Brno

Zelný trh v Brně

Středověké náměstí vzniklo už při založení města ve 13. století a dodnes slouží původnímu účelu. Zelný trh alias Zelňák je jediným místem v republice, na kterém najdete téměř celý rok šest dní v týdnu široký sortiment lokální i dovozové zemědělské produkce.

Vila Wittal v Brně – Pisárkách

Vila rodiny Wittalových – vila Wittal pochází z roku 1932. Navrhl ji architekt Heinrich Blum. V současné době ji spravuje Muzeum města Brna a mělo by v ní budoucnu sídlit Centrum židovské kultury Štetl.

Památník okupace z roku 1968 v Merhautově ulici č. 77 v Brně

Od 21. srpna 2024 je zpřístupněn památník okupace z roku 1968 na Merhautově ulici č. 77 v Brně. Tento památník nese nápis „захватчики домой – okupanti domů“, který je jednou z posledních dochovaných památek na spontánní protest obyvatel Brna proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Hangar Brno – lezecké centrum Adama Ondry

Lezecké centrum zaměřené na bouldering, kde se mohou potkávat všechny generace, všech výkonnostních tříd sportovců, přátelsky pospolu pod jednou střechou. Místo, kde můžete nejen rozvíjet silové, vytrvalostní a koordinační pohyby, ale také v klidu posedět s přáteli u dobrého pití a jídla.

Padel Powers – kurty v Brně

V Brně vznikly nové kurty na padel. Vyzkoušejte nový raketový sport příbuzný squashi a tenisu.

Mural Osobnosti kultury v Brně

Ve čtvrti Sadová na severu Brna vznikl v březnu 2024 černobílý mural – na betonové zdi poznají kolemjdoucí portréty několika slavných osobností z umělecké sféry, které měly k moravské metropoli vztah.

Naučná stezka Štolnava

Naučnou stezku připravila Mendelova univerzita Brno ve spolupráci s Obcí Velké Losiny. Stezku tvoří dřevěné panely a tabule připomínající německé obyvatele Štolnavy, jejich domy a životy. Prozkoumáte tak zaniklou osadu.

Starez aréna Vodova v Brně

Prostory dvou multifunkčních hal v Brně nejsou určeny jen ke sportovním kláním, ale konají se zde i společenské a kulturní akce.

Husův sbor Církve československé husitské v Brně

Místním společenstvím Církve československé husitské v Brně – Králově Poli. Husův sbor byl postaven dle návrhu J. Nováka, základní kámen byl položen v roce 1924 a postaven byl zhruba za rok.

Nová synagoga ve Velkém Meziříčí

Netradiční červenou synagogu mají ve Velkém Meziříčí. Protože pochází z 19. století, její vnitřek odpovídá modernějšímu pojetí. Mnohé roky sem lidé chodili za nákupy, to se nyní mění a pořádají se zde kulturní akce. Od roku 2023 ji převzalo pod správu město Velké Meziříčí od Židovské obce Brna.

Besední dům v Brně – Králově poli

Besední dům v Brně – Králově poli vznikl na konci 19. století. Později byl přistavěn velký sál a v roce 1932 kino Jadran. Do 90. let pak dům plnil kulturní funkci, dnes je v něm nákupní centrum.

Kartuziánský klášter v Brně – Králově poli

Kartuziánský klášter v Králově Poli byl po kartouze v Újezdu u Prahy (dnes Praha-Smíchov) druhým klášterem kartuziánů v českých zemích. Dnes je jediným zachovaným na Moravě a nejlépe dochovaným u nás vůbec.

Kostel sv. Jiljí v Brně-Komárově

Po původní provizorní kapli postavili Benediktini koncem 12. století loď dnešního kostela. Zbytky původního románského zdiva můžeme vidět na severní straně lodi. Jedná se o nejstarší dosud používanou stavbu v Brně.

Soutok řeky Svratky se Svitavou

Dvě významné jihomoravské řeky se slévají v městské části Brna – Přízřenicích, které leží na jihu města.