Články na téma Hrady

Zřícenina hradu Rešov – Pustý zámek v Jeseníkách

Hrad Rešov (zvaný také Pustý zámek) vznikl pravděpodobně ve 2. polovině 13. století k ochraně dolů v okolí Horního Města. Na skalním ochozu se do dnes dochoval příkop, který chránil hrádek na západě a zbytky základových zdí.

Zřícenina hradu Blansek v Moravském krasu

Zřícenina hradu Blansek se nachází v Moravském krasu, v těsné blízkosti Punkevních jeskyní. Vypíná se na ostrohu nad řekou Punkvou, nad Punkevním žlebem. Hrad je poprvé uváděn k roku 1275, vznikl patrně nedlouho před tímto datem.

Ikonu mezi českými hrady milují filmaři. Dá se tu i přespat

Hrad Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů. V jeho interiérech i exteriérech se natáčelo hned několik známých filmů a pohádek. Víte, které to byly? Fanoušci televizní soutěžní hry Zrádci jistě zaznamenali, že se natáčelo právě tu. A není divu. Místo má nepopsatelnou atmosféru a leccos pamatuje. V tajemné věži Huderce byl například vězněn slavný alchymista. Dnes nám zde uvěznění naštěstí nehrozí. Ubytovat se zde ale můžeme.

Zřícenina hradu Salon u obce Březina

První zmínka o hradu nad obcí Březina v přírodním parku Radeč se datuje do roku 1389, kdy zde sídlil Jindřich z Elstenberka. Poté hrad střídal majitele, zpustl zřejmě během třicetileté války.

Starý hrad u Olomučan

Zříceninu Starého hradu naleznete u Olomučan, v lesích nad řekou Svitavou.

Kostel sv. Petra a Pavla v Litni

Kostel je doložen ve druhé polovině 13. století. Traduje se, že ho nechal postavit Karel IV. Ze zbylých kamenů po stavbě hradu Karlštejna.

Hradiště Červenka

Valy ve tvaru trojúhelníku na vrcholu Červenka mají nejasný původ. Patrně se jedná o předsunuté opevnění hradu Ostromeč. Existuje však také domněnka, že šlo o tvrz.

Zřícenina hradu Kozí hřbet

První písemná zmínka o hradu Kozí Hřbet, nazývaném také Hrádek, pochází z poloviny 14. století.

Romantická zřícenina. Hrad Krupka měl chránit bohaté doly, růže tu obdivoval Goethe

Najít v severozápadních Čechách místo, které nenavštívil král německých básníků, cestovatel a mineralog Johann Wolfgang Goethe, je dost nesnadné. V době, kdy se společností zavítal do právě zpřístupněných rozvalin hradu v Krupce, tu zrovna kvetly růže. Byla jich plná panská zahrada, návštěvníci se mohli kochat jejich barvami a vůní. Dnes je situace už trochu jiná.

Vycházka v okolí Stráže nad Ohří

Pusťte se a do objevování krás Stráže nad Ohří a romantického středověkého hradu.

Nejvýše položený hrad v Česku se opět otevře turistům. Včetně nové vyhlídkové plošiny

Vítkův hrádek, nejvýše položený hrad v Česku, se v sobotu po třech měsících otevře veřejnosti. Turisté se po 15 měsících rozhlédnou z nové dřevěné plošiny, kterou tam dala postavit obec Přední Výtoň na Českokrumlovsku. Investice byla 2,5 milionu korun, část financí pokryli dárci z Čech, Rakouska i z Německa, informoval starosta Přední Výtoně Pavel Gabriš.

Umělá jeskyně Poustevna v Krásném Dvoře

Poustevna byla postavena v r. 1786. Jde o napodobeninu hradu loupeživých rytířů, původně měla i obytný interiér.

Staré zámecké schody

Z Klárova, kde začínají, vedou Staré zámecké schody k východní bráně Pražského hradu. Je jich 121 a měří 230 metrů. Jsou také nejkratší spojnicí Hradu se stanicí metra Malostranská. Schody na svém místě existují od 17. století, jejich současná podoba ale pochází až z 30. let 19. století.

Vyhlídka Na Opyši u Pražského hradu

Poněkud zvláštní název Opyš je vlastně jméno kopce, na kterém stojí Pražský hrad. Slovo opyš v geomorfologii znamená klesající konec skalního hřbetu. Tuto skutečnost připomíná ulice Na Opyši, která vede z Klárova k východní bráně Hradu u Černé věže. Mimo to se u Hradu nachází krásná vyhlídka.

Patřil Praseti i Rackovi. Z gotického hradu zbyly jen romantické ruiny opředené pověstmi

Kdysi to býval gotický hrad. Dnes jeho skromné, ne však nepatrné ruiny přitahují především turisty bažící po romantickém máchovském duchu. Přispívá k tomu i umístění nad Berounkou, což umožňuje pěkný výhled na řeku pod skálou. Zřícenině Věžka ale samozřejmě nechybí ani lákavé pověsti.