Jihomoravský kraj

Husův sbor Církve československé husitské v Brně

Místním společenstvím Církve československé husitské v Brně – Králově Poli. Husův sbor byl postaven dle návrhu J. Nováka, základní kámen byl položen v roce 1924 a postaven byl zhruba za rok.

Nová synagoga ve Velkém Meziříčí

Netradiční červenou synagogu mají ve Velkém Meziříčí. Protože pochází z 19. století, její vnitřek odpovídá modernějšímu pojetí. Mnohé roky sem lidé chodili za nákupy, to se nyní mění a pořádají se zde kulturní akce. Od roku 2023 ji převzalo pod správu město Velké Meziříčí od Židovské obce Brna.

Besední dům v Brně – Králově poli

Besední dům v Brně – Králově poli vznikl na konci 19. století. Později byl přistavěn velký sál a v roce 1932 kino Jadran. Do 90. let pak dům plnil kulturní funkci, dnes je v něm nákupní centrum.

Kartuziánský klášter v Brně – Králově poli

Kartuziánský klášter v Králově Poli byl po kartouze v Újezdu u Prahy (dnes Praha-Smíchov) druhým klášterem kartuziánů v českých zemích. Dnes je jediným zachovaným na Moravě a nejlépe dochovaným u nás vůbec.

Kostel sv. Jiljí v Brně-Komárově

Po původní provizorní kapli postavili Benediktini koncem 12. století loď dnešního kostela. Zbytky původního románského zdiva můžeme vidět na severní straně lodi. Jedná se o nejstarší dosud používanou stavbu v Brně.

Soutok řeky Svratky se Svitavou

Dvě významné jihomoravské řeky se slévají v městské části Brna – Přízřenicích, které leží na jihu města.

Vřesoviště Kraví hora u Znojma

Na jihozápad od historického Znojma se táhne výrazný terénní hřeben zvaný Kraví hora, kde jsou vinohrady a kvete vřes.

Brno má novou turistickou atrakci. V březnu otevře soustavu tří historických vodojemů

Unikátní turistickou atrakci otevřou pro veřejnost na Světový den vody, který připadá na 22.  března, v Brně. Stanou se jí tři historické vodojemy pod Žlutým kopcem, které svou rozlehlostí a mohutnými sloupy připomínají sály trpaslíků z pohádek. Jde o soubor tří podzemních staveb, přičemž každá z nich je trochu jiná.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje v Brně – Bohunicích

Kaple sv. Cyrila a sv. Metoděje v Brně-Bohunicích má nad vstupními dveřmi letopočet 1871.

Pekárna – chráněná přírodní památka mezi Bystrcí a Žebětínem

Les Pekárna, který se rozkládá mezi brněnskými částmi Bystrc a Žebětín, je chráněn od roku 1989.

Zatopený lom Šošůvka

Zatopený lom Šošůvka dnes využívají potápěči a milovníci koupání. Lom byl zatopen poměrně rychle potom, co dělníci při těžbě narazili na pramen. Žijí zde raci, cejni, okouni, kapři, candáti a štiky.

Naučná cyklotrasa Přírodním parkem Bobrava

V okolí Brna naleznete naučný cyklistický okruh Přírodním parkem Bobrava. Celá trasa měří přes 40 kilometrů a vede jak po asfaltu, tak po přírodních cestách.

Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské v obci Bavory

V místě gotické kaple byl v obci Bavory roku 1740 postaven pro odvrácení moru kostel sv. Kateřiny Alexandrijské.

Zastávka Rajhradice – dílo uměleckého kováře Mittnera

Čekání na autobus si cestující v Rajhradicích na Brněnsku zpříjemňují čtením knih. Nová zastávka je dílem místního uměleckého kováře Zdeňka Mittnera. Nechybí ani lapače na nedopalky, podobné těm, které mají v Londýně.

Oko nad Brnem – Kaplického blob jako zastávka na Lesné

Zastávka ve tvaru chobotnice, která je přesnou kopií neuskutečněného návrhu na budovu Národní knihovny v Praze na Letné, stojí v Brně na Okružní ulici v místě zastávky Loosova. Vznikla v roce 2011 v rámci projektu Pepsi Refresh Your World.