Okres Benešov

Nasněžilo, na mnoha místech kolabuje doprava

Dopravu v úterý ráno komplikuje na mnoha místech v Česku husté sněžení. Kvůli ztíženým podmínkám, uvázlým vozidlům a projíždějící technice silničářů se tvoří kolony. Nejhorší je situace ve středních Čechách, na Benešovsku a Kutnohorsku doprava kolabuje.

Na Benešovsku zemřel 66letý muž po srážce osobního a nákladního auta

Po srážce osobního a nákladního auta u Olbramovic na Benešovsku zemřel v pondělí večer na místě 66letý řidič Škody Fabia, naopak 37letý řidič nákladního vozu vyvázl bez zranění.

Dálnice D1 byla uzavřena, pobíhali po ní koně

Provoz na dálnici D1 na Benešovsku odpoledne ohrožovali čtyři koně, kteří pobíhali po vozovce. Policie dálnici ve směru na Brno na déle než půl hodiny uzavřela, zvířata bylo potřeba odchytit, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Vlašimský zámecký park kdysi zdobila řada podivuhodných staveb

Vlašimův majetek je původní význam jména města Vlašim ve středních Čechách. V písemných dokumentech se připomíná roku 1318 jako de Wlassimie, v německé podobě Pleszin (1353), popř. Flesching (1431).

Požár v Benešově už mají hasiči pod kontrolou, zasahovat budou až do rána

Středočeští hasiči od pondělního odpoledne likvidují požár v obchodním domě v centru Benešova. Vyhlášen byl zvláštní, nejvyšší stupeň požárního poplachu. Podle posledních informací z místa je již požár pod kontrolou. Zásah má ale trvat celou noc. Záchranáři ošetřili tři lidi, na místě zasahují desítky hasičů.

Drsný incident před volbami, zastupitele z obce na Benešovsku odvezli do nemocnice

Okolnosti předvolebního incidentu mezi zastupiteli prověřují policisté v Poříčí nad Sázavou na Benešovsku. Záchranka odtud ve středu odvezla jednoho z členů radničního sboru do nemocnice po údajném střetu s autem, za jehož volantem měl být jiný, opoziční zastupitel. Jak se šarvátka seběhla, je zatím předmětem policejního vyšetřování.

Mladík na Benešovsku sledoval ženu z vlaku. Pak ji znásilnil

Dvacetiletý mladík podle policie znásilnil v úterý nad ránem ženu na Benešovsku, kterou sledoval po vystoupení z vlaku. Policie ho již zadržela a obvinila.

Rozvodněná říčka strhla na Benešovsku auto i s řidičem

Silný proud rozvodněné říčky Blanice na Benešovsku strhl v pátek ráno vůz Škoda Fabia i s řidičem. Muž do vody sám vjel, z jakého důvodu, není jasné. Nakonec se dostal do bezpečí, ale auto museli vytáhnout hasiči a traktor.

Vyhlídka Na Hůrkách u Votic

Vršek Na Hůrkách zdobí nové geoturistické zastavení pro dospělé i děti. Venkovní expozice představuje především významnou geologickou jednotku středočeský pluton, na jejímž okraji se Votice nacházejí.

Zámek Neustupov nedaleko Votic

Zámek byl vystavěn na místě původní tvrze v 17. století, během 19. století byl novogoticky přestavěn. Jedná se o patrovou dvoukřídlou budovu s arkádou a patrovou vížkou na nároží severního průčelí. Zámek prochází postupnou rekonstrukcí.

Vrchotovy Janovice okouzlí zámeckým parkem i v zimním období

Ačkoliv je v zimní sezoně mnoho hradů a zámků uzavřeno, nic nám nebrání v tom, abychom podnikli výlet i do jejich blízkosti a prozkoumali alespoň zámecká zákoutí. Vrchotovy Janovice, jež byly domovem pozoruhodné ženy s doslova nádherným příjmením, mohou být příkladem.

Socha kardinála Jana Očka ve Vlašimi

Socha Jana Očka z Vlašimi, který byl prvním českým kardinálem a rádcem Karla IV., zdobí zámecký park ve Vlašimi.

Zámek v Načeradci se zámeckou zahradou

Areál zámku s parkem a ohradní zdí. Ústřední jednokřídlá zámecká budova s mansardovou střechou na obdélném půdorysu, delší stranou přisazenou k hraně náměstí. Pozdně barokní stavba z 30. let 18. stol. Z té doby i navazující anglický park s ohradní zdí.

Naučná stezka Za tajemnými pověstmi Voticka

Naučná stezka Za tajemnými pověstmi Voticka vás provede městem a jeho nejbližším okolím. Naučná stezka je značena žlutou turistickou značkou. Začátek trasy je ve Voticích v uličce u Penny Marketu. V TIC na Komenského náměstí ve Voticích si nezapomeňte vyzvednout hrací kartu pro děti.

Zámek Líšno nedaleko Benešova

Dvoupatrová trojkřídlá stavba kolem obdélného nádvoří uzavřeného na čtvrté straně zdí s bránou z roku 1536. Zámek i zahrada jsou pro veřejnost uzavřeny, od roku 2015 probíhá rekonstrukce budovy i parku.