Jihomoravský kraj

Golčův palác – radnice ve Znojmě

Největší měšťanský dům ve Znojmě, takzvaný Golčův nebo Goltzův palác, vznikl sloučením tří gotických domů v polovině 16. století. Dnes má podobu renesanční a klasicistní a sídlí v něm městský úřad. Budova je památkově chráněna.

Památník BBO Novosady

Památník u Křepice připomíná osvobození Brna během bratislavsko-brněnské operace na konci II. Světové války. Na tomto místě dal údajně maršál Malinovskij rozkaz k rozhodujícímu útoku na Brno. Stavba památníku započala roku 1984, jejím architektem se stal Ing. Arch. J. Špaček.

Půjčovna koloběžek Sobkovice

Půjčovna se nachází v Sobkovicích, vesničce s nádherným výhledem, díky kterému můžete zahlédnout rozhlednu Suchý vrch, Bukovou horu se sjezdovkami v Čenkovicích nebo Králický Sněžník.

Muzeum Bílý dům na Slovanském hradišti v Mikulčicích

V areálu národní kulturní památky Slovanské hradiště v Mikulčicích vzniklo muzeum „Bílý dům“, které bude od sezóny 2024 prezentovat historii a současnost archeologického výzkumu Velkomoravské říše jako předního významného centra Velké Moravy.

Dům přírody Hodonínské Dúbravy – ve výstavbě

Moderní objekt s výraznou dřevěnou konstrukcí, který bude sloužit jako informační a návštěvnické centrum, vyrůstá jako brána do hodonínské Bažantnice.

Hipotrasy ve Školním lesním podniku Masarykův les Křtiny

Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny (ŠLP Křtiny) uzavřel s koňskými stájemi kolem Babic nad Svitavou a Řícmanic smlouvy o využívání vybraných lesních cest. Cesty se oficiálně staly značenými hipotrasami.

Lesní hřiště pro Lesnou a Královo pole

Lesní hřiště bylo realizováno z participativního rozpočtu města Brna v roce 2023. Na hřišti najdete nejdelší skluzavku v Brně, balanční prvky nebo pirátskou rozhlednu.

Přírodní park Svratecká hornatina

Jedná se o jeden z největších přírodních parků zasahující do Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje. Má rozlohu 365 kilometrů čtverečních.

Skalní hrad Sloup sloužil poustevníkovi i legendárním čertům

Hrad Sloup je jedním z našich největších a nejkrásnějších skalních hradů. Stojí na zhruba 35 metrů vysokém pískovcovém skalním suku ve stejnojmenné obci na Českolipsku. Nejprve se zde nacházelo středověké hradní opevnění a poté barokní poustevna. Ze samotného hradu se dochovalo jen málo, i tak nám prohlídka tohoto skalního sídla nabízí mnoho zajímavého. Projdeme se labyrintem chodeb, zahradními terasami a navštívíme filmové místo ze známé čertovské pohádky.

Štěpánský most v Obříství

Štěpánský most přes Labe v Obříství byl postaven roku 1912 podle projektu Karla Šimka, pozdějšího profesora Vysokého učení technického v Brně. Konstrukčně se jedná o tzv. Spojitý nosník s klouby.

Naučná stezka Bučín

Naučnou stezku nazvanou Bučín otevřely Lesy ČR v blízkosti obcí Tetčice a Omice v okrese Brno-venkov, v Jihomoravském kraji v roce 2010.

Naučná stezka K Radošovu s rozhlednou

Svou délkou, 20 km, spíše cyklistická trasa návštěvníky provede po okolí Veselí nad Moravou a na 9 bodech seznámí s historií i současností oblasti a významnými tématy. Naučná stezka začíná v přístavišti Baťova kanálu. Součástí trasy je rozhledna Radošov.

Naučná stezka Lesní svět ve Veselí nad Moravou

Interaktivní naučná stezka v zámeckém parku ve Veselí nad Moravou má celkem 20 zábavných zastavení, které jsou věnované lesním zvířatům a rostlinám. Je dlouhá 1 kilometr a nabízí kromě informačních tabulí i hry a kvízy pro děti i rodiče. Stezka je vedená celým areálem parku a je bezbariérová.

Ovocná cesta z města Vyškov

Podél cyklostezky z města Vyškov k rybníku Kačenec vede Ovocná cesta lemovaná alejí ovocných stromů, dnes již polozapomenutých starých druhů. Přijďte se na ně podívat a na podzim ochutnat jejich ovoce!

Historická fíkovna v Lysicích

Zámek v Lysicích se pyšní raritou, jaká nemá v Česku obdoby – součástí areálu je totiž vlastní fíkovna! Jde o speciální skleník, kde se díky posuvné střeše pěstovaly fíky až do období první republiky. Dnes je toto zařízení opravdovým technickým unikátem. Od jara 2024 by navíc měla být přístupná.