým způsobem příběh pardubického šlechtického sídla, jehož hlavní dějství rámují léta 1491 a 1560, kdy ve městě působili páni z Pernštejna. První návštěvníci se na něj vypraví v úterý. Okruh bude možné projít samostatně nebo s průvodcem.

Z léta rovnou do zimy. V Česku napadl první sníh

Řada lidí již sice vyměnila trička s krátkým rukávem za svetry, možná to ale nebude stačit a vhodnější budou zimní bundy – obzvláště to platí, pokud míříte na hory. Například vrcholové části Krkonoš totiž již během nedělního rána pokryl poprašek sněhu. Ukazují to on-line kamery na serveru humlnet.

Bouřlivé ovace pro Daniela Matejču

Programová řada Pro budoucnost festivalu Dvořákova Praha dává po léta prostor nastupující generaci interpretů. V Rudolfinu se v úterý 13.  září představil Symfonický orchestr Pražské konzervatoře pod taktovkou dirigenta Petra Altrichtera a sedmnáctiletý houslista Daniel Matejča, nedávný vítěz Eurovizní soutěže mladých hudebníků ve francouzském Montpellier. Recenzi napsal spolupracovník redakce, hudební publicista Ivan Ruml.

Televize lákají na původní seriály

Skončilo léto a s ním reprízované filmy a seriály na televizních obrazovkách. Televize svým divákům začínají předkládat řadu novinek. Začala Prima se seriály Pálava a Hořký svět, Nova s poslední řadou seriálu Policie Modrava a dnes bude na obrazovkách České televize (ČT) premiéra třetí řady kriminálního seriálu Případy 1.  oddělení.

FOTO: Jako máchnutí kouzelnou hůlkou. Tak změnil koronavirus Prahu

Zavřené obchody, prázdná náměstí a všudypřítomné roušky. Tak vypadalo jaro a podzim roku 2020 po rozšíření koronaviru a na něj navazujících karantén. Po dvou letech se situace vrací k normálu a turistická místa se opět začínají plnit lidmi. Srovnávací fotografie z letošní léta ukazují rozdíl mezi turisty překypující Prahou a tou z doby karantény.

Na Lipensku očekávají krušnou zimu

Na krušnou zimu se připravují podnikatelé v turistickém ruchu na Šumavě i Lipensku. Kvůli zvyšujícím se cenám energií dokonce zavřou některé apartmány. Léto patřilo mezi ty slabší a o podzim není valný zájem.

Budeme moci v zimě topit? Obavy Čechů se promítají i do vyhledávání na internetu

Přestože léto ještě ani neskončilo, mnozí lidé mají už teď obavu z nadcházející zimy. Obávají se nedostatku plynu a vysokých cen elektřiny. Výrazně častěji hledají lidé na internetu témata spojená s nadcházející topnou sezónou. Vyplývá to z dat Seznam.cz Vyhledávání.

Zimomřivost může trápit i v létě

Studené nohy, ledové ruce a pocit chladu po těle u některých lidí přetrvává, i když je venku teplo. Ostatní po kanceláři korzují v sandálech, ale vy se těšíte, až pod stolem vklouznete do huňatých zateplených huculí. A bez vlněných ponožek se neobejdete ani v noci. Kdy je to normální a kdy se jedná o nemoc?

Filip Kaňkovský říká o Macbethovi : Není to neposkvrněný korunní princ

Od pondělí 22.  srpna se na Pražský hrad vrátila inscenace Macbetha, která zahájila a také 2.  září zakončí letošní ročník Letních shakespearovských slavností. Postavu skotského následníka trůnu Malcolma v ní hraje Filip Kaňkovský, který je na tomto festivalu poměrně novou tváří. V českém divadle ale patří k často obsazovaným a všestranným hercům.

Světově proslulá soška Pražského Jezulátka má v pomyslném rodném listu Španělsko

Přesto je léta spojena s Prahou, a to díky vdově po nejvyšším kancléři Zdeňku Popelovi z rodu Lobkoviců, kterou byla Polyxena z Lobkovic. Jednalo se o jejího v pořadí druhého muže, prvním byl Vilém z Rožmberka, pro změnu nejvyšší purkrabí, a ona jeho čtvrtou, podstatně mladší manželkou.

James Harries, Bára Zmeková nebo Brigita Cmuntová vystoupí zdarma v šapitó

Pražský festival Letní Letná doprovázejí i koncerty. Tranzistor revue proběhne 30.  srpna od 19.30 v šapitó Letní poloha. Vstup je zdarma.

RECENZE: Tři krát dvě může být víc než šest

Španělský soubor Compañía de Circo „eia“ je na pražském festivalu Letní Letná nováčkem. Tvoří ho tři muži a tři ženy, kteří skrze párovou akrobacii zkoumají mezilidské vztahy a komunikaci.

Malebný zámek Kratochvíle láká na romantická zákoutí

Zámek Kratochvíle se nachází přibližně tři kilometry severozápadně od města Netolice v okrese Prachatice. Původní letní lovecké sídlo nechal na sklonku 16.  století přestavět na renesanční zámek Vilém z Rožmberka. Památka je nezaměnitelná svým vodním příkopem a krásnou zahradou.

Unikátní Bozkovské jeskyně jsou v tropickém létě oázou svěžesti

K Bozkovským jeskyním jsem se vydal vlakem z pražského hlavního nádraží do zastávky Jesenný. Po necelých třech hodinách jízdy, zčásti kolem hodně nesjízdné Jizery, jsem vystoupil na nádraží, jehož slávu už nic nepřipomíná.

Sousedská hruška v Kralicích nad Oslavou

Hrušeň vysadil na podzim roku 1866 pan Antonín Sklenář jako dárek pro manželku. Léta pod ní sedávali a besedovali sousedé, dnes její stín vyhledávají především návštěvníci Kralic nad Oslavou, protože roste vedle kostela sv. Martina a Památníku Bible kralické.