Středočeský kraj

Cyklotraily u Seneckého rybníka

U Seneckého rybníka v Plzni vznikly dva přírodní cyklotraily pro terénní cyklistiku s rozdílnou obtížností. Vybrat si lze z méně náročné modré trasy či náročnější červené.

Žijte jako šlechtici. Zámek Liblice nabízí nedělní prohlídky a romantické ubytování

Snili jste někdy o tom, vrátit se v čase a žít na zámku? Že je to nemožné? Ne tak docela. Na zámku v Liblicích se budete cítit jako šlechtici s modrou krví. Liblice jsou ideálním místem nejen pro milovníky historie a přírody, ale také pro ty, kteří se chtějí cítit alespoň na chvíli jako princ a princezna. Toto méně známé, avšak velmi krásné a klidné místo si zamilujete.

Astronomický střed Evropy leží 50 kilometrů od Prahy

Město Kouřim, které je od Prahy vzdálené zhruba 50 kilometrů, asi nejvíce proslavilo natáčení seriálu Bylo nás pět. V jeho těsné blízkosti se ale nachází i zajímavost v podobě astronomického středu Evropy, jenž má památník na náměstí, a množství nevšedních historických budov. Necháte se zlákat k jejich objevování?

Osamělé poutní místo. Nebe i České středohoří jsou odsud takřka na dosah

Šlapu po schodech, které někteří věřící během poutí zdolávali i po kolenou. Takové odhodlání v sobě sice nenacházím, ale po výstupu na Kalvárii v obci Ostré a při pohledu na v dáli se zdvíhající vrcholky Českého středohoří, musím připustit, že je tu opravdu nebesky. Nejen kvůli úchvatnému panoramatu, ale i božskému klidu, který mi v pondělním odpoledni nenarušuje žádný další návštěvník.

Dívčí Kámen: Hrad postavený z lásky

Nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy se na vysoké skále vypíná monumentální romantická zřícenina. Nachází se v přírodní rezervaci Blanský les a kousek od ní najdeme i keltské oppidum. Hrad Dívčí Kámen je považován za jednu z nejrozsáhlejších a nejlépe dochovaných středověkých památek v České republice, návštěvníky neokouzlí jen ruina samotná, ale i okolní příroda.

Obří kámen opředený legendami se ukrývá v nitru jahodového království

Město Kouřim ve Středočeském kraji je asi nejvíce známé díky skutečnosti, že se v něm natáčel seriál Bylo nás pět. Kouřim však sama o sobě stojí za návštěvu i kvůli historii a malebnému náměstí. V její těsné blízkosti se navíc nachází kámen opředený řadou tajemných pověstí. A vydáte-li se k němu vybaveni velmi slušnou fyzičkou a dobrou plicní kapacitou o Štědrém večeru, můžete prý i pohádkově zbohatnout. Nebo vyrazte v červnu a pochutnáte si.

Brdská hřebenovka – trasa vrcholovými partiemi Brd

Brdská hřebenovka nabízí milovníkům pěší turistiky 120 kilometrů dlouhou cestu od Jíloviště až do Spáleného Poříčí. Dálková trasa propojuje nejkrásnější místa, jaké Brdy nabízí, od nejvyšších vrcholů Tok (865 m) a Praha (862 m) přes okolí Padrťských rybníků až po brdský Olymp, horu Plešivec.

V Březnici uvidíte komnatu z Princezny ze mlejna i zazděného slona

Zámek Březnice na Příbramsku je ideálním místem na výlet. Navštívit tu můžete nejstarší dochovanou renesanční zámeckou knihovnu v Čechách nebo čarovnou komnatu z pohádky Princezna ze mlejna. Třešničkou na dortu je anglický park, který vybízí k romantickým procházkám.

Staňte se pánem hradu za 20 korun

Jaké to je být hradním pánem si obrazně řečeno mohou vyzkoušet návštěvníci hradu Tuchoraz v okrese Kolín, označovaného též často jako zámek a tvrz. Kulturní památka má možná lehce nejasnou terminologii, ale nabízí zcela nepopiratelné dobrodružství. Od majitelů, kteří bydlí v přilehlé vile, si výměnou za vstupné 20 korun na osobu zapůjčíte svazek klíčů a historický objekt můžete objevovat zcela sami.

Wake Park na Novém rybníce v Příbrami

V Areálu Nový rybník v Příbrami naleznete od sezóny 2024 vleky pro vodní lyžování a wakeboarding.

Piú Piú Kiosk

Příjemný venkovní odpočinkový prostor na soutoku Vltavy a Berounky v Lahovičkách / Zbraslav. Písečná pláž s lehátky, na kterých dobijete baterky po spoustě ušlapaných kilometrech na cyklostezce (A1), která vede přímo kolem našeho bistra. Vítáni jsou všichni – ať už peší, nebo cyklisté.

Do Spáleného Poříčí k vodopádu, na zámek i za vodníky

Do Spáleného Poříčí se vydáme na Plzeňsko nedaleko Brd. Jeho centrum je chráněno jako městská památková zóna, a v roce 2003 dokonce získalo ocenění Historické město roku. Spálenému Poříčí dominuje renesanční zámek a kostel sv. Mikuláše. A v důsledku bývalého početného židovského osídlení zde najdeme i pozůstatky synagogy.

Přírodní památka Licitanta u Malého Drahlína – masožravky v Brdech

Přírodní památku Licitana najdete v Brdech u Malého Drahlína na Příbramsku, v CHKO Brdy. Jedná se o podmáčenou louku s masožravými rostlinami, kde roste například rosnatka okrouhlolistá, suchopýr a nejrůznější druhy mechů. Zalétá sem vzácný modrásek bahenní a žijí tu zmije obecná a užovka hladká.

Čerčanská koupadla – tradiční prvorepublikové říční lázně

Koupadla se nacházejí v obci Čerčany na levém břehu řeky Sázavy. Svou lokací 37 km jihovýchodně od Prahy a snadným spojením jsou ideální lokací pro výletníky hledající jak sportovní, tak relaxační vyžití.

Sluneční ostrov v Českých Budějovicích

Nový rekreační areál u řeky Vltavy by měl v Českých Budějovicích vzniknout do léta 2025. Nabídne přírodní prostředí s řadou odpočinkových ploch, mola a zpevněný přístup do řeky.