Středočeský kraj

Anglický park na zámku Dobříš

Anglický park u zámku Dobříš se rozkládá na ploše 65 hektarů v přírodně krajinářském stylu. Vznikl po roce 1800 na místě původní bažantnice. Kromě protékajícího potoka a řady vzrostlých stromů se zde nachází tzv. Čertův most nebo umělé jeskyně. V roce 2013 by park vyhlášen přírodní památkou.

Kaple Nejsvětější Trojice v Bystřici u Benešova

Zděná výklenková kaple Nejsvětější Trojice byla postavena v roce 1730. Jedná se o hranolovou stavbu s výrazným štítem, s jednoduchou štukovou výzdobou. Zaklenutá nika je uzavřena masivní kovanou mříží.

Kostel sv. Šimona a Judy v Bystřici u Benešova

Původně gotický kostel byl založen pravděpodobně roku 1352. V roce 1666 byl barokizován. Jde o jednolodní obdélnou stavbu s trojboce uzavřeným presbytářem, se vstupní předsíní v západním průčelí a hranolovitou věží na severní straně. Hlavní oltář je neogotický.

Koupaliště Otvovice

V roce 2023 otevřelo po rekonstrukci koupaliště Otvovice.

Krásná Hora nad Vltavou láká na viklan opředený pekelnou pověstí

Krásná Hora nemá svůj název jen tak pro nic za nic; opravdu je tu krásně. Městečko se nachází například poblíž největší vodní nádrže Orlík nebo nedaleko hradů a zřícenin, jako jsou Zvíkov či Vrškamýk. Tento kraj je vyhledávaným místem pro nadšené turisty i milovníky cyklistických výletů a vyhlídek, kterých je okolo Vltavy opravdu mnoho. Jeho okolí se pyšní rozsáhlými loukami i lesy plnými zvěře.

Plzeňská brána v Berouně

Plzeňská brána byla nedílnou součástí berounského městského opevnění, vybudovaného na přelomu 13. a 14. století. Z ochozu brány je možnost prohlédnout si město a okolí.

Geopark Barrandien – expozice pod širým nebem v Berouně

Využijte možnosti posedět v příjemném prostředí geoparku. Hlavním posláním expozice je seznámení s geologickou stavbou Barrandienu, a to i pro naprosté laiky.

Šternovské kaskády

Šternovské kaskády tvoří dva pěkné vodopády na Šternovském potoce u Českého Šternberka.

Skatepark na Sladovce v Benešově

V Benešově byl postaven nový skatepark, nachází se v lokalitě Sladovky. Provoz pro veřejnost bude spuštěn v červnu 2024.

Vizualizace Pražské brány v Jablonném v Podještědí

Jak vypadala ve středověku Pražská brána v Jablonném v Podještědí? To vám ukáže vizualizace u schodů z Lidické ulice na náměstí Míru. Jedná se o poloprůhledný obrázek v rámu, na němž se vám pod správným úhlem zjeví dnes již zbouraná brána.

Uranový důl Bytíz v Příbrami

Uranový důl Bytíz fungoval mezi lety 1955 až 1991. Nachází se u dálnice D4, nedaleko Dubence. Prohlédnete si zde třetí nejhlubší v České republice, jehož expozice vypadá tak, jako by prostory dolu horníci opustili po posledním pracovním dni.

Naučná stezka Po stopách Josefa Leopolda Zvonaře v Kublově

U příležitosti 200 let od narození Josefa Leopolda Zvonaře, významného hudebního skladatele, se v Kublově v roce 2024 připravuje nová naučná stezka.

Za Žižkou k Sudoměři. Sochu vojevůdce obklopují krásné rybníky

Sudoměř je malebná vesnička na jihu Čech, vzdálená přibližně 10 kilometrů od Strakonic. Zdejší krajina je hojně obklopena rybníky, nás však tentokrát zajímají hlavně tyto tři: Markovec, Prostřední a Škaredý, které se nacházejí v blízkosti známé přírodní rezervace Řežabinec. Právě v těchto místech totiž stojí památník Jana Žižky z Trocnova.

Přírodní památka Lžovické tůně

Přírodní památka Lžovické tůně u Týnce nad Labem na Kolínsku chrání biotop labské nivy s tvrdými i měkkými luhy, tůněmi, vegetací vrbin, olšin, vysokých ostřic i dalších vzácných a chráněných druhů.

Přírodní rezervace Na hornické u Záboří nad Labem

Přírodní rezervace Na hornické se nachází u Záboří nad Labem v okrese Kutná Hora. Rezervace vyhlášená v roce 2002 má rozlohu 42 hektarů. Předmětem ochrany jsou společenstva lužního lesa, vodní a mokřadní společenstva tůní i mrtvých ramen Labe i společenstva nivních luk.